Australian Shepherd gruppe

Australian Shepherd gruppe

Medlemmer: 57
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
3.559 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 10 Svar

Udstilling af aussie Udstilling af aussie

Har fra flere sider hørt at der faktisk er en del arbejde forbundet med udstilling af aussien, og blev lige lidt nysgerrig.

Ikke fordi jeg har nogen planer i den retning med Gaia, men er jo vandt til islænderne der har henad den samme pelstype, og de skal blot børstes, have klippet kløer + evt et bad hvis de trænger. Ikke den store videnskab at gøre sådan en udstillingsklar.

Så til spørgsmålet -hvad gør i ved jeres aussier inden/på udstillinger?


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Jeg skal have isoleret et skur 12.500 kr.
  • Kogeplade installation 600 kr.
  • Handyman 500 kr.
  • Almindelig rengøring i hjem 430 kr.
  • Bortskaffelse af afklippet hæk 900 kr.
  • Removing old sink and tap, attaching new sink and tap 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Udstilling af aussie
  • #1   10. jan 2010 Hi hi - "blot et bad hvis de trænger"

    Uanset hvilken race man har, bør man som minimum give den et bad og føntørre den tør, helst med en rigtig blower til formålet!

    Kløer skal jo altid være klippede.....

    Der ligger en del arbejde i at træne Aussien også - så den løber og står optimalt i ringen....

    Er sikker på at andre aussieejere kan gå mere i detajlen....


  • #3   10. jan 2010 At holde en aussie pels klar til udstilling er et omfattende arbejde, men også givtigt når man ser hvor smukt resultatet kan blive.
    Det allerbedste man kan gøre for pelsen er at vaske og blæse den med jævne mellemrum og intensivt op til udstilling.
    Det får alle de døde hår ud af pelsen og det er de døde hår der gør pelsen kedelig og "død" at se på, hvorimod hvis man vasker og blæser den ofte, holdes den smuk og blank. Dette gælder specielt for de fuldfarvede og formentlig alle racer med samme pelstype som aussien, dvs med store mængder underuld.

    En anden god grund til at vaske den ofte er at det holder hunden i pels, dvs at den fældeperioder forkortes og man slipper for store mængder hundehår i sofaen etc.
    Lige før udstilligen skal hunden vaskes og blowes og så skal pelsen føntørres og hunden klippes, som minimum på poter, haser, hale, og ører, men det er meget en smagssag hvor meget man har lyst til at gøre ved klipningen.


  • #4   10. jan 2010 Nicola -bad og føn er faktisk ikke selvfølge ved islænderen. De må helst ikek være vasket umiddelbart inden udstillingen, så vil man vaske, skal det gerne gøres i hvert fald 3-4 dage i forvejen. Og ja, klør er self en selvfølge, men noget jeg lige går over en ekstra gang ved reiki de gange han har været afsted.
    Self er der en del træning for at hunden kan vises korrekt, men tænkte mere i retning af "daglig pleje" og self ekstra opgaver før/under udstilling;o)


  • #5   10. jan 2010 NB -hvad dælen klipper man på haserne? Altså ører, hale og sådan er jeg med på, men haserne?
    Måske det bare er Gaia's lidt atypiske pels, men synes ikke rigtig der er nogen lange hår der;o)


  • #6   10. jan 2010 Det er Gaia's atypiske pels der gør det ;o) Hendes haser kan kun rettes til, men ikke tages noget i længden.. På Cody og Chivas skal de klippes jævnligt på haserne, ellers bliver de meget lange.

  • #7   10. jan 2010 ok -så blev jeg da lidt klogere. For jeg kunne dælme ikke se meget at klippe der hehe;o)

  • #8   10. jan 2010 Michelle - det er lidt forskelligt fra aussie til aussie, men pelsen på haserne skal klippes så den står ud fra benet istedet for at ligge sig ned af benet. Det giver aussien mere benstamme og så ser det godt ud at det er nyklippet, fordi det hurtigt kan se sjusket ud hvis bare lader det være og så betyder det at hunden kommer "op" på sine poter..
    Et godt eksempel på det kan ses på Leading angels hjemmeside under Australian shepherd og så pelspleje, der er et stykke ned billeder af hvordan man klipper det.
    Håber det kan bruges... smiley


  • #9   10. jan 2010 Jep, som Anne siger er der nogle der ikke har meget pels på haserne. Jeg kender aussier der ikke har tre fjer på haserne og så nogen der skal have taget i længden hver 14 dag. Så det er meget indivduelt, men generelt afhængig af hvor meget pels hunden ellers har.

  • #10   10. jan 2010 NB -der vil jeg da lige ind og lurer. Takker for tippet.

    SOm sagt er der ingen planer om udstilling her (så skulle jeg vidst have haft en anden hund *G*), men man bliver sa lidt nysgerrig.
    Og ja -godt ser det jo ud, når de er i ringen. Anede bare ikek der blev "klippet go klistret" så meget:o)


  • #11   10. jan 2010 Ja, det er et godt sted at lure smiley

    Man kan selv bestemme hvor meget man har lyst til at "klippe-klistre". Personligt kan jeg bedst lide det meget groomede look fordi jeg synes det giver hunden en god helhed og man derved får mulighed for at fremhæve hundens kvaliteter så de står ekstra tydeligt frem og naturligvis samtidig reducere hundens fejl. En god dommer vil se hundens fejl og kvaliteter uanset hvad og derfor handler grooming ikke om at skjule noget, men mere om at optimere så man ikke ligefrem laver store selvlysende pile hen på hundens fejl smiley

    Bare for at komme med et eksempel så vil en hund der har en smule udaddrejede albuer syne ekstra slem hvis den så ovenikøbet har en ordentlig omgang pels på albuerne der stritter. Havde jeg en hund med den fejl, ville jeg sørge for at være super opmærksom på groomingen netop der.


Kommentér på:
Udstilling af aussie

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce