{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.217 visninger | Oprettet:

Vil ikke spise {{forumTopicSubject}}

Min hund er for tynd.

Han har masser af energi og virker til at trives glimrende, men han spiser ikke ret meget. Enkelte dage (måske to gange om ugen) spiser han begge sine måltider op. Resten af tiden spiser han måske halvdelen og en enkelt gang imellem rører han stort set ikke sin mad.

Han får Hill's foder afmålt efter race, alder og vægt, da jeg vil være sikker på, han er dækket ind med vitaminer og mineraler. Det er han jo bare ikke, når han ikke spiser op.
Hvis han får det billige hundefoder fra Brugsen, hugger han det i sig, men til gengæld for han voldsomt dårlig mave og det ryger lige igennem ham. Også hvis han bare får små mængder af det blandet i sit eget foder.
Godbidder vil han gerne spise, og han får også en del, når vi træner. Efter træning er det klart, at han ikke spiser helt så meget, som han måske ellers burde.

Jeg har haft ham ved dyrlæge, og han fik en penicillin-kur, da han dengang var MEGET tynd og heller ikke havde ret meget energi. Det hjalp helt gevaldigt, og han spiser da også en del mere nu. Ormekur har han også fået to gange, da han var fyldt med orm, da jeg fik ham.

Det virker bare, som om han ikke gider spise. Lige nu har vi været ude at gå, og så gå han lidt til og fra maden og spiser lidt. Men det bliver kun til et par mundfulde. Så spiser han, hvis jeg er heldig, resten i løbet af natten. Morgenmaden rører han så ikke.

Jeg har forsøgt at sprede noget af foderet ud over gulvet, gemme det rundt omkring og endda at håndfodre ham med én foder-dims af gangen. Det er sjovt ved de første 5-10 bidder, men så gider han ikke mere.
At iblande tun hjælper en lille smule, men helst slikker han tunen af og lader foderet ligge.

Når jeg er hjemme hos ham en hel dag, spiser han som regel op, men er jeg på arbejde, spiser han stort set intet. Det er derfor jeg ikke tror, det er foderet, det er galt med, men snarere noget med rutiner og adfærd.

Jeg har hørt, at det ikke er så unormalt med kleiner münsterländer, at de ikke er gode til at spise, men har nu da set masser af dem, som har været runde og trivelige.

Hvad gør I andre, for at få jeres hunde til at spise?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Vil ikke spise
  • #1   1. mar 2008 Kigger lige med, min den ene tæve har jeg samme problem med, men hendes søster er ved at være lige på kanten af det ønskelige, bare den modsatte vej..
    De næsten som "forlæns og baglæns"..smiler..


  • #2   2. mar 2008 Jeg fik min, den ene, hund fra Grækenland for 4 år siden, og selvom man umiddelbart skulle tro, at han ville have kastet sig over maden - nu der endelig blev serveret noget - kunne jeg næsten se, hvordan han med sænket hoved bakkede væk fra madskålen, som om han væmmedes.
    Jeg prøvede ALT - jeg tyede selv til "Frolig", blandede det med leverpostej og vendte maden i fløde mens jeg grædende sad og håndfodrede ham!! Jeg kunne se et mønster i, at jo flere dage, der gik uden han fik særlig meget mad, jo mindre havde han lyst til.

    Men det virkede, da jeg til morgenmad gav ham ymer med et råt æg og druesukker, det satte ligesom appetitten igang. Resten af dagen små, men mange måltider, dog stadig rørt rundt med leverpostej (som jeg i øvrigt varmede). Stille kunne jeg køre ham over på tørkost, som har fungeret siden.

    Det er dybt frustrerende, kan godt huske det! Det blev næsten en besættelse, at få hunden til at spise...


  • #3   2. mar 2008 Min hund er en klinermünsterländer. Hun er lidt overvægtig, og hun har i hvert fald ikke problemer med ikke at spise op. Hun står og tripper, hvis ikke hun får mad.
    Men vi er begyndt på at give hende olie på maden, som får hende til at slikke skålen bagefter, og nu er hun blevet kræsen, for hvis ikke hun får olie på, så spidser hun ikke.

    Men det kunne være at du skulle prøve at putte noget olie på, men ved det ikke, for vores hund er kronisk sulten... smiley


  • #4   2. mar 2008 A38 var det vist smiley

  • #5   2. mar 2008 Trine:
    Ja sådan ville jeg nok også gøre, men min hund er jo sulten altid.. HEHE smiley


  • #6   2. mar 2008 nogle synes deres hunde er tynde, og faktisk er de som de bør bære.... så spørg dyrlægen eller andre som kender racen godt om den er som den skal være.

    er den for tynd, ville jeg sætte ham på hvalpefoder i en tid, det er det bedste foder der findes. Dog har de fleste voksne hunde ikke brug for så meget energi, og de vil derfor blive tygge.

    hvis han ikke kan lide foderet kan du evt. skifte til et nyt foder. Vi bruger selv et foder der hedder Format (fra formatdanmark), og jeg har endnu ikke oplevet hunde som ikke vil spise det.... (kan se du bor i østjylland men ikke hvor, hvis du bor på djursland, må du gerne komme og få en lille smagsprøve til hunden. Jeg bor tæt på Tirstrup (mellem ebeltoft og Grenå)
    Hundene har flot og skinnende pels, god og sund hud, energi og ædelyst ;0)
    *Jeg har dog kun voksenfoder hjemme, da det er det min hund spiser.

    Nogle hunde har en tendens til ikke at ville have mad der har stået fremme i en tid - sådan har vi det nok også selv. så evt. prøv i en tid, at give alt foder ved kontakt - når han kigger på dig, når i går tur, når i træner, når han ligger fint og sover.. ja alt det adfærd som du gerne vil se mere af ;0)
    Det hjælper nogen gange at maden bliver positivt forbundet med ejeren, og ejeren får gode point via maden...




  • #7   2. mar 2008 Mine spiser babyfoder nu , det er resten af den sidste 15kg`s sæk jeg købte da Beauty havde hvalpe, men hun har altid været et skravl, "moderen ville ikke kendes ved hende" så opdrætteren gav hende kun vælling..Grrr..hvor imod søster Prixie altid har været helt "perfekt i "mavemålene" Smiler..De blir 4år sidst i April.

  • #8   2. mar 2008 Altså, han ER for tynd. Det mener både dyrlægen, DCH-klubbens trænere og dem fra hundeudstyrsbutikken. (Og samtlige, der passerer os på gande, det er vildt irriterende, men det er vel bare i god mening, at de kommenterer det)
    Han er kun knap 7 måneder, så han får stadig hvalpefoder.

    Marlene og Samson: Vi bor i Kolind, så det er jo ikke ret langt væk. Det der Format, indeholder det alt det, som dyrlægen anbefaler?
    Når jeg har fodret med Hills indtil nu, så er det fordi, da har jeg dyrlægens ord for, at det er sammensat præcis som det skal være.

    Elizabeth K: Hvilken slags olie bruger du, for at din hund vil spise det? For kunne forestille mig, at der var stor forskel alt efter om det var det ene eller det andet.


  • #9   2. mar 2008 AS - min hund var selv på Hills da han var helt lille hvalp.
    Men jeg synes ikke selv at han udnyttede maden optimalt, han var tit tør i pelsen og mat (grålig), samt at jeg synes der kom lidt rigeligt retur.
    På det tidspunkt kom Format frem i Danmark, og vi prøvede det i en periode. Jeg skal love for at der skete noget med samsons pels og hud. Vi er glade for det, og kan se at det er godt for vores hund og også for hans hundevenner - som alle efterhånden også er med på Formatvognen...

    vi har dog altid haft de problemer du har, med at han er tynd eller ikke vil spise - det eneste foder min hund ikke vil røre er eukanuba... ellers spiser han vist alt.

    Samson er en grosser schweizer sennenhund på 60 kg, og havde foderet ikke været godt for ham og hans krop, vil jeg heller ikke tro han havde haft det så godt som han har det idag. Han er nu 7 år. Han blev avsgodkendt som 3 årig med A/B hofter, 0 på albuer og Fri på skuldrer. Flot for en stor tung hund.....
    Hvad dyrlægen anbefaler ja det skal jeg vist ikke gøre mig klog på....



  • #10   2. mar 2008 UPS; en skrivefejl:
    vi har dog altid haft de problemer du har, med at han er tynd eller ikke vil spise ... (der skulle have stået aldrig istedet for altid)


  • #11   2. mar 2008 - min kæreste kører tit igennem kolind på vej til arbejde, han arbejder i Ryomgård, så han kan evt. smide en smagsprøve af hos Jer, hvis det har interesse... (dog ingen tvang)

    PS: Format har ikke prøveposer de sender ud, men de har smagsgaranti så man altid kan få pengene tilbage hvis hunden ikke kan lide foderet ;0)





  • #12   2. mar 2008 Min hund Tyson styrer selv hvor meget og hvornår han
    vil spise...
    I nogle perioder spiser han heller ikke særlig meget og kiloene rasler nærmest af ham. Når det sker plejer jeg gerne at røre A-38 eller andet "lækkert" -Evt tun i olie-
    i hans foder, det plejer at hjælpe.
    Held og lykke :o)


  • #13   2. mar 2008 Jeg bruger ganske alm. mad olie, som man kan købe i supermarkeder! smiley

    Vi købte en gang noget i en sprøjte flaske, hos dyrlægen til omkring 250kr, for omkring 300ml.
    og da vi kom hjem, så vi at det var alm. madolie/oliven olie. Så nu bruger vi bare alm.


  • #14   2. mar 2008 Jeg prøvede lge at hælde alm.rapsolie over noget tørkost som Beauty ikke har ville røre overhovedet, så hellere sulte i dagevis, pludseigt måtte de 2 andre slet ikke komme i nærheden, hun knurrede af både sin dominante søster , hvilket aldrig er sket før når det drejede sig om mad, og hvalpen måtte pænt blive på mindst 1 m. afstand, jeg er glædeligt overrasket, for hun er ved at komme i løb, og da gider hun slet ikke spise noget, med mindre det er håndfodring eller en lækker bøf elller lignende.menneskemad :o)

  • #15   3. mar 2008 Anita Har fået ny pelsboldt.King Chilon,"Chiki" J: er glad for at det vireker.. hehe


  • #16   4. mar 2008 Årh, det lyder som nogle gode råd, så skal straks prøve mig lidt frem med Sprocket.
    Dejligt at høre, at jeres hunde vil spise igen, så må han også begynde engang.

    Marlene, jeg skriver lige privat, men vil da selvfølgelig også gerne komme og hente det, selvom det da er pænt af dig at tilbyde at komme forbi med det.


  • #17   5. mar 2008 har du checket for orm ?

  • #18   6. mar 2008 Ja, det har jeg tjekket for.

  • #19   6. mar 2008 han kan got ha det sel ikke er noget af affyngen hen vi har hade samme ploplem vi gav hen orme kur det jalp håper på du kan læsse va jeg skriver er noget orblind

  • #20   9. mar 2008 Han havde mange orm, da jeg fik ham , og derfor fik han ormekur to gange (dyrlægens ordre). Efter anden gang var der ikke spor af orm i afføringen, så det burde ikke være orm.

    Vi har lige netop i dag hentet Format hundefoder hos Marlene og Samson (jeg siger jer, den hund er enorm OG enormt dejlig!), og Sprocket har fået en smagsprøve (en håndfuld), da han ikke har rørt sit normale foder. Jeg tror sørme, smagsprøven er ved at være væk, selvom han ikke ligefrem kastede sig over den. Han ER også ekstremt træt efter hvalpetræning her i formiddag, hvor han jo også er blevet stoppet med belønninger. Så det er faktisk lidt vildt, at han overhovedet spiser!
    Håber, det bliver ved! :o)


  • #21   9. mar 2008 Ahh jeg håber det lykkeds for jer. !

  • #22   15. mar 2008 Kan så fortælle den glædelige nyhed, at Sprocket nu spiser op hver dag. Det kan godt tage et par timer, men ned kommer det, og han står ofte og tripper ved siden af, når jeg hælder mad op.
    På én uge har han taget på, så det både kan ses og mærkes på vægten (altså uden en vægt - bare når jeg løfter ham), og han har halen i vejret, mere energi til at snuse og i det hele taget virker han meget mere glad.
    Så det er bare super. Er utroligt lettet over det. Nu har jeg en pæn hund, og det er første gang, mens jeg har ejet ham.


  • #23   15. mar 2008 Hej Anne Sofie.
    Hvor er det godt at høre at sprocket så hurtigt har taget på og allerede fået mere energi ;0)
    Når han når hans normal vægt igen, så husk at du måske skal give lidt under anbetalet ration, som os andre - så han ikke bliver en lille rund kleiner ;0)
    men igen, er han meget aktiv - så skal det selvfølgelig passes ind med det.
    Pas godt på hinanden.

    Knuz Marlene.


  • #24   16. mar 2008 super dejligt at høre smiley

  • #25   26. mar 2008 Øv.
    Nu gik det lige så godt.
    Sprocket spiste næsten op hver dag, selvom det dog godt kunne tage lang tid. Ind imellem blev aftensmaden først spist næste morgen, men den blev dog spist. Her på det sidste har han så mistet interessen for sit foder mere og mere, og i går og i dag har han stort set ikke rørt det.
    I morges tog han et par Frolic'er (som jeg har prøvet med, fordi han ikke gad Format alligevel), men da jeg kom hjem kl 3, var det det eneste, han havde spist. Så kastede han op, og da der intet var at kaste op af, så var det udelukkende slim, der kom op.
    Jeg er ikke typen, der tager min hund til dyrlæge, hvis den kaster op en enkelt gang, men da han jo heller ikke rører sin mad, er jeg vist ved at være så mør, at han kommer afsted.
    Jeg prøvede så at give ham lidt af det foder, som mine forældres hund får. Det er det billigste af det billige, og jeg er meget imod at fodre med dén slags, da det tydeligt kan ses på mine forældres hund, at den mangler alt muligt. Men Sprocket huggede det i sig, som om han ikke havde spist i 14 dage (hvilket han jo næsten heller ikke havde).
    Jeg var så omkring min bror og svigerinde i aften, som fodrer deres hund med Pedigree Pal. Også hér huggede han foderet i sig. Jeg har så fået en smule med hjem, så jeg kan fortsætte i morgen og se, om han vil have det, eller om han mister interessen for det.
    Han har bare aldrig hugget noget af det andet i sig på dén måde, så jeg håber, at han vil spise det her. Jeg ved ikke, hvordan Pedigree er mht. de vitaminer og mnieraler, der skal være i foderet, men nu prøver vi. Heller mangle lidt end mangle det hele!
    Stopper han igen med at spise eller kaster han op igen, så kommer han til dyrlæge med det samme.
    Er bare så ked af at se min hund være så sulten og tynd og så alligevel ikke ville spise. Men han har heldigvis masser af energi, så han er jo da ikke døden nær af sult.
    Men jeg vil altså heller selv gå rundt og være sulten, end jeg vil se min hund på dén måde. Han er jo min lille "baby"! Det skærer bare sådan i hjertet, når han ikke har det godt!


  • #26   27. mar 2008 hejsa.
    Hunde kan godt få ondt i maven hvis der bliver skiftet foder for hurtigt eller for ofte. det kan bl.a. give diarre og opkastninger... så det er nok heller ikke så godt at blive ved med at skifte rundt, men det ved jeg godt du også har i tankerne. Jeg kan bestemt godt forstå du er frustreret, for man vil jo gerne se ham spise igen, især når han nu var begyndt at spise og tage lidt på. øv

    Manglende appetit, kan også være et tegn på at hunden har ondt, eller at den er syg, feks. lunge-hjertesygdom (parasit) kan få hunde til at kaste slim op og tabe sig. Få evt. udelukket, at det ikke er denne sygsom den har............. (man skal have tjekket afføringsprøver) hundene kan også blive trætte og kan få vejrtrækningproblemer, men der er ingen facitliste for symptomer ved denne sygdom, det må være dyrlægen som kan skønne om der evt. kan være tale om denne parasit.

    Hunde som stresser rundt og ser energiske ud kan fajktisk også have ondt, nogle hunde bruger stress, som smertebehandling... så man kan ikke altid se om de om hunde har ondt.

    Jeg vil ikke skræmme dig........... for det kan kan jo også bare være, at mavesækkken er tom, og så kommer der slim og galde op......... og så er det selvfølgelig knap så alvorligt. Udover at han selvfølgelig skal have noget mad i maven.
    men en udelukkelse af sygdomme hos ham, vil nok være en god ting. er han så frisk, ja så kan man bedre slåsse med kræsenheden...

    pas godt på hinanden, og pyt med, at han måske ikke vil have format i fremtiden, bare han får det bedre - sund, glad, og med appetit på både livet og maden ;0)

    Knuz Marlene
    PS: vil da gerne høre hvordan det går i fremtiden.


  • #27   29. mar 2008 Nu er det godt nok kun to dage siden, jeg skrev ovenstående, men siden da har han spist samtlige sine måltider op og ikke kastet op eller haft hverken tynd eller hård afføring (kun lige en lille bitte smule den første dag, men så lidt at det næsten er løgn). Tror simpelthen bare, at jeg har en voldsomt kræsen hund, for nu, hvor han er begyndt på Pedigree, så ryger det hele ned. Hurtigt.
    Jeg har bestemt ikke i sinde at skifte for meget rundt på foderet, men når han alligevel ikke ville spise det, så var jeg nødt til at prøve ét eller andet. Og indtil videre virker det, så jeg krydser fingre for, at vi ikke behøver skifte foder igen, før han skal over på voksenfoder.

    I øvrigt så er hans savlen, når han kører bil, blevet 100 gange bedre på dé to dage, hvor hans mave har været fyldt, når han kom ud at køre. Så sætter han sig eller lægger sig og sover, hvor han før stod op, rystede og savlede helt vidlt.

    Nu får han weekenden til at vise, om han vil spise eller ej, og vil han ikke det eller kaster han op igen, så kommer han til dyrlæge på mandag.

    Håber på, det ikke bliver nødvendigt! :o)


Kommentér på:
Vil ikke spise

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce