Blanding af racer Perle 2012

602 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 2 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Blanding af racer Perle

Fødselsår:
2012
Størrelse:
Endnu ikke fuldvokset. (Fra 8. Maj dette år)
Vejer ca 18 kg indtil videre :-)
Temperament
Perle er en dejlig og legesyg hvalp, som andre har betegnet "rolig" i forhold til at hun er ved at være unghund. Hun er meget fræk, men kan også forstå et nej.
Derhjemme er hun for det meste rolig, afslappet, men aktiveret når hun får lege som godbidde-udfordringer.
Når hun kommer ud er hun frisk, og livlig, og elsker at lege og susse rundt :-)
Tricks
Tricks?
De basale kommandoer(Sit, dæk, Plads, Gø på kommando, indkald, tisse på kommando)- men ikke direkte tricks.
Elsker agility!
Stævner
Nej
Stamtavle
Nej.
Far: Rottweiler
Mor: rhodesian ridgeback blanding(kvart boxer)
Køn
Hun
Beskrivelse
Perle er en dejlig og kærlig hvalp fra maj. Hun har været en nem hund lige fra begyndelsen, men blev i de første måneder opvokset i en stald uden kontakt til mennesker- derfor har hun haft svært ved tilværelsen den første periode da vi fik hende hjem. Først var hun bange for biler, ekstremt cykler, andre hunde og mennesker. Hun er ikke længere bange for biler, cykler, og hun elsker andre hunde, men hun har stadig en lettere angst for mennesker, indtil hun lærer dem at kende. Vi kan se bedringer med tiden, og håber det forsvinder helt- men det er endnu svært at sige.
Hun blev hurtigt renlig selvom vi bor i lejlighed, og tissede hurtigt på kommando.
Hun elsker andre dyr- og er blandt andet opvokset med vores anden hund som er af racen Chihuahua. Hun var fra starten utrolig tryg ved ham, og støtter sig stadig meget op af ham.
Hun er en glad, og helt ekstrem dygtig- lærer hurtigt, og er lærevillig! Hun elsker at tage ting, (Sko, fjernbetjening samt andre basale ting, og heldigvis holder hun dem bare i munden- hun gnaver ikke:-D
Hun elsker hundeskoven, og andre hunde-mødesteder, og elsker at lege med andre- hvis de vil lege med hende.
Hun er en dejlig, og kærlig hund som vi ikke kan leve uden, og elsker at putte og komme op under dynen når hun får lov til det. (Vi aftalte fra starten, at vi ikke ville have hende i sengen, men da det er et must at vores Chihuahau skal ligge under dynen, er det svært at sige nej til hende:-) -der er næsten ikke plads til os selv længere) hehehe.

Perle er en helt unik hund som ses første gang man møder hende!
Kommentér på:
Blanding af racer Perle
Annonce