Fransk bulldog Ludvig [ Himmelhund] 2005

18.076 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 286 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Fransk bulldog Ludvig

Fødselsår:
2005
Størrelse:
Født d.4 Oktober '05, så jeg er stadig i voksealderen, ...men d.19/1-'06 (15 uger) vejede Jeg 4,9 kg.

OPDATERING 17/5-'06!!!!
Nu den 14/5-'06 var jeg med far hos dyrelægen for at hente fodder, og blev vejet ved samme lejlighed, .....9,2kg. .....ja, jeg er ved at være teenager, er jeg! *GG*
Temperament
Rolig, men legesyg. Artig, men dog fræk. Far's dreng, og nabo'ernes kæledikke. EKSTREM renlig, og meget lydig (god dreng). Kælen, og ALTID glad (kan dog ikke lide gadiner, og bademåtter, så dem skælder vi ud gør vi). Men alt i alt er jeg en dejlig hund, som far elsker over alt på jorden, og er meget stolt af. =;0) .....Men jeg elsker også min far meget højt, og elsker at putte mig ind hos ham når jeg skal sove, og far ser tv eller sådanne ting.
Jeg kan dog ikke helt forstå at det altså ikke er alle der kan lide sådan en lille gut som mig? ....Jeg vil jo bare lege? *GG*
....Og elsker at blive nusset og kælet, ....ligesom min far, ....så vi nusser meget hinanden, gør vi! *S*
.....MEN, .....far siger at jeg er rigtig god til at sige fra, når de dumme hunde er slemme ved mig, ......for det gidder jeg altså ikke, ....og det gør jeg dem så opmærksom på! =;0)
Far's lille Ludvig-manse, kalder han mig? ......Fjollede farmand! *GG*
Tricks
Trods min endnu lave alder (16 uger - 24/1-'06), skal far bare knipse og pege, så går jeg derhen hvor far peger. Knipser far igen sætter jeg mig, og knipser far endnu engang lægger jeg mig ned (flot ikke?).

Derudover kan jeg gi pote, be om (side på bagben og vinke med krydsede forpoter), rulle rundt (næsten), ligge død (men ikke længe), og så kan jeg næsten altid blive siddende når far siger "bliv", og går væk fra mig, .....uden at straks løbe efter ham, .....jeg er nok lidt farsyg. =;0)

OPDATERING 17/5-'06!!!
Ludvig har været stueren LÆNGE nu, ....har faktisk kun haft omkring 5 uheld indendørs ialt! *S* .....God dreng! =;0)
Men derudover er der langsomt blevet givet slip på det med snor, (...har den selvfølgelig på der hvor det er påkrævet)! *GG* Men Ludvig går pænt sammen med far, og bliver ved hans side uanset om der er andre hunde, "fristende" børn som han gerne vil lege med, eller andre ting der kan distrahere en lille hund, .....uanset om der er sele på eller ej, ....Dygtig vovse! =:0)
....Det er først når far siger at Ludvig gerne må, at han tuller hen for at lege/snakke/hilse/m.m. på/med andre! ....Flot manse! *SS*
Stævner
Så fine steder kommer vi ikke, ........siger far! =;0)
Stamtavle
Er 100% ægte, ....men er uden stamtavle, ....er ren hyggehund. (......Har dog både en far og en mor, ......tror jeg da nok)? *GG*
Køn
Han / Dreng / ....og KØN?, ja MEGET køn!!! =;0)
Beskrivelse
Jeg hedder Ludvig, og er en vildt dejlig Fransk Bulldog (siger min far), som er født d.4 oktober 2005.
Jeg er hvid næsten over det hele, for jeg er sort med lidt gyldne striber rundt om mit højre øje og øre.
Kommentér på:
Fransk bulldog Ludvig
Annonce