Labrador retriever Rosa 2002

330 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Anne
Kvinde | 28 år | Oprettet: 6. jan 2012
Du følgerFølg ikke

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Labrador retriever Rosa

Fødselsår:
2002
Størrelse:
Kender ikke hendes præcise vægt, men tror at hun vejer omkring 30 kg. +/-
Temperament
Rosa er den mildeste hund, jeg nogensinde har mødt. Hun rører ikke vores katte, end ikke hvis vores hankat for fat i halen af hende, hehe :)
Hun er absolut ikke en vagthund. Halvdøv og glad for alle der gider at klø hende, hehe :)

Jeg tror kun at jeg har set hende gal, en enkelt gang i hele hendes liv. Det var også kun fordi at to små chiuauaer sprang rundt om hende, snappede efter hende og gøede af hende. Så man kan egentlig godt forstå at hun blev sur :p
Tricks
Hun kan sidde ned, lægge sig, give pote og hente avisen til os :P
Og så er hun selvfølgelig mester i at tigge - Man er vel en labrador!
Stævner
Ingen, hun er vores familie hund :)
Stamtavle
Både mor og far er labrador, moren var en brun labrador og faren var sort.
Køn
Steriliseret tæve :)
Beskrivelse
Rosa har været i vores familie i 10 år. Hun har fødselsdag i februar, og blev født i 2002 - Man kan godt se på hende at hun er lidt gammel, hun har fået en masse hvide hår rundt om snuden og munden og er begyndt at fælde en smule mere end normalt.

Da vi skulle vælge hvilken hund vi skulle have, var jeg kun 5 år og jeg kan huske at jeg havde røde gummistøvler på. Vi kom ind til sælgeren og en helt masse små sorte hvalpe vælter ud af døren og nærmest overfalder os, hehe. Jeg sad på gulvet med hvalpene og da alle andre hvalpe var gået over til deres mor, var Rosa den der blev hos mig :D

Hun elsker at rende rundt på vores marker, finde gode pinde og bade i vores søer (Eller.. Måske ikke lige nu, vandet er alt for koldt :P )
Hun har lært et trick, med at hente avisen og så får hun en godbid, men bagsiden ved det trick er at når vi har aviser liggende, så hugger hun dem for at få en godbid, hehe :)

Hun er begyndt at have ondt i stængerne om morgenen. Dyrlægen siger at det er slidgigt (Så vidt jeg husker) Men hun er stadig lige så frisk, dog er gåturene ikke så lange mere.
Hun har desværre også fedtknuder rundt omkring. Heldigvis er det kun fedtknuder altså er den godartet, men det er stadig underligt at forholde sig til.
Kommentér på:
Labrador retriever Rosa
Annonce