{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Japansk spids Selina 2011

3.621 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Selinas Mor
Kvinde | 34 år | Oprettet: 18. okt 2010


Japansk spids Selina

Fødselsår:
2011
Størrelse:
7 kg
38 cm
- Den dejligste størrelse :D
Temperament
En rigtig kæle-dække, hun vil gerne op i sofaen og putte og hygge, og fylde det hele. Men når der så kommer nogen ind i lejligheden uden at banke på, markerer hun sig.
Men når vi så kommer udenfor forvandler hun sig til en vilde-basse. Hun er ikke så interesseret i andre hunde, men hilser venligt hvis hun får lov.
Tricks
Kan: Sit, gi pote, henkald, gå pænt i snor, tisse ude, nej, Danse, Hva' siger lille hund (vuf) Aport, dreje rundt, ned, op, high five, plads. kurv, vælte flaske, hilse.

Vi er ved at lære:
Ikke gø når man beder hende om det :)

Agility tricks :D
Stævner
Ikke endnu :)
Stamtavle
Nej
Køn
Tæve
Beskrivelse
Jeg hentet Selina i Vestjylland d. 22/7-11 og vi tog turen hjem til Ribe i stiv arm, selv om vi havde lidt små uheld var hun rigtig sej. De første par dage var hun meget stille og rolig og måske lidt indadvent. Men så gik der et par dage og så kom den rigtige Selina frem.
29/6 - 11: Nu har vi boet sammen i en uge, og det er bare fantastisk. Hun følger med mig over alt i lejligheden også når jeg skal på toilet. Hun er født den 19/4-11. Efter sommerferien har plan om at starte til hvalpe træning med hende.
21/8 - 11: Så har Selina været her god en måned. Og jeg må sige at hun er faldet godt til. Jeg vil nok sige at hun er ikke renlig endnu, da det stadig sker uheld. Hun er rigtig skøn og vi elsker hende meget højt herhjemme (+ alle naboerne er også helt vilde med hende). Hun vejer omkring 4,5 kg nu.
27.09.11Selina er vokser rigtig meget (har ikke fået hende vejet). og har næsten skiftet alle sine tænder. Hendes støtreste fjende her i livet er solsorten - den får altid masser af skæld ud :)
28.11.11 Nu er Selina snart 8 måneder gammel. Hun er blevet rigtig god i mange af sine kommandoer. Hun vejer 6 kg og er 38 cm høj, og hun vokser nok ikke så meget mere.
24.05.12: Selina har nu været gennem sin anden løbetid. Vi træner rigtig meget med hende. Planen er at vi starter til agility når jeg er færdig med skolen. :) Vi er igang med at arbejde med en adfærdsekspert, ang. hendes mad aggression. Vi kan se at vores træning og arbejde med hende giver positive resultater. Dejligt!!!
Kommentér på:
Japansk spids Selina
Annonce