Berner sennenhund Royale Bernese Aladdin (Balder) 2010

882 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 9 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Berner sennenhund Royale Bernese Aladdin (Balder)

Fødselsår:
2010
Størrelse:
1 Uge gammel 490g
2. Uge 683g
3. Uge 1101 g
4. Uge 1882 g
5. Uge 2558 g

7. Uge 4140 g
8. Uge 5300 g
9. Uge 6300 g

10 Måneder gammel ca. mellem 40-45 kg min store dreng :D
Temperament
Han er super dejlig lalleglad dreng.. han er altid glad, og selvom han har lavet noget fy og han får det at vide, logre han bare med halen og sender det sødeste hvalpe blik også kan man jo ikke stå for ham,.. ;)

Han er lidt skeptisk over for fremmede og skal lige se dem an men det ligger også til racen.. så vi vil begynde at tage ind til byer og gå ture .. han ser jo ikke så meget der ude på landet ;)
Tricks
- Sit
- Gi pote
- Gø eller uffe når man siger kommandoen "uf" ! :D
- Pudelsitte (sætte sig på to ben )
Stævner
Måske .. men ikke endnu :D
Stamtavle
JA da! Men kommer senere -..

Hans mor hedder Nala og kan også ses her på hundegalleri.. :D
Køn
Super smuk Dreng
Beskrivelse
Som sagt før er balder bare den gladeste hund i verden som man ikke kan finde på at skille ud.. han elsker opmærksomhed, og lege med sin aller bedste ven Zenta som og er på min profil.. de pøler rundt hver dag, så voldsomt at de ikke ser sig overhovedet for hvor de er henne, og det går tit ud over mors bede i haven .. ups .. En go leg i haven og en tur ud på marken ved hestene er det bedste.. Vi er så heldige at bo på en gård ellers ville vi aldrig have grund nok til de kunne lege på ;D
Han elsker og lege med sin knude og det bedste er at lege aport .. det første han gør om morgen er at hente sin knude til mig så vi kan lege, når den anden hund ikke gider lege mere, så henter han altid knuden og kigger på mig med de sødeste øjne.. også overgiver jeg mig igen (han har evig energi den dreng men han sover nu godt om aftenen) ;) Dog er han så glad for den og bære den med sig overalt, at når han så bliver tørstig eller sulten, så ligger han den i skålen imens, og det er IKKE smart i vandskålen !! xD

Han er verdens dejligste berner .. og han er elsket hele vejen til månen og tilbage igen ;D En utrolig dejlig dreng :D

Hans oprindelige navn er Royle Bernese Aladdin men bliver i hverdagen kaldt Balder :D

Mere tekst vil komme... :D
Kommentér på:
Berner sennenhund Royale Bernese Aladdin (Balder)
Annonce