Chihuahua Zanni 2008

1.608 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Chihuahua Zanni

Fødselsår:
2008
Størrelse:
En lille hund der er 24 fra jorden til over ryggen :)
Vægt : 1,9 kg, så en bette en
Temperament
En stille og rolig lille hund, men med en tempramant der ikke er til og tage fejl af :)
Tricks
Sæt dig (sit)
Gå læg dig (dæk)
Kom her (plads)
Giv et kys
Hvor er Tonser (Så leder hun efter Tonser)
Tag så fra (så hopper hun på far og mysser ham)
Stævner
Nej - hun er for generte over for frmmede når der er mange mennesker :/
Stamtavle
DRU

Far : Maks Iz Moego Talismana
Farfar : Lents Royal
Farmor : Lumina
Farfar's far : Paolo V. Bonazo
Farfar's mor : Violet
Farmor's far : Batterfljay Robizon
Farmor's mor : Fermina (Long Coat)

Mor : Martinas's Nita
Morfar : Elliott's Timo
Mormor : Birkedals Fonny-Ninja
Morfar's far : Honey Paj's Eliott
Morfar's mor : Fie
Mormor's far : Birkedals Nå-Da-Da D III
Mormor's mor : Birkedals Hønemor
Køn
Ja rigtig meget :O) - Tæve
Beskrivelse
Zanni osse bare kaldt Zam er en utrolig glad lille hund, som der har glemt at hun er lille, hun tror hun er en kæmpe som kan klare alt og alle :O)

Zam er en rigtig lille prinsesse der ved hvad hun vil og hvad hun ikke vil, hun er utrolig stædig :D

Zam's bedste legekammerat hedder Tonser og er osse en Chihuahua som stammer fra samme avler som Zam, der er lun nogen få måneders forskel på dem, og de har været bedste legekammerater siden de var små :) Men de “lege” som Tonser somtider gerne vil lege vil hun ikke lege, så bliver hun sur og sætter ham på plads :O) Som sagt en stædig lille dame,

Der er ingen hunde der må snuse hende bag I det vil hun ikke have, men hun må gerne snuse dem bagi, hun er ikke helt ret I hoved XD haha... Men derfor er hun stadig dejlig :O)

Zam elsker og være med I skoven eller ved havet, når vi er I skoven skal vi helst gå væk fra stierne og ind hvor der ligger en masse som hun kan hopper over og så spæner hun ellers rundt og lege tosset.
Når vi er ved havet elsker hun bare at få lov til og løbe frit omkring og ligger der en bunker skal der gene undersøges på alle lede og kanter.

Hvis der er noget hun hader så er det regnvejr og vand, der er bare ikke noget værre I hendes verden. Så skal vi ug og gå når det regner, skal vi næsten slæbe hendes af sted elelrs må vi bære hende, så vi kan lige så godt blive inde døre :O)
Zam kan godt svømme men det er kun I land og ikke ud, og hun svømme osse kun hvis man løfter hende op og tager hend med ud I vandet, men har man gjort det engang er hun ikke så let til og snyde til og gøre det igen XD

Zam er detsværre blevet bidt af en anden hund for ngoet tid siden og det har gjort at hun mangler noget af sin pels på ryggen og der er stadig sår som ikke rigtig vil hele ordenligt, så det tager sin tid, men vi håber på det bliver pænt igen, ellers ændre det ikke på hun stadig er vores lille prinsesse <3

Hun er sin fras lille pige/prinsesse når han kalder på hende kommer hun med det samme og hopper op til ham, men er det mig der kalder kan jeg få lov at kalde flere gange før hun gider lette sig :O) Meeen hun kommer det tager bare sin tid :D haha

Zam ved ikke helt hvad hun skal stille op med små hunde, de er jo ikke store som dem hun plejer at lege med, men der går som regl ikke længe inden hun gerne vil lege :) Men det er sjovt at se hende når der kommer en anden lille hund, hvordan hun kigger underligt, men er det er stor hund der kommer står det bare “LEGE” I øjne på hende :O)

Hun elsker og drille min mors hunde Freja og svigerforældrenes hund Snuppie, det er begge to store hunde, der er ikke noget bedre end køre dem helt op I gear og så elelr kravle ind de steder hvor de ikke kan nå hende, eller op I møblerne hvor de ikke må være, så står hun eller der og spiller smart XD

Zam er rigtig god til og gå I snor inde I byen, men kommer der nogen på en cykel så vil hun gerne jagte den mens hun gør, sådan har det været siden hun var lille, men hun er ved og lære ar det må man ikke, selv om det nu ser rigtig sjovt ud :O)

Hun er en rigtig lille putte trold når der skal soves, og det skla helst ske I sengen, under dynen og helt op af mig, løfter jeg ikke synen så hun kan komme ind under den, så skal hun nok selv møfle sig ind under den og så kommer hun ellers snigene op til en :O)

Men alt i alt er hun verdens dejligste lille hund - det er hun ihvertfald for os <3
Kommentér på:
Chihuahua Zanni
Annonce