{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Landseer Borgmosegaards Wasabi 2010

2.147 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Landseer Borgmosegaards Wasabi

Fødselsår:
2010
Størrelse:
Vægt ved fødsel: 550 gram
1. uge 805 gram
2. uge 1170 gram
3. uge 1640 gram
4. uge 2600 gram
5. uge 3700 gram
6. uge 5100 gram
7. uge 6500 gram
8. uge 8000 gram
9. uge 9600 gram

4,5 måned: 25 kilo

D. 10.10.10 Peanut er blevet målt og vejet. Han er nu godt 5 måneder, og vejer ca. 30 kg. Vi har også målt ham og han er ca. 60 cm høj nu :)
Temperament
Indtil videre har han udvist et stort gå-på-mod og taget hele hans flytning væk fra mor og søskende med bravour! Han er simpelthen så rolig og cool.
Tricks
Kommer når man kalder (næsten hver gang) :)
Sit
Dæk
Plads
Stå (nogen gange)
Se tænder
High 5
Gå zig zag mellem benene
Stævner
Skue i Billund d. 29.9.10 - Bedste Baby i racen
Stamtavle
Far: Fabius Parcae Us Arsnouphis
Mor: Landseergården's Angelic Akira

Farfar: Neyrhus Du Domaine De Val Kurlande
Farmor Unhyque Du Domaine De Val Kurlande

Morfar: Panda-Bär Vom Heidenberg
Mormor: Kullarnas Zenith Zita
Køn
Han
Beskrivelse
Peanut er født d. 4.5.10 og vi har lige hentet ham i dag d. 7.7.10.

Vi har glædet os i ugevis og endelig oprandt dagen hvorpå vi skulle hente den lille vaps. Han har levet op til alle vores forventninger, og mer til. Han har på INGEN måde skuffet os.

Han tog den lange køretur fra Jylland til Fyn i stiv pote, der var ikke noget. Han havde endda overskud til at hilse på et par børn da vi gjorde holdt for at tisse.

Herhjemme vader han bare rundt som om at her har han altid boet. Han har hilst på katten, og smågør somme tider lidt af hende. Og hun glor åndsfraværende på ham og så på os - ligner lidt en der spørger om han kan byttes :p

Han reagerer godt på når vi kalder på ham - Peanut kalder vi ham i det daglige.

Alt i alt er han en vidunderlig lille vaps - selvom vi endnu ikke kender ham 100%

D. 11.7.10
Vi kender nu Peanut lidt bedre. Og han bliver dejligere og dejligere for hver dag der går! Han har haft enkelte "uheld" fordi vi endnu ikke helt forstår hans "tisse-tegn". Men det går fremad, og han sover nætterne igennem sammen med os. Det er bare så dejligt.

Han har arvet sin mors flaskedestruktive sind - han ELSKER at lege med flasker og slå dem til smadder. Hehe.
Han har i dag været ude og gå sin første tur. Første gang han er uden for husets 4 vægge. Det tog han bare super pænt. Og gik rigtig pænt i snoren selvom det kun var 2. gang han havde snor på. Han blev lige lidt bange for en bil, som kom kørende, men var ellers bare så dygtig :)
Kommentér på:
Landseer Borgmosegaards Wasabi
Annonce