Labrador retriever LP1 Belvedere [ Himmelhund] 2003

4.017 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 96 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Labrador retriever LP1 Belvedere

Fødselsår:
2003
Størrelse:
Født 15/2-2003
55 cm høj
d.18/5-10: 29 kg. (vejet på en fårevægt)
d.27/5-10: 31,1 kg på dyrlægens vægt
d.27/9: 29,2 kg på dyrlægens vægt
15/5- 2012: 32,5 kg ! Det er enten de manglende trapper eller for mange pølser !
Temperament
Rolig voksen han, der hviler i sig selv.
Han er en rigtig kælepot. Nyder mennesker, men skal lige kende dem først.
Han er super til hundesprog.
Tricks
Her. (kom)
Aflever.
Fri ved fod.
Apport
Stå
Sit
Dæk
Ryd op (find legetøj og læg i kurv)

D.25/1-2011
Belvedere har det godt. Vi træner stadig stort set hver dag. Og vi nyder det begge.
Han bliver bedre og bedre til fri ved fod, tættere på mig, også når jeg drejer rundt. Så det er super.
Han er ved at fatte at han ikke skal bide i apporten, det går faktisk også virkelig frem ad.
Stå øvelsen er han ved at bliver habil i. Især efter jeg også er begyndt at lægge en ståkommando ind, før jeg siger værsgo til at han må spise sin aftens og morgenmad. Nu er jeg ved at træne ståkommando fra afstand- det er svære, men nu har han gjort det ca. 5 gange, med efterfølgende stor ros, masser af pølsebider og leg med en legepølle :-)

Jeg har fundet et træningssted i Høng, som starter LP1 træning til marts. Jeg HÅBER at det bliver til noget. For jeg kan love dig at jeg har blod på tanden !!

Han er meget aktiv, når vi er ude, men sover som en kampsten, når han er hjemme. Han er vel labrador og også tæt på de 8 ;-)
Stævner


LP1 prøve d.18/6 2011
Bedømmelse:
Tandvisning: 10
Lineføring: 7,5
Stå: 10
Spring: 9
Stillingsskift: 10
Indkald: 10
Næseprøve: 0 (han tog den forkerte- havde heller ikke forventet så meget mere af den)
Fællesdæk: 9
Helhedsindtryk: 9
Dommerkommentar: Dejligt opmærksomt samarbejde. Glad og arbejdsivrig hund, der mangler den sidste sikkerhed i én enkelt øvelse. Fint og positivt førerarbejde, der støtter hunden godt.

LP2 prøve d.20/11-2011
Fællesdæk: 9,5
Fri ved fod: 7,5
Frem og tilbagespring: 0 (han ville hellere hilse på dommeren ved springet, end at tilbagespringe)
Apportering: 10
Stå og sit: 9,5
Fremsending: 0 (han gjorde gik frem, men kom tilbage uden at stå), det gik dog i 2.forsøg... Ikke at det hjælper til en prøve ;-))
Stillingsskift: 9
Indkald fra dæk: 9
Næseprøve-søg: 9
Helhedsindtryk: 8
Dommerkommentar: Pænt førearbejde, med en hund der dog ikke altid arbejder lige koncentreret.
Stamtavle
Nej
Køn
Kastrat
Beskrivelse
Belvedere fik jeg ind i mit hjem d.27/2-2010.
Det var egentlig kun meningen at jeg skulle låne ham, da jeg netop havde sagt farvel til min hund. Men vi har det bare så godt sammen, og jeg fik lov til at overtage ham.
Han er pragtfuld for mig, og vi giver hinanden rigtig meget. Vi er det perfekte match.

Tusind tak Gitte, for en pragtfuld hund.

D.27/5-10
Så har Belli været til sit første dyrlægetjek med mig.
Det gik ganske fint :-)
Tænder: ok- dog lidt tandrens
Hofter: Fine
Albuer: Fine
Øjne: let mælkede, men ikke noget ifht. hans alder.
Øre: Fine
Hud: Fint
Vægt: fint, men ikke større- især hvis han skal holde mange år. Dyrlægen satser på at han kan blive 15-17 år, fordi han er i så fin kondition :-))

D. 9/1-2011
Et år er snart gået, siden Belvedere kom ind i mit liv.
Han er i mellemtiden blevet til Belli - det var nemmere at sige og Belli er vist ligeglad ;-)

Har netop siddet og kigget billeder fra sidste forår og han er blevet ældre- mere gråskægget og ældre i hans udtryk i øjnene. Men han er fyr og flamme, når vi er ude på tur og ikke mindst når vi træner :-)

Vi skal igang med at træne LP1 program og håber at vi kommer på et kursus i det til foråret, og med tiden måske en konkurrence ;-)



Vi træner en del og vi nyder det begge meget.

STORT SUNDHEDSTJEK MM.
Så er Belli blevet tjekket for hvorfor han pisser så meget og også drikker så meget.

Han er blevet røntgenfotograferet, ultralydsscannet og få taget et hav af blodprøver. Alle viste en rask hund. Dog havde han begyndende gigt i venstre hofte, men ikke noget ifht. hans alder.

Han fik taget en urinprøve, som viste en blærebetændelse. Det fik han 80 mg. marbocyl for i 12 dage. Han har hele tiden haft de samme symptomer som tidligere, hvor han er blevet testet fri for blærebetændelse.

Han drikker mindre nu. Han er nede på under 3 liter dagligt, hvilket er helt normalt.
Han tisser stadig en del, men vi venter og ser tiden an nu. Jeg holder nøje øje med hans væskeforbrug, og at han ikke pludselig begynder at drikke mere igen.

Han er blevet testet fri for hjerte lungeorm.

Nu vil jeg nyde min hund, og acceptere at han ikke har ligeså meget energi som for 1 år siden. Men han er jo også 8 år ;-)

Vi træner imod en LP1 prøve, og jeg skal passe på ikke at træne for meget med ham, for så køre han træt.

11.juli 2013
Idag kom Belli's sidste dag.

Han har døjet med både slidgigt og spondylose længe. Har fået både fysioterapi og smertebehandling i et længere stykke tid.
I mandags til fysioterapi var det tydeligt for fysen at hans bagpart var blevet svagere og hans forpart stærkere for at aflaste bagparten. Desuden kunne det virke til at hans reflekser i bagbenene var ved at stå af.. mandag til onsdag var det blevet værre: han kunne ikke rigtig få benene med. Han skulle hoppe over en bunke grene, det kunne han næsten ikke. Stå på et ben og tisse kunne han ikke idag. Han slæbte benene lidt efter sig.

Dyrlægen sagde at det kunne være hans HD eller måske en begyndende diskuprolaps. Men uanset skulle han ikke igennem en operation. Og at smertedække ham ville ikke hjælp hvis hans nerver var begyndt at dø..

Jeg kunne mærke at min grænse for hans lidelse var nået og dyrlægen var helt enig i min beslutning.
jeg er selv meget afklaret med min beslutning; det var det eneste rigtige at gøre. Men selvfølgelig vil jeg savne min bedste lab i hele verden <3 <3 <3
Kommentér på:
Labrador retriever LP1 Belvedere
Annonce