{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Hvid schæfer Joker (Nanok) Hvil i fred min dreng<3 [ Himmelhund] 1998

971 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Josephine Gullberg
Kvinde | 29 år | Oprettet: 16. jul 2008


Hvid schæfer Joker (Nanok) Hvil i fred min dreng<3

Fødselsår:
1998
Størrelse:
Nanok hed rigtig Joker men vi brugte det aldrig! vi brugte kun Nanok :D og Nanok betyder Isbjørn på grønlansk :D

Han var ca.60-63 cm. og han vejeede ca.35 kg
Temperament
Han var den mest roligeste hund i verden! han fandts sig i alt! :D
Tricks
Sit
Dek
Give pote
Rolle rundt
Og ikke mindst synge :D det var nok det bedste :D
Stævner
Ja, til otte stævner :D men efter at han tissede på min mors sko så stoppede vi hehe :D
Stamtavle
Han har en stamtavle men vi kan ikke lige finde den og det er fordi at mine forælder er skildt så vi ved ikke hvem der har den øvøv men når jeg finder den skal jeg nok skrive den,men der er en ting som jeg ved den er rigtig god.
Køn
En rigtig rigtig dejlig og smuk,lækker han hund
Beskrivelse
Vi fik Nanok a min faster for hun kunne dsv. ikke havde ham mere pga. at hun fik en til hund. Men så var vi jo så heldige at få ham :D <3 jeg kan huske at for første gang heg så ham, så sagde jeg "kom her jamber jamber :D" det var det aller første som jeg sagde til ham :D <3
Nanok har været ude til folk som der har været bange for hunde, og han har altid været en stor hjælp til dem som der har været bange for hunde, nogen af dem har fået hund, nogen af dem kan nu bare godt lide at hilse på hunde :D
Nanok ham fandt sig i ALT man kan hive ham i hale, øre ja hvad man ikke kan med ham!!

Så er det to år siden min aller bedste ven dødede:'( jeg er så ked af over at du ikke er ved min side mere! jeg elsker dig så forfærdiglig meget! du varog er det bedste som der er sket for mig! <3 Jeg havde jo fundet mit "mit livs kærlighed!", men nu er du ikker her mere for nogen! men for mig er du her stadig, jeg kan bare ikke se dig! <3 men du er inde i mig, i mit hjerte! jeg ved det! du er her når jeg har brug for dig! jeg har ikke sagt rigtig farvel nærmere et vi ses igen min dreng!
Jeg ved at jeg har truffet det rigtige valg nanok, du lever nu sammen med måske dine forælder?! uden smerter! og det er det som jeg tænker på lige nu, hvor at jeg tænker på hvor du er, hvordan du har det osv! men jeg ved nu at du ikke har nogen smerter og det er det vigtigste! for jeg elsker dig! og det valg jeg har truffet, var fordi at jeg elsker dig! og det vil jeg altid gøre! Du var jo ved at være gammel, men det vidste du ikke selv. selv den dag hvor du skulle væk! du prøvede at komme op og stå, men du var for svag og det var derfor at jeg har traffet det valg! Jeg elsker dig!

1998-2009 de bedste år i mit liv!!! Hvil i fred <3 D. 9. Feb.09 <3 den væreste dag i mit liv<3 <3
Kommentér på:
Hvid schæfer Joker (Nanok) Hvil i fred min dreng<3
Annonce