Border collie Pretty Bessie. aflivet 1996

968 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 20 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Afspil videoAfspil video

Border collie Pretty Bessie. aflivet

Fødselsår:
1996
Størrelse:
bessie er en forholdsvis lille hund af sin race :)
Temperament
bessie er en rigtig sød hund, og når man først har vundet hendes tillid vil hun gå igennem ild og vand for en.
bessie kan være meget reserveret til tider, og hun er en meget bestemt dame, og kan godt have sine bitchie øjeblikke :D
men ellers er hun noget af det sødeste og roligste i verden :)
Tricks
sit

dæk

ruld rundt

bang bessie død (spil død)

hoppe

danse

gribe godbid fra hendes næse

giv pote

high 5

sid pænt
Stævner
åben klasse (d. 19/9 1998):
kritik: usædvanlig feminin, charmerende tæve virker dog noget højbenet, grundet sin manglende masse og sit smalle og uudviklede bryst.
perfekte øjne, benstammer ønskes kraftigere i forhold til størrelsen. savner længde og effiktivitet i bev. smuk lang hale, der bæres nogenlunde. er ude af pels, men har herlig pelsstruktur. viser sig meget interesseret.
andet står der ikke på papiret..

og så sundheds tjek for hvalpe, alt var ok i tjekket men ingen bemærkninger:)
Stamtavle
far: Krislyn Morgan

mor: Hidden Farms Danni Melanie
Køn
super (s)køn ældre dame :D
Beskrivelse
d. 18. 04 i 1996 kom der et kuld border collie hvalpe til verden en af dem kom til at hedde Hidden Farms Pretty Bessie .. deres mor hed Hidden Farms Dannie Melanie .. og bessie som vi kalder hende bor idag hos mig som er den lykkeligste hunde ejer! bessie er sort med hvide aftegn

bess har været ud for lidt af hvert, bla. har hun haft kræft :( hun har gigt i bagbenene og nu er hun døv, men hun er stærk så hun går igennem det hele med løftet hovede :) min lille superhund! :D

opdateringer :

bessie er desværre blevet døv :(
hun er jo også godt oppe i årene /: men hun holder sig nu godt på trods af hendes gigt i bagbenene som gør at hun tøffer rundt så det ligner at hun har hjemmesko på :')

14-04-2010:
bessie har lige været ude og gå en lang tur og hun kan slet ik gå nu :( når hun rejser sig op skvatter hun sammen! mor og far snakker om at det nok er på tide at aflive hende, men jeg ved at hun sagtens kan klare det, hun skal nok bare slappe lidt af. og rigtigt nok. den næste dag kunne hun gå normalt igen :D

jeg elsker dig min pige<3

bessie blev aflivet d. 6 maj 2010. hun blev 15 år, havde overvundet gigt, kræft og meget mere. hun blev aflivet i vores eget hus, i mine arme. hun havde en hjerneskade, som mange ældre hunde får. selvom jeg græd og græd. vidste jeg at det var det bedste for hende, og at hun er et bedre sted nu. uden smerter :')
R.I.P bessie<3 jeg vil ALTID! elske dig!
Kommentér på:
Border collie Pretty Bessie. aflivet
Annonce