{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Border collie Bobo 2005

11.410 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Marianne H
| 53 år | Oprettet: 19. maj 2004


Border collie Bobo

Fødselsår:
2005
Størrelse:
ca. 20 kg og 55 cm høj
Temperament
Han elsker at træne og være aktiv, det er som om han ikke kan falde til ro, ofte går han rundt om sig selv og piver inden han falder omkuld, han vil helst ikke overgive sig til søvnen.

Han elsker børn og mennesker, åhh hvis bare man kunne få lov til at hilse på alle dem man mødte.
Tricks
sit, dæk, stå, zig zag, kom, nej, plads,sit og dæk på afstand og dæk fra indkald, søge felt, apport, tunnel spring/tilbage spring, A-bræt, balancebom og meget mere...

Bobo har vist sig at være rigtig glad for Agility, så jeg håber på at vi bliver rigtig gode engang.

Stævner
Nej ikke endnu, men jeg håber at der kommer mange med tiden
Stamtavle
Hvem behøver dog det, når man er SÅ nuser

Men hans mor hedder Woodoo og hans far hedder Nico

Bobo er født 14/4-05
Køn
Ja helt enormt, og så er han en hanhund...
Beskrivelse
Bobo er en fantastisk dejlig hund som lever op til ALLE min forventninger, om at have en glad og arbejdsvillig hund.

Han er min kommedende stjerne... :-)

Du kan se en lille film af ham her: http://www.youtube.com/watch?v=pRKihY48wXo

nedenfor kan du læse en dagbog som alver skrev til mig, den omhandler hans første 8 uger i denne verden.

15/5-05
Kære Mor og Far!
I kan tro at der sker meget heroppe lige nu. Vi er jo blevet 4 uger og nu må vi komme ud og lege. Besse siger at jeg er rigtig dygtig, for jeg vil gerne besørge udenfor. Det vil nogle af mine søskende ikke. De fiser ind på aviserne.
jeg syntes da at det er sjovt at gøre det midt i tulipanbedet hi hi.

Vi er også blevet flyttet. Ud i den store forgang, for så er det nemt for Besse bare at åbne døren ug til gården og der render vi så ud og leger..

Men vores moar giver os kun mælk én gang om dagen nu - og det er om morgenen. Vi er vist også lidt hårde ved hende, for hun knurrer og napper os lidt:o(

Og tante Coffee - hun er sjov at lege med. Hun er selv som en hundehvalp. Men så er der en der hedder Cody (han bor ovenpå) han gider da slet ikke hvis jeg prøver at lege med ham. Så knurrer han og løber væk. HMM,- det var måske fordi jeg troede at han kunne give mælk den første gang jeg mødte ham - og det blev han godt nok sur over:o)

Vi får noget der hedder NOSODER lige nu - det er et homeøratisk middel,- i form af vaccine fo Parvo og Hundesyge. BVADDRR hvor det smager grimt - men vi skal have det uff.

Jeg vil slutte for denne gang - jeg er meget søvnig nu og skal have min skønhedssøvn:o)

16/5
Tænk engang Bobo besørger udenfor... når døren bliver åbnet ud til haven om morgenen, så fiser han lige ud af døren og gør, hvad der gøres skal, er han ikke bare dygtig? Vi mener helt bestemt Bobo er meget fremmelig :-)

17/6-05

Kære Mor og Far
I kan tro at jeg har været sej idag. Jeg vil altså gerne ud på eventyr og det gjorde jeg så..Jeg fulgte bare efter min mor helt med på en stor mark.

Besse grinede godt af mig, for jeg blev lidt forvirret da min mor pludselig bare løb og jeg kunne jo ikke følge med. Men så kaldte Besse på mig og jeg fik øje på hende og benede hjem igen. men sjov var det altså.

Men jeg skal jo prøve mig frem og i vores gang har vi en stoooor trappe. Jeg kravlede hele to trin op - men jeg turde godt nok ikke kravle ned. Besse stod og gemte sig, for at se hvordan jeg ville klare den. Hun forventede at jeg ville begynde at pive. Men nej da,- jeg tog da bare mod til mig og hoppede bare ned (jeg faldt vist lidt - men det må i ikke sige til hende):o)) Sejt ikke.....

Men nu må jeg hellere sove,- for jeg skal huske at vække Besse ved 5 tiden, så hun kan huske vores mad - og jeg skal ud på nye eventyr:o)

25/5-05

Hej Mor og Far

Det er ved at være længe siden at jeg har skrevet, men der sker så meget og jeg er meget træt om aftenen. Den 18 havde Sandie fødselsdag, så der var en masse piger som vi kunne lege med. Det var skægt, for de havde såååå dejligt langt hår som vi kunne hænge i.

Den 21 var der bare gang i den. Besse skulle mødes med nogle hundegalleri venner og de ville allesammen hjem og se på os:o) Øjjj det var lækkert, alle de nusse hænder. De havde osse hunde med, men dem mødte vi ikke, for Besse sagde at vi var for lille. ØV,- jeg er sikker på at jeg sagtens kunne tumle en Amerikansk Bulldog og en Berner Sennen - men jeg måtte ikke....
Sandie skulle også holde sin fødselsdag den dag, så der var nok 30 mennesker og børn her. Hold da op hvor var jeg træt om aftenen. Men det var rigtig hyggeligt.

Jeg er begyndt at gå langt ud nu og det er sjovt. Der er så mange gode dufte og dejlige sager som man kan gnave i, nede på marken. Og Besse siger, at jeg bliver god til AG, for jeg kravler op på alt og er ikke bange for at springe ned igen. det går ikke altid så godt, men så prøver jeg bare igen.

Forleden dag da vi var ude og lege, kom der noget der bare larmede rigtig meget og vi styrtede allesammen ind - på nær mig - jeg satte mig lige på trappen indtil, for én skulle jo passe på de andre. Besse sagde at de hed Jetjagere, og de fløj meget lavt. Hold da op - jeg troede at det var nogle kæmpe fugle. Min søster blev så bange, at hun ikke turde komme ud i flere dage, men så fik hun nogle blomster dråber af Besse og nu løber hun ud igen. Jeg blev ikke bange (altså kun lidt - for de larmede godt nok meget)

Igår var jeg med til noget sjovt. Jeg hjalp Bessefar med at vaske bil. NØJJJJ det er jeg god til. Han måtte ikke bruge sæbe for Besse, for jeg er glad for vand - ligesom min mor og jagter strålerne. Og jeg var bare sååå våd bagefter.

Det var alt for denne gang, men jeg skriver snart igen.

Små nap i ørene fra Bobo

31/5-05

Altså - i kan tro at der sker meget her ligenu. Der er gang i os bisser (som Besse kalder os) og jeg er på farten hver eneste dag. Jeg er blevet rigtig modig nu. Jeg løber altså laaangt væk - helt ud til den store campingvogn som står heeeelt ovre på den anden side af stengærdet:o)) Og når Besse kommer for at hente mig,- så gemmer jeg mig bare under den hi hi - så kan hun ikke nå mig.

Men det er Besse ligeglad med - hun gider ikke jagte mig, så hun går bare ind og lukker døren,- også skynder jeg mig altså hjem, for jeg kan ikke lide at blive efterladt alene udenfor....ufff.

I søndags var der bare gang i den. Sandie havde hele hendes klasse på besøg, så der myldrede med børn.... og det var sjovt. Men hold da op hvor blev vi trætte. Vi sov og sov - og da der var gået næsten 3 timer, så kaldte Besse på os, for der var besøg igen. Jeg styrtede selvfølgelig ud, for jeg vil atså klappes - men kommer aldrig derhen først - øvvv. Det var nogle søde mennesker som skulle "købe" Kali.... og det var vist ok for Kali,- for hun kunne godt lide dem - og især de to piger de havde med.... dem syntes hun var søde. Ja,- jeg blev ikke så længe, for jeg skulle jo på nye eventyr:o))

Idag kom vores "rigtige" far på besøg. WOWWW han var stor. Mine søskende - de drønede op på trappen og gemte sig....men jeg turde da godt at sige hej til ham. Øhhh jeg var ikke helt stolt af det, men det gik ok... han var sød og snusede forsigtig til mig. Men så var det godt og jeg gik hen til mine søskende for at "støtte" dem:o))

Heidi kom for at hente Xena - som skulle op og sige godnat til Sandie. Er du gal mand.....hun havde nogle bukser på som flagrede i vinden (de kaldte det en nederdel). Den kunne jeg ikke stå for, så jeg sprang hen og greb fat i den - og Quark hjalp mig på den anden side. Heidi hoppede og sprang....og weeeeeeeeeee mig og Quark vi fik en ordentlig rutchetur....for der var noget der hedder "elastik" i livet på den - så den gled ned på Heidi. Øvvv at besse kom for at hjælpe hende... VI HAVDE DEN NÆSTEN.

Nåh men nu vil jeg sove, for det har været en laaaang dag og jeg skal på nye eventyr i morgen. Godnat og sov godt.

Kærlig hilsen - jeres Bobo

Kommentér på:
Border collie Bobo
Annonce