Amerikansk staffordshire terrier Victor 2003

2.011 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 17 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Amerikansk staffordshire terrier Victor

Fødselsår:
2003
Størrelse:
Han er idag 55 cm. høj, ved skuldrene - 26 bred, ligeledes ved skuldrene
Temperament
Absolut rar og kærlig hund, legesyg, men da man lige er kommet i "slås og bolle" alderen, er man lidt på vagt overfor specielt andre hanhunde
Tricks
Hmmm... han kan næsten det hele hvis bare der er mad på bordet :-)
Stævner
Nææ....
Stamtavle
Desværre!!!!
Køn
Ja... det synes vi - men ellers.... Han!
Beskrivelse
Dejlig kærlig "famillie" hund uden skæve tendenser. Energisk, og hører man ordet g-å, står ørerne på stilke. Vi døjer desværre men en kraftig allergi, så Victor må fodres med "specielkost" (Hill's Prescription Diet Z/D Ultra, til lidt over 40 kr. kilo'et) + daglig ration af allergipille. Husstøvmider er vores værste fjende, så det er ikke bare nemt

Billederne er indsat i løbende datorækkefølge
Kommentér på:
Amerikansk staffordshire terrier Victor
  •   23. sep 2013 Høj til flotte Victor, fra lille Mc smiley
    - Han er godt nok en flot dreng!


  •   10. maj 2006 Super fin dreng!
    Høj her fra :o)

    Linda & Conrad


  •   7. sep 2005 Hej
    Sikke en lækker hund. Han er altså flot.
    Vi har lige givet ham en høj.

    Vuf og potedask fra Tyson


  •   9. maj 2005 nej
    heldigvis ikke noget nælde feber. Ærgeligt med opdrætter - synes du skal skrive deres navn her på din side og gøre noget "dårlig" reklame for dem - det er synd for kommende hundejere og hunde at de skal lide med den her frygtelige sygdom resten af livet. Jeg synes det er så svært ikke at give dem noget - Nelly og jeg går til klikkertræning hvor man skal bruge mange godbidder men så foreslog dyrlægen at vi lavede godbidder ud af kartofler og fiskeolie som jo er ting der allerede er i det Hills foder som hun får nu. Hun får kun den udgave der hedder "low" og ikke ultra som jeres... men nu må vi se - hvis det her ik hjælper tror jeg at vi skal til at lave vores eget foder helt fra bunden. Jeg kender en der sælger hundefoder og hun siger at der altid vil være lagermider i tørkost og det dem er der mange hunde der er allergiske overfor- og dem kan man kun undgå ved at lave sit eget foder.
    Vi kan ikke begynde på de vaccinationer før vi ved hvad hun ikke kan tåle så det er enormt irriterende at de stadig ikke ved det.


  •   9. maj 2005 allergi
    Hvad er det helt præcis han er allergisk overfor?? Måske kunne det lede os bedre på sporet hvis de har helt de samme symptomer.
    Nelly er på prednisolon nu for første gang og skal have det i 2 uger - synes der er en kraftig forbedring men hun drikker enormt meget vand og tisser som var hun en lille hvalp der skal ud hver anden time og hun er konstant sulten hvilket hun heller ik plejer, men udover det har vi ingen problemer.

    Har i fået penge tilbage fra opdrætteren - det er jo en arvelig sygdom på linje med HD og andre ting... Vores opdrætter en en spade - hun avler videre på de samme hunde og hel søskende til Nelly selvom hun ved de har allergi eller bærer det i generne.


  •   9. maj 2005 Hej alle.
    Jeg vil lige takke jer alle for de fine ord og flotte "karakterer".


  •   9. maj 2005 hejsa
    Har sendt dig en udfordring!


  •   9. maj 2005 velkommen herind
    hvor er han bare smuk...og hvor ser han fræk ud på hvalpe billederne:-)
    Hilsen Anika og Tazz


  •   9. maj 2005 vuitvuiv smukke fyr...
    velkommen herfra...Du er da bare mega skøn:o)


  •   9. maj 2005 allergi
    hejsa...
    vi har fået taget to af de store allergi tests og nogle biopsier og en anden blodprøve... nu prøver vi med foder for at udelukke foderallergi. Det er en vildt irriterende sygdom specielt når man ikke ved hvad hun er allergisk overfor. Hvor bor i henne af i landet og hvilken dyrlæge bruger i? Skal Victor så have prednisolon resten af livet? Jeg synes der er mange bivirkninger ved det... Har i overvejet om han kan gennemgå sådan en hyposensibilisering - altså allergi vaccine?? I nogen tilfælde bliver de 100 % raske og skal aldrig mere have medicin.


  •   9. maj 2005 Hehehe
    Jaaah... Det er også ret sjovt (: Hun er lille bitte, men har en ego som en grand danoir smiley Håhåhåhå
    Det er skønt med hunde smiley


  •   9. maj 2005 RE..
    Tak for de venlige ord... smiley
    Du har da osse nogel dejlige / gode billeder


  •   8. maj 2005 smiley
    Hvor ser du bare fræk ud, en rigtig lille bandit smiley


  •   8. maj 2005 hej velkommen
    en skøn hund


  •   8. maj 2005 Velkommen
    Ihh en til med allergi - min tøs har ligesom Nikita også allergi - vi ved bare stadig ikke overfor hvad selvom de tester løs på hende... kig evt også forbi vores side www.123hjemmeside.dk/nelly og læs om vores allergi - det er bare ikke sjovt - modbydelig sygdom!


  •   8. maj 2005 hej hej
    han er bare rigtig flot... nok den flotteste stafford jeg har set... smiley
    har desværre ikke flere "ekstra lækker" tilbage.... så han får en høj


  •   8. maj 2005 Velkommen til


    Det er da en SKØN hund du har :o)


Annonce