Blanding af racer Holger Flapøre 2006

3.874 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 63 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Lars N
Mand | 49 år | Oprettet: 29. jun 2007
Du følgerFølg ikke

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Blanding af racer Holger Flapøre

Fødselsår:
2006
Størrelse:
Knap 60 kg og ca. 75 cm i stangmål
Temperament
Han har et fint temperament, og er for det meste rimeligt rolig anlagt. Gør meget sjældent noget uovervejet. Han accepterer ikke fremmede mennesker i starten; men bløder dog hurtigt op, når de lige er godkendt.

Han har altid sine helt egne meninger om tingene, og gør kun noget, som kan betale sig. Han er ikke født med den største selvtillid, men har fået opbygget en ret god portion under sin opvækst - bl.a. via agility, spor, omfattende socialisering med andre hunde og mennesker, ren klikkkertræning og en "smule" tålmodighed.

Er senere blevet omtalt som "en pondus-hund med masser af overskud" af en erfaren, anerkendt adfærdsbehandler. Han har en perfekt bidehæmning og har ikke antydningen af aggression i sig overfor andre dyr - men han sætter gerne frembrusende hanhunde på plads med fynd og klem.
Tricks
Almindelig lydighed som indkald, dæk, sit, stå, fri ved fod, vente, slip, plads, feltsøg osv.

Tricks:Finde min mobil/pung, hente sko/snor/sele, finde legetøj, rydde op, samle op og de helt almindelige: rulle, gabe, dreje, gi poter osv.

Han klarer også de fleste agiltyredskaber "til husbehov", og klarer knæk, cirkler og andre udfordringer under spor - alt er blevet trænet i hans opvækst for at opbygge selvtilliden i ham.

..nå ja, han forstår også en hulens masse helt almindeligt dansk; men er til gengæld også lidt ustabil i matematik ;-)
Stævner
Nej, og der kommer heller ingen. Han vil slet ikke egne sig til at blive presset lidt i konkurrencesituationer...
Stamtavle
Moren er en ren riesenschnauzer
Faren er en mastiff (en pragtfuld hund, jeg har kendt siden han var 8 uger).
Køn
Meget hanhund.. også selvom han er kastreret knap 11 mdr. gammel :-)
Beskrivelse
Muskuløs og kraftig i bygning. Stærk og udholdende. Højt aktivitetsniveau. Stædig og vedholdende. Godmodig, trofast, intelligent og lærevillig. Har en del af riesenschnauzerens egenskaber, kombineret med mastiffens ro og tålmodighed.

Han er ekspert i at finde mad på gåture, lege politimand overfor andre hunde, at komme når man kalder og fylde en hel sofa af gangen. Til gengæld er han ikke det mindste madaggressiv, meget tolerant overfor småbørn og holder sig altid i nærheden af hans far :-)

Han besidder et godt og veludviklet hundesprog, og er intensivt socialiseret med artsfæller af alle racer, ligesom han er vokset op med kat, ilder og slanger.

Er med tiden blevet meget lidt tolerant overfor hanhunde han ikke kender; men han nøjes hedigvis med at vælte dem rundt og sætte dem på plads, hvis de ikke holder sig væk (også hvis den anden hakker tænderne rigtigt i ham).

Træningsmæssigt har han gennemgået DcH's hvalpekursus, og derefter er vi trænet hos UTIKA i Arden (til han var omkring de tre år). Al indlæring på ham, foregår efter klikkertræningsprincipperne - med rimelig stor succes.
Kommentér på:
Blanding af racer Holger Flapøre
Annonce