{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Blanding af racer Nuga ( Nom Tham ) 2017

607 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

Renè P
Mand | 51 år | Oprettet: 15. jun 2008


Blanding af racer Nuga ( Nom Tham )

Fødselsår:
2017
Størrelse:
Hun er ca 40cm høj.
Temperament
Hun har kort sagt ild i bagdelen, der skal helst ske noget hele tiden.
Tricks
Ingen endnu
Stævner
ingen
Stamtavle
Ingen
Køn
Tæve
Beskrivelse
Nuga kommer fra et internat i Thailand, hvor hun blev indleveret af sin tidl ejer som desværre ikke havde råd til at sende hende hjem til kæresten i Argentina, da han ikke selv have mulighed for at beholde hende pga han skulle på en lille ferie på hotel gitterly :)

Hun kom til Danmark d.29/4-18 efter en flyvetur på knap 10.000km, hvilket kun har taget i stiv pote, hun er faldet utroligt godt til i løbet af de par dage hun har været hos mig, og har lagt op til leg flere gange.

Billede 1-5 er billeder jeg har fået fra kæresten til tidl ejer, 6 og 7 er fra internatet i Phuket og de første billeder jeg så af hende og jeg forelskede mig i, resterende er lidt fra de første par dage hos mig.

Hun har nu været her i nogle måneder og er faldet rigtig godt til, hun er nysgerrig og skal helst følge med i alt.

Første møde med det hvide stads kaldet sne var en kæmpe succes, hun elskede at rende rundt i det og syntes det var evigt sjov.

Hun blev d, 20/11-19 godkendt som besøgshund ved trygfonden og lørdagen efter havde hun sin deby på ældrecenter, hvilket var en stor succes, der blev uddelt rigtig mange kys af hende og beboerne elskede det.

Hendes oprindelige navn var Nom Tham. Udtale = Narm Darn som betyder Brun på Thai, men syntes ikke det passede så godt i det danske sprog, så det blev Nuga i stedet, for hun er en lille lækker Nougat brun pige <3
Kommentér på:
Blanding af racer Nuga ( Nom Tham )
Annonce