Dogue de bordeaux Juice 2015

2.206 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 23 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Dogue de bordeaux Juice

Fødselsår:
2015
Størrelse:
Lige som han skal være.

68 cm som 18 måneders, så ret høj.
Temperament
I mine øjne er han helt perfekt af sind. Han er glad, imødekommende men stadig reserveret, legesyg, selvsikker og loyal. Er spændt på at se hvordan han vender ud som voksen.
Tricks
Juice har skulle holdes i ro i en lang periode, så vi har brugt tiden til at træne en masse forskellige øvelser og tricks. Han er super lærenem og han syntes virkelig at træning er det bedste i verden. Han er super engageret, og total på! Han er fed at træne med :-)

For at nævne nogle af de ting han kan, som knuser damehjerter så er det at sidde og vinke, når vi venter på at kunne krydse en vej eller når han selv bære sit legetøj eller andet på turene. Det hygger han sig meget med.
Stævner
Det må tiden vise, det afhænger af hvad vi finder af sport som passer til ham og hans lyster.
Stamtavle
Han har en fin DKK tavle.
Køn
Han
Beskrivelse
Juice er min hund da Emma er fars pige og altid har været det. Jeg havde ønsket mig en bordeaux i mange år, men at finde den rette opdrætter tog lang tid - Juice er dermed utrolig længe ventet.

Han har været så nem en hvalp, aldrig har jeg oplevet noget lignende. Han er super lærenem og super sjov at træne - han får altid et smil frem på mine læber med hans gode humør. Han lærte hurtigt de forskellige basis kommandoer og er god til at bruge sit hoved.

Han er blevet godt socialiseret fra start, og har altid været god med andre hunde (aldrig har vi oplevet tilfælde hvor det ikke er gået godt) Han er især vild med små hunde, og han passer rigtig godt på ikke at træde på dem. Han er utrolig legesyg, og kan få legebarnet frem i selv de ældste. Han er ligeledes suveræn med børn, tager fin hensyn og hygger sig meget med at de vil lege og nusse. Han har prøvet mange forskellige ting i sit liv, hvilket gør at han hviler meget i sig selv og virker utrolig selvsikker.

Juice er lige nøjagtig den hund jeg drømte om, både af sit udseende og af sind. Han er så skøn en dreng og vi passer så godt sammen temperament mæssigt. Ham og Emma er også et suverænt makkerpar, de får så meget godt ud af hinanden. Man kan tydeligt både se og mærke at de to er rigtig glade for hinanden.

Nu er Juice lidt over et år gammel, tiden flyver rigtig hurtigt. Jeg vil mene at den hårdeste del af teenage-perioden er ved at være overstået, han er efterhånden landet i den mere rolige periode. Han tager utrolig godt imod træning, vi øver en masse forskellige tricks, og han er som altid super lærenem. Han finder tilmed ofte også selv på tricks, så han er også opfindsom og kreativ. Han har god humor, og forstår sig virkelig at få mig til at grine på mine mest triste dage. Juice har altid været morsyg, og det har ikke ændret sig. Han kan uden problemer være alene hjemme, men når jeg så er hjemme så er han nær mig altid. Juice er min bedste ven, og jeg elsker ham simpelthen så højt.

Så har han ramt de 18 måneder, og han udvikler sig fortsat utrolig meget. Han er især groet opad de sidste 6 måneder. Det kommer lidt i hak - først op, så ud, så op og så ud igen. Han har ramt 68 cm, så hvis han fortsat skal holde sig inden for "racestandarten" angående højde, så skal han snart få ro på. Han mangler stadig en masse - ud ad - men det skal nok komme. Rent mentalt er han også vokset meget, han er ikke så meget hvalp mere når han skal beskytte haven, eller sikre sig at folk ikke kommer for tæt på os på turene i mørke. Dog ses hvalpen stadig i hjemmet hvor han er ligeså fjollet, legesyg og generelt bare skør, som han altid har været.

Han er et rigtigt elskefjæs, og der er ikke mange der formår at sige fra over for ham. Han elsker at ligge sit ellers tunge hoved i skødet på en, for at blive nusset og pusset om - og selvom vores gæster egentlig har sagt til sig selv at de idag kan tage herfra med rent tøj, så ender det alligevel altid med at han bliver budt ind (eller byder sig selv) til en omgang hygge. Han er så rolig og blid, og formår virkelig at lave mange forskellige ansigtsudtryk, i et forsøg på at charme sig til opmærksomhed.
Kommentér på:
Dogue de bordeaux Juice
Annonce