Labrador retriever Salsa 2003

471 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 1 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Labrador retriever Salsa

Fødselsår:
2003
Størrelse:
Hun vejer 32 kg. ;)
Temperament
Rolig - super familiehund!
Tricks
Gi' pote, sit, apport, mest grundlæggende.

+ jagthund (dog på en måde 'pensioneret'.)
Stævner
Ingen. Kun brugt til privatjagt. :-)
Stamtavle
Ingen - men ægte!
Køn
Tæve (født d. 17. oktober 2003).
Beskrivelse
Salsa er en hund, jeg har haft siden jeg var bare 8 år! Hun er ekstremt knyttet til os herhjemme, og elsker opmærksomhed og at få nulret ører, hehe. Salsa beskytter også både kat og lille Soffi (selvom hun er ny) for frembrusende hunde. Hun er dog også god til at sætte den bette hvalp på plads! Dejlig vovse, meget lærenem, men snu hund - er døren åben ovenpå, så er det 100 p at hun har været oppe og ligge i min seng. ;) Nogle gange, når hun så har fået lov til at ligge i min seng (når jeg har været bange for at være alene, eller bare ikke lige kunne modstå hundeøjne...), vil hun gerne tage dynen og fylde MEST muligt.. Ikke ligefrem nemt at skubbe en 30kg væk fra en dyne '-.- ..

Derudover har hun (efterhånden fået) den dårligste ånde i miles omkreds.. puha, det er ikke for sjovt, når Salsa synes hun skal ånde mig i hovedet!! Meen jeg elsker hende jo alligevel. <3

Elsker at løbe efter bolden, lede efter mus (hun ka' bli helt crazy, hvis man gearer hende nok op.). Klapper man, kan hun finde på at hoppe op. :P
Bliver lidt forvirret når der er fødselsdage - DÈR får hun lov til at være i sengene, men alle folk synger og hun logrer helt frustreret!

Salsa er min mors hund - hun har ellers altid været meget min fars hund, men efter han gik bort i 2011 har hun knyttet sig meget til min mor. Det var mærkeligt for Salsa i starten, hun kunne ikke forstå hvor han blev af.

Rigtig dejlig hund, som "mærker" hvis man er i dårligt humør.

~ Mere historie + MASSER billeder kommer senere. :) (tro mig, jeg skal lige finde the good stuff billeder frem på eksternen af hende her, wohoo!)

(billederne er lige hvad jeg havde på mac'en, der kommer flere/dem i sneen i bedre kval og bedre udvalgt osv.:))
Kommentér på:
Labrador retriever Salsa
Annonce