Zila Bangebuks... Zila Bangebuks...
Ja, jeg havde egentligt for lang tid siden besluttet mig, jeg ikke selv ville spørge til råds herinde, da man får flere prygl end svar, men nu gør jeg det så alligevel..
Vi har store problemer med Zilas selvtillid.. Hun er skide nervøst anlagt og meget underdanig.. Jeg ved godt det kan have noget med alder at gøre og dét at Aiya er den ældste, men alligevel..
Zila bliver skræmt ved den mindste lyd.. Falder der noget ned f.eks. stikker hun halen mellem benene, løber hurtigt væk og ligner en der skal dø..
Vi har store problemer med at få hende til at spise tyggeben, da hun er bange for Aiya.. Får de begge et ben, vil Aiya gerne have begge og hopper derfor tit over til Zila og knurrer eller gøer, hvorefter Zila flytter sig med det samme.. Selvom vi giver Aiya skæld ud og giver Zila benet igen, så tør hun ikke tage det og vi skal nærmest presse hende til at spise det igen..
Når vi møder hunde på gaden, gøer Zila som jeg ved ikke hvad og spiller rigtig hårdfør og farlig, men ligeså snart den anden hund kommer tæt på, bakker hun bagud med halen mellem benene..
Det gør simpelthen så ondt at se hende på den måde og ville ønske vi kunne gøre noget, så hun fik nogle flere "nosser", men jeg aner ikke hvad..
Vi havde håbet det ville gå over med alderen og det var noget hende og Aiya selv skulle klare.. Men selv om vi kan se tegn på hun bliver "voksen" f.eks. med hendes gøen af andre hunde og knurren af Aiya og katten når de kommer tæt på hendes madskål, så er hun bare en kæmpe kylling når det kommer til stykket..
Det lyder måske forkert, men vi roser hende når hun knurrer eller skælder ud, men vi kan bare ikke se nogen ændring.. Kun på Aiya, som efter gentagne nej'er ved hun skal lade Zila være når hun spiser.. Hvad skal vi stille op?!
apr 2007
Følger: 101 Følgere: 100 Hunde: 3 Emner: 846 Svar: 3.539
apr 2007
Følger: 101 Følgere: 100 Hunde: 3 Emner: 846 Svar: 3.539
Forstår bare ikke hvorfor hun reagerer sådan, for jeg ved jo som faktum hun ikke er blevet mishandlet, hun er blevet socialiseret i hovede og røv og vi har aldrig direkte pylret om hende..
Mht. adfærdspsykolog, så kunne det nok egentlig være en meget god idé.. Vi har haft kontakt med en før i forbindelse med Aiyas alene-hjemme problemer for 1½ år siden, så hende vil jeg da lige høre ad..
Mht. træning individuelt, så træner vi jo hundene herhjemme, dvs. går ikke til hundetræning eller lignende, men jo der kunne jeg da sagtens lade Aiya blive inde og træne med Zila alene udenfor..
Har du eller andre evt. nogle forslag til selvtillidsopbyggende øvelser?
sep 2007
Følger: 12 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 68 Svar: 1.643
aug 2008
Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 104 Svar: 5.000
Jeg vil så omvendt begynde at fodre hundene hver for sig og lade dem spise tyggeben hver for sig, altså så vidt muligt undgå konfliktsituationer, så hun kan få noget ro. Tror ikke det er sundt for Zila, at hun bliver presset til at spise tyggebenet, når det for hende udsender nogle signaler til Aiya som hun ikke ønsker at udsende.
Og ja, helt rigtigt ikke at pyldre om hende, men pres hende ikke for meget og grib ind hvis hun kommer i en situation hun ikke kan overskue.
apr 2007
Følger: 101 Følgere: 100 Hunde: 3 Emner: 846 Svar: 3.539
Zila Bangebuks...