knækket ledbånd i ankel, erfaringer? knækket ledbånd i ankel, erfaringer?
Er der nogen herinde der har prøvet at knække et ledbånd i anklen? Hvordan var jeres forløb? Og kan i lige så meget som før samt er i smertefrie (eller tæt på i det mindste)?
Lidt opmuntring ville være rart da jeg er lige ved at give op
I starten af maj der kom jeg til skade med anklen, en hest en hest hoppede op og gled fra midten af skinnebenet og ned på anklen. Kunne tydelig mærke det ikke bare var en forstuvning, dem har jeg haft mange af da jeg i forvejen er lidt løs i anklen, og det føltes nu heller ikke som om jeg havde brækket noget men der var noget galt. Tog på skadestuen som tog røngten og sagde intet brækket men bare en forstuvning trods protest fra min side. Efter 2 mdr. med benet oppe, is på og forsøg på at komme i gang igen så gik jeg til lægen og fik en tid på hospitalet. Det blev til 6 uger med en kæmpe støvle på midt i hedebølgen, et helvede da jeg følte det som om der var nogen der satte ild til min fod når noget rørte den, men måtte bide tænderne sammen i håb om at det hjalp. Da der ingen bedring var så sendte de mig til scanning og startede mig op hos fys, og da jeg endelig fik svar fra den så var svaret at der manglede et ledbånd for "de kunne i hvert fald ikke finde det" . Der var også noget nerveskade og det er derfor jeg fik den brændende følelse.
For at korte historien lidt af så har jeg gået hos fys lige siden, og fyssen ved ikke hvad hun skal gøre med mig for det bliver ikke bedre. De mener nu også der er røget et ledbånd oppe ved knæet men lægen er ikke enig for det kan ikke ses på den røngten de tog i november. Men det kunne forklare hvorfor de skal rykke fibula på plads hele tiden (den rykker nogle gange op til 1½ cm og det er meget smertefuld). Jeg bliver holdt nogenlund samme med tape, som jeg er allergisk over for. Lægen gav besked på at træne 2 x ½ time hver dag, og hvis det gør ondt må jeg bide smerterne i mig. Det gør bare at der er dage jeg slet ikke kan gå.
For at gøre det hele værre så har jeg meget dårlig samvittighed over for hunden der kun får 3 x 15 min langsomme gåture om dagen, det har ikke lykkedes mig at finde nogen der kan lufte ham for mig jævnligt. Hunden tager det nu pænt, så måske er det ikke så slemt for ham som jeg forestiller mig. Fordi jeg ikke kan komme ud og bevæge mig, gå ordentlige ture med hunden og træne med ham, ride eller træne med hestene så er mine depressioner kommet tilbage, den var der ellers rimelig styr på de sidste 10 år. Syntes det hele føles håbløst.
Har tid på hospitalet til tjek i februar men da de indtil videre ikke har ville gøre noget og jeg føler de ikke hører på mig, så er håbet for at der kommer en løsning ikke høj.
Beklager det blev så langt alligevel, men måtte bare lige ud med det
aug 2009
Følger: 4 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 33 Svar: 332
Havde jeg pengene så havde jeg selv betalt, men som førtidspensionist så er der ikke meget tilovers. Men overvejer seriøst at finde ud af hvad det koster og så se om jeg kunne låne pengene et sted.
apr 2018
Følger: 20 Følgere: 667 Emner: 124 Svar: 7.245
god bedring
aug 2009
Følger: 4 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 33 Svar: 332
Jeg har før haft skadet ledbånd hvor de var delvist knækkede, det værste var i hånden hvor jeg havde hånden i gips i 3 mdr og derefter genoptræning. Men har ikke prøvet at det var helt knækket før.
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Behandlingen var simpel. 4 uger med gips og så i gang med at bruge den.
apr 2018
Følger: 20 Følgere: 667 Emner: 124 Svar: 7.245
aug 2009
Følger: 4 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 33 Svar: 332
Kan se mit held ikke er med mig, jeg er snart nået til 8 mdr. og jeg går bare mere fra hinanden trods jeg følger læge og fyssens ordrer til punkt og prikke.
Men dejligt at se det kan lykkedes. Måske vender mit held i det nye år
feb 2013
Følger: 8 Følgere: 25 Hunde: 3 Emner: 84 Svar: 7.486
Private sundheddforsikringer er ikke altid ret meget værd. Jeg har gennem mit arbejde men kan ikke tegne en privat pga et par småskavanker. Den jeg har gennem arbejde ville dække min fys. Bare ikke lige den fys jeg bruger og jeg skifter altså ikke for hun er virkelig god.
Til gengæld ville jeg nok insiterer lidt overfor min læge for det lyder altså ikke helt ok med de svar du får.
aug 2009
Følger: 4 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 33 Svar: 332
Da jeg fik af vide ledbåndet var væk håbede jeg også at jeg bare kunne træne og så klare mig uden det, men det var min krop åbenbart ikke enig i. Jeg er ikke blevet bedre trods jeg træner hver dag. Jeg bliver stadig rettet op 2 gange om ugen fordi det skrider, hvilket er meget smertefuldt.
Og ja, godt fodtøj er vigtigt, men når man ikke kan holde ud at have noget på på grund af hævelse (og indtil for en måned siden også nerveskade, der heldigvis er blevet bedre), så er det lidt svært. Det eneste jeg har fundet jeg kan holde ud at have på er crocs, de støtter slet ikke men det er hvad jeg kan få på. Jeg kan en sjælden gang imellem holde ud at have en kort støvle på kortvarigt, men kun når hævelsen er på sit mindste hvilket ikke er tit. For pokker da, jeg kan ikke engang holde ud at have dyne over foden eller ligge i sengen med den side nedad for hvis det rører der hvor skaden og hævelsen er så gør det vanvittigt ondt og så kan jeg ikke sove.
Men du har nok ret i at jeg skal være lidt mere insisterende over for lægen, selv om det bliver svært. Han har indtil videre bare besluttet hvad der skal ske uden at høre hvordan det går, bare prikket lidt på anklen og sagt at det ser jo ikke godt ud, sagt hvad jeg skal gøre og sendt mig ud. Jeg har knap kunne få et ord indført.
dec 2011
Følger: 4 Følgere: 6 Hunde: 1 Emner: 67 Svar: 1.244
knækket ledbånd i ankel, erfaringer?