352 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Pjutte
Pjutte
Tilmeldt:
20. feb 2013
Følger: 1 Hunde: 1 Emner: 11 Svar: 128

sund mad/snacks/kom med alt :p sund mad/snacks/kom med alt :p

hejsa smiley

for jer der ikke gider at læse hele indlægget men bare vil komme med mad ideer: jeg søger en masse sundt, det må både være nemt men også svært (tidskrævende) men også helst billigt eller at man kan lave meget af det (så det alligevel "bliver billigere") og spise i op til flere dage hvis det er lidt dyre at lave smiley (jeg får kun su såå der er ikke voldsom mange penge til mad)

jeg vil gerne tabe mig! jeg har gjort det før men da jeg dengang gik på efterskole var det svært ved maden da vi ikke selv kunne vælge hvad vi fik, og tja, det gik heller ikke rigtigt. lad os bare lige at jeg tit endte med ikke at spise noget pga. enten var alt det sunde taget ellers var der kun det man helst ikke skulle spise for meget af. NU vil jeg gør det på den rigtige måde! og da jeg er flyttet hjemmefra er jeg herrer over hvad jeg spiser og hvor meget, det går også godt har tabt lidt over 7 kg på 2 måneder, og ved at tænke mere over hvad jeg spiser og ikke overspise.. men jeg mangler lidt inspiration til nye sunde retter/snack og lign. så kom med alt i kender! smiley
p.s jeg træner også ved siden af, da jeg har mulighed for motions rum, pt. har jeg trænet 5 gange om ugen i mine 3 uger jeg har haft adgang smiley (træningen har jeg styr på)


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sætte gardinskinner op i betonloft (Vidga ikea) 300 kr.
  • Tilstoppet toilet 1.000 kr.
  • Handyman to fit some blinds 1.000 kr.
  • Install shower mixer 500 kr.
  • Hænge gardiner op 500 kr.
  • Installere vaskemaskine 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  sund mad/snacks/kom med alt :p
  • #2   10. sep 2017 det har jeg ikke nej smiley men nu du nævner den, så har jeg hørt lidt om den for ca. 1 år siden og havde helt glemt den smiley
    er det en gruppe herinde? smiley


  • #4   10. sep 2017 det må jeg lige kigge på smiley 5 kg er også flot - sejt gået smiley


  • #6   11. sep 2017 Jeg har haft meget stor succes med, at der findes ikke noget der er forbudt, bare en masse, der skal indtages begrænset. Derfor har jeg været meget glad for appen (gratis - men kan købes vip) MyFitnessPal. Den trækker din motion fra hvis du indtaster den, den kan også selv hente dataer fra fx. fitnessur eller endomondo. Så ved den din alder, vægt, ønsket vægt, og hvor hurtigt du vil tabe dig. Det betød for mig, at når spiste en is med de andre på havnen, fortalte den mig hvis jeg nåede den dags sukker ration, men den fortalte mig også, hvor mange kalorier jeg havde tilbage til resten af dagen, og hvornår jeg "dumpede dagen".

    Når jeg kontrolvejede, var den sød at fortælle mig hvor godt det er gået.

    Det bedste var, at den gjorde mig opmærksom på en masse ting jeg godt vidste, men jeg ikke rigtigt vidste. fx hvor mange kalorier, der egentlig er, i den ekstra rugbrødsmad man smørre, fordi det er hyggeligt og ikke fordi man er sulten, selvom den er sund. Hvor hurtigt man kan spise sig tyk i sunde snacks. Der skal holdes godt øje med dem! Lige så meget de sunde, som de usunde. Det gik op for mig, at der var stress mønster i min spisning, jeg ikke selv havde lagt mærke til.

    Jeg synes ikke du skal bruge den indtil du når din ønskevægt, men jeg tror at alle, ville have godt af at bruge den i en måned. Den er en enorm hjælp til en større selvforståelse, og en større forståelse for hvor nemt det hurtigt at indtage 300 kalorier, helt uden du ligger mærke til det.

    Jeg spiser gerne et æg eller en avocado, men har aldrig gået efter sunde snacks, da jeg erfarede de indeholder mange kalorier, så har aldrig undersøgt markedet. Min søster var dog glad for hjemmelavede dadel-kakao kugler som dessert. Jeg er mere bare typen til at anrette hvad jeg kan finde i grøntafdelingen pænt.


  • #7   11. sep 2017 Ting som jeg spise som har relativt lavt kalorieindhold men tilfredsstiller mig "snack lyst"

    Riskiks med mørk chokoladeovertræk (ca. 85 kcal pr. stk)
    Hjemmelavet humus (uden olie) med grøntsagsstænger
    Skåret frugt (æble og appelsin med lidt kanel på er virkelig lækkert)
    Skyr med Zero-topping
    Easys is
    Light sodavand


Kommentér på:
sund mad/snacks/kom med alt :p

Annonce