3.629 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 62 Svar

Hjælp til Kennel-Navn Hjælp til Kennel-Navn

Jeg har efter større overvejelser besluttet at opstarte på Dkk opdrætter uddannelse med henblik på at opstarte kennel på senere tidspunkt.

Dog ligger det lidt ude i fremtiden som sagt, især fordi jeg vil være 110 procent inden i alle de fundamentale ting så som genetik og etik.

Men det at have en lille drøm om kennel kræver jo også et stærkt og stabilt navn, og her er det så jeg ikke er den bedste til at komme med ideer.

Faktisk har jeg kun et forslag selv ind til videre:

Kennel StarStaffs


Hvis nogen af jer skønne kreative mennesker skulle ligge inde med et godt forslag, så lytter jeg meget gerne øre hehe.


Kan i have en forsat god nat.
Ser frem til at læse jeres forslag smiley


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Empty a pond, remove the fishes and stones around it. 4.500 kr.
  • Brusearmatur 1.000 kr.
  • Montering af stikkontakter til hvidevarer 1.650 kr.
  • Rengøring, klipning, oprydning mv af lille gårdhave 1.780 kr.
  • Lagt fliser 1.500 kr.
  • Rør til Køkkenvask hænger ikke sammen 2.100 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hjælp til Kennel-Navn
  • #1   6. nov 2014 har du ikke lige skilt dig af med en hund på grund af manglende tid, og nu vil du have kennel.
    Det giver ingen mening


  • #2   6. nov 2014 Uh den er svær smiley
    Vi havde selv mange forskellige op og vende - indtil min kære mand sagde "Vi elsker vores hunde og racen - og vi har sand kærlighed til hinanden!"

    Dermed kom vores TrueLove Bulldogs smiley

    StarStaffs er godt synes jeg smiley Ligger godt og ser godt ud


  • #3   6. nov 2014 Mona: Aaarh.. Der tror jeg du mangler at have styr på dine facts!!
    Det er en ret god idé, at have styr på sine fakta, inden man slynger om sig med sådanne kommentarer..



  • #5   6. nov 2014 ja da og været indlagt med 112 og det var stress, jamen der er da masser af tid tid at få en kennel og tage opdrætter uddannelse.
    Ja det med hunden var på grund at nyt barn, men stadig


  • #6   6. nov 2014 Mona: der var ingen der snakkede stress. Philip var indlagt med noget virus i noget muskel halløj (ret mig endelig hvis jeg et galt på den)
    Desuden, så fordi man tager uddannelsen, betyder det jo ikke, at han starter kennel i morgen.
    Ydermere, så er der heller ingen hund der er blevet omplaceret, heller ikke på grund af barn!
    Få nu lige styr på de fakta dér..


  • #7   6. nov 2014 "opstarte kennel på senere tidspunkt"
    "Dog ligger det lidt ude i fremtiden"

    Mona - han skriver at det ikke er lige nu. Men helt ærligt, så forstår jeg ikke dit behov for at blande dig på den måde. Det vedkommer sådan set ingen andre, hvordan han har eller ikke haft det.

    Så gå nu ud og få en god dag i stedet for a piske en unødvendig stemning op smiley


  • #8   6. nov 2014 Mona, ja jeg undrer mig også.

    Men det er farligt at stille spørgsmål, især når det drejer sig om en "kendt" hg bruger.


  • #12   6. nov 2014 Jo men hvalpe tager TID. Masser af tid.



  • #15   6. nov 2014 Christ hvor er folk dømmende her inde!

    Cooper spørger om ideer til et kennelnavn han måske vil få brug for i fremtiden.


    Her er mine umiddelbare forslag:

    PowerStaff
    EpicStaff
    CopperStaff


  • #18   6. nov 2014 tja jeg er så heldigvis ikke den eneste der husker han har omplaceret en hund, men ja vi kan jo alle tage fejl og C&N have så ret så ret

  • #19   6. nov 2014 Jeg har ingen gode forslag selv, men jeg kan godt lide idéen om, at kennelnavnet indeholder noget med den første hund .. Så noget hvor du kunne inddrage Cooper kunne være ret cool.. Men ingen bedre forslag.

  • #20   6. nov 2014 Folk laver fejl i deres liv og skal vel ikke betale for dette resten af deres tid?
    Jeg har også engang omplaceret en hund, betyder det så at jeg heller ikke må blive opdrætter hvis jeg en dag skulle få ønske om det?

    Kom nu videre.


  • #21   6. nov 2014 C&N hov var der så alligevel styr på mine fakta og ikke dine

  • Nicolai
    Nicolai Tilmeldt:
    apr 2014

    Svar: 26
    #23   6. nov 2014 •C&N• ja tak til ansvar!:

    Mona p HAR altså ret i sit indlæg #1.

    Cooper skilte sig af med sin lille hvalp, for det var hvad det var, på grund af manglende tid fordi der nu var et 3. barn på vej i familien.

    Se selv tråden: "En trist bekendtgørelse" : http://www.hundegalleri.dk/forum/off-topic/562471-en_trist_bekendtgoerelse

    Heri står bl.a.:
    "Har måtte give indse at jeg ikke kan give 2 hunde den fulde opmærksomhed samt træning oven i 3 børn." = manglende tid!

    I dit indlæg #3 er du derved glat på den smiley det er dig, som ikke har "styr på dine facts".
    ____________________________________________

    Når det så er sagt, så synes jeg kritikken af Coopers ønske er uberettiget.

    Den tråd han har lavet er altså helt tilbage fra januar - det er knap et år siden.

    Man kan godt tillade sig at have en drøm om en kennel 11 måneder efter, at man desværre har måtte omplacere en hvalp - man skal jo også have lov til at komme videre på et eller andet tidspunkt.

    Jeg synes kun det er godt, at han gør sine tanker i et tideligt stadie og systematisk nærmer sig etableringen af sin egen kennel.

    Jeg synes du har ramt godt med hensyn til kennelnavn, Cooper.


  • #26   6. nov 2014 Sidsel det svar er helt hen i vejret og har intet med noget som helst at gøre.
    Det er lidt som at spørge i øst og få svar i vest.
    Skal man irettesætte folk skal man læse hele tråden og ikke bare hvad man syntes


  • #28   6. nov 2014 Det er noget det er gået mig fuldstændig forbi, det var jeg ikke klar over. Så derfor undskylder jeg selvfølgelig..

  • #29   6. nov 2014 Kennel Coolstaff
    Kennel Cooperstaff
    Kennel Staffstars
    Kennel Champstaffs
    Kennel Staffchamp

    Eller det du selv har i tankerne smiley Lyder også ret godt


  • #30   6. nov 2014 Jeg synes måske at StarStaffs kommer til at lyde som om man stammer smiley Men hvis du vender den om som Mini #29 har gjort og kalder det StaffStars så lyder det ikke så slemt smiley
    At der tidligere er omplaceret en hund pga. tidsmangel fordi man havde/har tre små børn er egentlig ret ligegyldigt i fht. drømmen om en kennel en dag. De kære børn bliver jo, forhåbentlig, store og mere selvhjulpne en dag smiley


  • #31   6. nov 2014 Det er jo ikke kun omplaceringen, der nævnes. Men fred være med det.

    Det ER upopulært at gå mod strømmen.


  • #33   6. nov 2014 det kommer vist i bund og grund an på hvem man er, som Susanne siger er man i den gode gruppe kan man jo tillade sig hvad som helst.
    Og er man ikke skal man jo bare lade sin hund være hjemme i mere end 20 min så er det galt


  • #34   6. nov 2014 Tag det som du vil Isabelle. Vi bliver alligevel ikke enige.


  • #38   6. nov 2014 Starstaff er allerede registreret under FCI, og der skal mere end et bogstav til at adskille navnene, så det dur desværre ikke - bare lige som info smiley

  • #41   6. nov 2014 Forstår virkelig ikke folks behov for at blande sig på den måde.
    Jeg er sikker på at ts bedst af alle, ved hvad han kan klare og ikke kan klare.

    Så hvorfor ikke holde sig til emnet?


  • #42   6. nov 2014 Hvem er den gode gruppe? Troede vi alle var individer med hver vores mening. I dag er jeg uenig med nogen, som jeg måske er enig med i morgen. Sådan vil det altid være og det skal da ikke skydes hen på nogen god/dårlig gruppe smiley

  • #43   6. nov 2014 Og hvis man nu skulle holde sig til emnet, så synes jeg personligt at det er dumt at blande racenavnet ind i kennelnavnet i tilfælde af at man på et senere tidspunkt ønsker at skifte race smiley
    Man ved jo ikke hvad der sker langt ude i fremtiden smiley


  • #44   6. nov 2014 Nu har jeg fulgt Philip længe efterhånden, fordi min kæreste har en kæmpe drøm om staff og jeg er helt vild med cooper, så det var ret naturligt at spørge ind til staffen ved Philip. Jeg ved han har haft drøm om kennel længe, for han snakkede allerede om det da jeg skrev til ham, og det er da over et år siden nu.

    Jeg ser altså intet problem i at have drømme, og allerede nu begynde at finde et navn, og gøre sig klar, det er jo ikke bare noget man lige gør, og vupti så har man en kæmpe kennel. Jeg ser heller ikke Philip som typen der ville have mange hunde uanset, men få fantastiske hunde, og maks fik 1-2 kuld årligt. Derudover står det jo tydeligt i hans indlæg at det er ude i fremtiden og ikke lige nu, men sådan en drøm kræver altså rigtig meget viden og forberedelse, i hvert fald for det fleste mennesker. Han ønsker jo bare at gøre det rigtige og være så godt klædt på til det som muligt når tiden kommer. Og mon ikke det er en fælles beslutning i hans lille familie når tidspunktet er rigtigt.

    Herhjemme drømmer kæresten om en staff han, som skal udstilles i DKK, jeg drømmer om et par chihuahua tæver som så også skal udstilles, og måske endda om at jeg en dag kan lave mit eget kuld.. Jeg læser og læser om genetik, avl osv. har også kigget på opdrætter uddannelsen, men selvom jeg allerede nu suger al den viden til mig jeg overhovedet kan, og allerede nu kigger på hvilke staff'er vi kan lide, snakker om opdrættere osv. Så er de her drømme altså 10-20 år fremme i tiden. For der er så mange ting i vores liv lige nu som slet ikke passer med de drømme..


    Og så til Philip.. Jeg synes det navn du selv har fundet er rigtig godt. Jeg har desværre ikke lige nogle geniale ideer, men når du får valgt et kennelnavn, ved jeg da hvad jeg skal søge efter, når vi engang får mulighed for en staff.. smiley
    (jeg ville gerne give kæresten en allerede nu, men vi må desværre ikke have dem i vores afdeling, og en hanhund mere i huset er nok ikke en så god ide.)


  • #45   6. nov 2014 Jeg syns det er ganske fornuftigt at tage uddannelsen, selvom opdræt ligger ude i fremtiden smiley

    Husk at tjekke om der er andre der har tænkt på samme navn som dig smiley
    http://www.fci.be/en/affixes/


  • #46   6. nov 2014 Det Mini siger: Kennel Champstaffs

    Det lyder mega fedt, og passer jo lige til jer smiley

    Jeg vil også have den opdrætter uddannelse, en gang. Og have Kennelnavn, bare fordi jeg kan smiley
    Og fordi jeg bare gerne vil vide alt! smiley


  • #47   6. nov 2014 Altså jeg ville helt klart helst ligge mit lille hoved i blød efter et navn som ikke afspejler en race - mest fordi jeg ikke er 110% sikker på at jeg nødvendigvis har labrador resten af mine dage. For hvor nedern er det ikke lige at være en lækker border terrier også hedder xx-labradors som præfix?! smiley

  • #48   6. nov 2014 Rolig folkens.

    Ja jeg har haft en anden hund før som jeg måtte levere tilbage pga tid, men så sandelig også pga andre ting, dem der ved det, forstår.

    Ja jeg har haft stress og været indlagt og det er så det, hold dog nu op med jeres tam tam.

    Lader til i kun kender til folk med dårligt opdræt. Jeg har en smuk han staff som jeg ønsker at opstarte kennel med. Skal ikke op og have 3-6 hunde, skulle jeg have flere hunde bliver det kun en tæve og der taler vi først om nogle år, minimum 3 år.

    Ønsker at tage opdrætter uddannelse for at lære så meget som muligt og for at sætte mig så godt ind i ting så jeg om nogle år med god samvittighed kan opstarte kennel.
    Vil min hund det bedste, og derfor også racen det bedste, derfor vil jeg studere og studere så jeg forhåbentlig med tiden kan lave staffer af ordenlige linjer.

    Søger et kennelnavn nu da jeg ville ærgre mig hvis det navn jeg drømmer om er taget om nogle år når jeg føler mig klar til at avle hunde.


    Til alle jer med de rosende ord om mig og min basse, tusinde tak smiley

    Kan pt ikke se på Fci hjemmesiden at starStaff er taget, nogen der vil sende et link???


  • #49   6. nov 2014 Fra FCI's siden, så tvivler påsat du ville kunne få det smiley

    profilbillede
  • #50   6. nov 2014 Ja for pokker det kan jeg da godt se, pokkers hehe.
    Når jamen så må jeg jo i tænkeboks igen hehe


  • #51   6. nov 2014 Jeg har ikke et reg. Kennel navn af samme årsag smiley det jeg ville ha lå for tæt på et andet (i udtale..., smiley )

  • #52   6. nov 2014 Jeg synes det er rigtig fornuftigt at tage opdrætteruddannelsen, få registreret et kennelnavn og så tage den derfra. Det er da ikke forbudt at drømme og lægge planer for fremtiden. Om der så går 3-6 år, før drømmen bliver til virkelighed.

    "Kennel Cooper Staffstars"
    "Kennel Proud Staffs"
    "Kennel Topstaff"
    "Kennel Happy Staff"


  • #53   6. nov 2014 Kennel Coopers smiley

    Og så tag lige en slapper folkens smiley


  • #54   6. nov 2014 kennel topstaff(s) lyder da godt smiley
    Eller happystaff(s)


  • #55   6. nov 2014 Kennel Coopers hehe virker rimelig selvglad hehe.

    Er der enlig regler for hvor mange ord en kennel må indeholde,


  • #57   6. nov 2014 Haha nå nå var også bare et forslag smiley

  • #58   6. nov 2014 Der står max 20 "bogstaver" inkl. mellemrum, bindestreg o.lign. Men man kan jo udelade ordet "kennel" i selve navnet/kennelmærket.

    http://www.dkk.dk/side.asp?ID=2811


  • #59   6. nov 2014 philip


    du kalder din smukke hund for basse

    hvorfor ikke bruge navnet basse måske staff basse kennelen.

    Nå,ja det lyder måske åndsvagt
    .
    Men kan godt lide du kalder din "lille" hund basse

    nå,held og lykke med navnet,og en evt.uddannelse

    vibeke


  • #60   6. nov 2014 Tak

  • #61   6. nov 2014 Jeg ved godt det intet har med dig at gøre Philip...

    Men hvis jeg/vi skulle have kennel, og det kunne være fedt! jeg ville bare ikke nænne at komme af med hvalpene smiley
    Så skulle den hedder kennel 'Lucky sunshines' ... jeg er jo så så heldig at Lucky har mere end en betydning, og selvom lucky jo ikke ville blive en del af avlen, ville han klart være den det hele startede ved smiley
    Jeg ved dog ikke helt om jeg ville have my foran, så det hed kennel 'my lucky sunshines' .. men jeg står heller ikke lige og skal have kennelnavn..

    Og mit brugernavn, og "sunshines" kommer fra denne sang, som er Luckys sang.. Så hele navnet betyder noget helt særligt for mig.

    http://www.youtube.com/watch?v=1moWxHdTkT0


  • #62   6. nov 2014 p.s.

    og det er jo så moderne at forkorte alt,så:

    dit evt. kennel navn kan så forkortes til

    S.B.K.

    vibeke og endnu engang

    pøj-pøj med det hele


  • #63   7. nov 2014 Proud Staffs
    Champstaffs


    disse to heller jeg til pt, kom endelig med flere smiley


  • #64   7. nov 2014 smiley

  • #67   7. nov 2014 Jeg har desværre ikke noget godt navn til en fremtidig kennel, men synes ikke du skal vælge og kalde den:
    'Kennel Coop'

    Folk vil bare tro at det er billigt og de kan få kassekredit med sit Coop-kort smiley


  • #72   7. nov 2014 Undtagen weekenden den 31/1 - 1/2 2015 der kan man tage hele kurset af een omgang i fredericia..

  • #73   7. nov 2014 Line det er nemlig lige den jeg skal på

  • #74   7. nov 2014 CooperTowns
    Selected-Staffs
    DanishDynamites

    Held og lykke med drømmen smiley



  • #75   7. nov 2014 Tusinde tak

  • #77   8. nov 2014 Lad være med at bruge "staff" det kan være du en dag vil have en anden race, så lyder det lidt fjollet med ...staff hvis du ender med en ruhåret hønsehund

  • #79   9. nov 2014 Jeg er heller ikke fan af at kennelnavnet involverer racen. Indenfor "min" race hedder de alle en eller anden afart af "spot", så det skiller sig ikke ud af mængden.

    Jeg kan også godt lide ideen om at tage udgangspunkt i den første hunds navn, så den ligesom ligger fundamentet. I dit tilfælde ku du godt kalde den "etellerandetderlydergodt & Co.", "Allstar'ted Cooper",

    man kan også finde et ord der har særlig betydning for dig eller dit opdræt, og så finde den latinske udgave.


  • #80   9. nov 2014 Ja det var også en ide. Hvor kan man finde latinske betydninger kan ikke lige finde noget. Og hvordan kan man vide at det man finder er rigtigt stavet osv på latin

  • #82   10. nov 2014 Nu spørger jeg bare smiley
    Men kan man tage opdrætter uddannelsen hvis ikke man har en DKK/FCI race?


  • #84   10. nov 2014 Man den tages også gennem DKK? smiley

  • #86   10. nov 2014 Okay- super, tak for hjælpen smiley

  • #87   10. nov 2014 Jeg har ikke orket at læse hele tråden, men det lyder da som et spændende projekt.

    Forslag til kennelnavn:

    CoopersPoint


  • #88   10. nov 2014 Ej cooper så ses vi til opdrætteruddannelsen smiley for der skal jeg også med

  • #89   10. nov 2014 For at tænke lidt ud af boksen: (brainstorm herfra)

    Coopers Choice
    Phillip's
    Great Grin
    Happy-go-Lucky
    Coop'n'Scoop
    Cooper Scooper
    Broard Paws
    Loveable Paws
    Paws' Paths
    Canis Fortis
    Cani Valenti




  • #90   12. nov 2014 Er det muligt at skrive sig op til en hund nu efter dejlige Cooper ? smiley
    Og gerne en tæve, tak smiley

    Nå men lige noget helt andet, var der ikke noget med at Coopers forfædre havde nogle dårlige sundhedsresultater ?
    Tør du godt lade ham gå i avl ? Selvom han har super sundhedsresultater


  • #91   22. dec 2014 Ja det tør jeg godt for vil kun bruge ham på tæver som minimum har Hd-b og Ad-0. Og da det kun er Coopers mor som ikke har de flotteste resultater så kan jeg intet se i at bruge ham

  • #92   22. dec 2014 Tak for svar. Er heller ikke i tvivl om at du har styr på det smiley

Kommentér på:
Hjælp til Kennel-Navn

Annonce