612 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 14 Svar

Overdrevet moderkærlighed (heste) Overdrevet moderkærlighed (heste)

Nu har Money gået med sit føl i næsten 11 mdr, vi har ikke fravænnet føllet fordi lille følle er handicappet ( som vi kalder det )

At Money ikke selv har fravænnet føllet er lidt af en gåde, fordi hun kan godt være lidt af en Hård Mama smiley

Nu her i går, da de skulle lukkes ind alle 4 heste, drønede Bounty rundt og spillede smart som han altid gør, det resulterede i at følle kom til at føle sig lidt klemt mellem vandtrug og hegn, og hun blev bange for at Bounty ville fræse hende ned ( hvilket han aldrig kunne finde på ) så hun skreg på sin Moar... som omgående reagerede... smiley

Money kom drønende lige ind i Bounty, mens hun hvinede, skubbede voldsomt til ham, vendte rundt og sparkede ham så han væltede... vender igen, og begynder at trampe på ham .. smiley

Det var et virvar af ben støv og skrig.... smiley
Bounty får kæmpet sig op og væk fra den gale dame .... og Money løber vrinskene hen til følle, som hun lægger hoved og hals om og ligsom beskytter føllet ind mod sig selv... og derefter sender hun vrede blikke med ørene langt ned af nakken til Bounty som holder sig langt væk, og er dybt rystet over dette voldsomme angreb smiley

Der var heldigvis ikke sket noget med Bounty, ud over lidt småknubs smiley

Men vi blev da noget chokeret alle sammen smiley

Godt nok kan hopper være meget beskyttende overfor deres føl, men det her er nu det vildeste jeg har oplevet ... og mon ikke Bounty holder sig på god afstand fremover smiley


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Montering af 75' og 55' tv'er. Beslag, skruer og ravplugs haves. Væggen er af beton 1.400 kr.
  • Hænge 3 ferm Living hylder op og et stort maleri 600 kr.
  • Hjælp til diverse have arbejde. Fejning af blade, fjern ukrudt, kør jord ind, oprydning 1.000 kr.
  • Gardinstang i soveværelset 600 kr.
  • Spartling af vinduer indendørs 3.900 kr.
  • Måske udskift af rør/ hane på rør til udvand i kælder 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Overdrevet moderkærlighed (heste)
  • #1   7. maj 2014 Mon ikke det var en ide at få fravænnet "følle"? Har selv haft en hoppe der har været for længe hos sin mor og selv som 5 årig havde det fucket hele hendes reaktionsmønster op.
    Tænker ikke det kan være sundt for nogen af parterne.
    Dier "følle" også stadig=


  • #2   7. maj 2014 Hold da op sikke en oplevelse. smiley

    Nogle mødre holder ikke op med at være mødre. Jeg tror, at hun kan mærke, at følle ikke er helt på toppen, og hun er derfor ekstra opmærksom på hende.

    Jeg har haft det lidt med en kat, da hendes killing var syg. Normalt lader katte syge killinger ligge og er ligeglade, men hende her blev konstant i nærheden af sit afkom til det sidste.


  • #3   7. maj 2014 Uuuh ja Det gjorde Trille også da hun fik en hvalp der var meget mindre end de andre. De andre måtte godt die og hun tog sig også af de andre, men ellers så tog hun den lille op til sig hele tiden og var over den hele tiden. Det var så synd smiley

  • #4   7. maj 2014 Jeg vil helst ikke fravænne føllet, netop fordi hun er handicappet, og har behov for sin mors omsorg og beskyttelse smiley

    Det ville nok være anderledes hvis Money selv fravænnede den lille, men det gør hun altså ikke.


  • #5   7. maj 2014 Hvordan er føllet "handikappet"? smiley

  • #6   7. maj 2014 Født med deforme baghove, hvor hun går nede på ballen, det er så næsten rettet op nu, så har vi erfaret at hendes hals er for kort, så hun skræver for meget når hun skal nå ned, hvilket gør at kodeleddet i forbenet smutter smiley

    Hun har pt en frist på... tja det er onsdag nu, så der er kun 6 dage tilbage, til at rette kodeled ind, ellers bliver vi nødt til at aflive hende smiley


  • #7   7. maj 2014 Du modsiger dig selv lidt TG.
    Først siger du hoppen selv "Burde" fravænne "føllet" men så siger du hun har brug for hendes mors beskyttelse og omsorg.
    Det er enten eller, når et føl er fravænnet sin mor, så er der altså ikke længere en mor.
    Du gør desværre din hest en bjørnetjeneste her, din hest risikere at lide af seperationsangst og rigtig mange andre ting når den bliver ældre (hvis den ikke skal aflives selvfølgelig)


  • #8   7. maj 2014 En hoppe fravænner normalt føllet selv efter ca 6 måneder. Når den ikke gør det er det fordi føllet har behov for mere tid ( beskyttelse & omsorg) for det meste, der findes også de hopper der slet ikke vil slippe deres baby.

    Nok derfor har hun ikke selv fravænt det, hvorfor skulle jeg så blande mig, og ødelægge den lille bitte chance hun har ?

    Så nej det er ikke selvmodsigelse, men alm omtanke.


  • #11   7. maj 2014 Føllet er traver Dsp araber .

    Og jeg ved hvad jeg laver ! er ingen novice hvad heste angår, jeg har haft heste og avlet føl i mange år .


  • #12   7. maj 2014 Vores gamle hoppe gik altså med sit føl indtil det var 2 år. Føllet blev solgt, kaldte én gang på sin mor i trailer, sagde intet til at komme på "legefold" med andre 2 års, blev generelt en fantastisk hest.. Så nej, det behøver sgu ikke ende galt på nogen punkter. Selvfølgelig skal føllet da nok vænnes fra på et tidspunkt, men come on - lille føllebølle i TGs tilfælde har sgu stadig brug for sin mor, når nu den ikke er ligeså stærk på fusserne som andre føller.

  • #13   7. maj 2014 Nej ikke alle hopper fravænner deres føl selv, nogen har som du selv skriver overdrevet moderkærlighed, derfor fravænner man jo normalt føllene selv, altså tager føllet fra moderen.
    Hvis føllet kommer i en god og stabil flok som der står ovenover behøver den ingen moderkærlighed, din hoppe kan altså ikke hele de ben.
    Jeg stod selv med en hoppe med seperationsangst, hun havde et reaktionsmønster der var helt ude i hampen og stejlede så snart hun så snittet til at noget ikke passede hende, alt sammen kunne være undgået hvis hun ikke havde gået med sin mor så lang tid.
    Jeg tror desværre dine følelser har taget over her, det er sgu ikke fornuften, erfaring eller viden der snakker her, det er helt sikkert.
    Jeg hopper ud her, kan ikke simpelthen ikke udstå den der falske kærlighed overfor sine dyr.


  • #14   7. maj 2014 Stine V : dig om det , du aner tydeligvis ikke hvad du snakker om.

    Du kender ikke mine heste, og ved ikke hvordan de har det !
    Der er ikke en folk den kan sluses sammen med, hvis den tages fra, der er kun en sur hoppe der skal fole her om 14 dage, og en vallak som ville synes det er skide skægt at lege, hvilket hun ikke kan smiley

    Derfor har hun det bedst sammen med sin mor, som kan beskytte hende, når nu hun ikke er så snilt til bens som andre heste på hendes alder !

    Så ærlig og redeligt, spar mig for dit ævl om noget du ikke kender til !! smiley


  • #15   7. maj 2014 Jeg har ingen erfaring med at fra vende føl, eller en holdning til det men jeg tænker lidt om det ikke kan være ret risikabelt at hoppen reagere så voldsomt for at beskytte føllet, tænker at de andre heste kan komme til skade?
    Som sagt har jeg ingen erfaring men synes den beskrevet situation lød ret voldsom, jeg ville da være ret bekymret.


  • #16   7. maj 2014 Var det bedre hun var helt isoleret? ville det ikke gøre hende underlig oven i bøtten?

Kommentér på:
Overdrevet moderkærlighed (heste)

Annonce