Hjælp til julemad Hjælp til julemad
I plejer jo at vide alt, så nu spørger jeg her
Vi skal holde jul selv, for første gang nogensinde! Og i julen sulter man ikke hehe, så vi skal også lave mad.
Jeg har aldrig nogensinde lavet and - en medister - risalamande - brune kartofler - rødkål, og hvad der ellers skal til.
Vi elsker kvalitet, så derfor vil vi også gerne lave det selv, men jeg vil gerne bede om alle jeres ideer, input, fremgangsmåder og bedste opskrifter
Vi har netop banket væggen med mellem stue og køkken, for at kunne være så meget sammen med familien som muligt.
Men jeg kunne godt tænke mig en ide om tidsplan også, så vi (læs jeg) ikke skal stå i køkkenet hele eftermiddagen. Hvad kan jeg lave dagen før? Som risengrøden til risalamanden (tror jeg da). Kan anden steges om formiddagen og så klippes ud og varmes, eller??
Og hvilken and? Det skal være en god and, der også har haft et godt liv tænker jeg. Eller er jeg helt urealistisk?
Jeg håber på alle jeres erfaringer og kommentarer
maj 2007
Følger: 51 Følgere: 37 Hunde: 7 Annoncer: 1 Emner: 149 Svar: 2.514
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
okt 2010
Følger: 17 Følgere: 48 Hunde: 10 Emner: 78 Svar: 7.983
Når skyen er afkølet laver jeg sovsen.
Rødkål koges dagen før
Kartofler koges og pilles til de brunede.
Risengrød koges temmelig stiv, så bliver risalamanden ikke tynd, når den blandes med pisket fløde dagen efter.
Mandler smuttes og hakkes, husk at gemme et par hele, ikke kun en enkelt den kan flække
Fad med div. konfekt anrettes og stilles tildækket i et skab.
Julebordet dækkes.
Bakke med kaffekopper, skåle til småkager mv. anrettes.
Juleaften er det kun at skrælle og koge hvide kartofter.
Færdiggøre risalamanden
Varme sovs, and + rødkål.
Brune kartofler
Anden pensles med lidt andefedt og stilles i ovnen 15-20 minutter ved 200-225 grader.
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Jamen det har jeg da skrevet
Nå så man kan lave alt det dagen før... Bliver det så ikke tørt, altså kødet?
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
så det kan jeg ikke helt gætte mig til
Hvis der ikke skal laves steg ville jeg lave anden på dagen og langtidsstege den. Duften er en del af julemagien og den hører til på dagen, synes jeg.
Hvis du vil se min måde at stege and på, så bare skriv det - men det er en, der skal laves på dagen.
okt 2010
Følger: 17 Følgere: 48 Hunde: 10 Emner: 78 Svar: 7.983
Når jeg har parteret dyrene, lægger jeg stykkerne tæt i bradepanden med skindsiden opad.
Temperaturen ved juletid plejer at være passende til, at en del af maden kan opbevares udendørs i en flamingokasse, hvis det kniber med pladsen i køleskabet.
Jeg skræller de hvide kartofler + laver risalamande om formiddagen og bruger kun en god halv time i køkkenet omkring spisetid
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Dagen efter blandes den med flødeskum og mandler.
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Nej vi skal ikke have flæskesteg (hvis det er den du mener). Det får de ikke i min kærestes familie, kun and og medister. Og jeg er ligelad med alt andet kød end anden, så fint nok med mig.
Jo tak jeg vil gerne bede om din opskrift, meget gerne.
Jeg læste at der skulle svesker og æbler i - de anede jeg ikke haha.
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Men jeg har også vænnet mig til det supersaftige *GG*
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Mit mågestel skal helt klart på til kaffen weee
Og jeg eeeelsker summerbird mandler, så de skal på faddet med de småkager jeg ikke bager
Der er så mange ting jeg gerne vil have, men hvordan får man alt det spist..
dec 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 16 Svar: 320
Jeg tror, at jeg ville lave en lille prøvemiddag inden, når jeg aldrig har prøvet det før.
Risengrøden til ris a la manden kan du sagtens lave dagen før - det kan du også med medister - min mor kogte den altid først og så stegte den bagefter. Rødkål, asier og rødbeder ville jeg købe - dertil fx de der gammeldags kartoffelchips man kan suge helt op i ganen (hvis du også laver flæskesteg).
Jeg ville vælge to kødtyper - især hvis der er børn med, det er ikke sikkert, at de vil have and.
Berberiand skulle være rigtigt godt.
Nogle tager lidt af fedtet fra anden og kommer i sovsen for at give mere smag.
Brunede kartofler ville jeg helt klart forsøge at lave en eller to gange inden, da det godt kan drille lidt for en utrænet.
Skal der svesker og æbler i anden, eller hvad havde du tænkt dig der?
okt 2010
Følger: 17 Følgere: 48 Hunde: 10 Emner: 78 Svar: 7.983
Jeg lægger sveske/æbleindmaden i bunden af bradepanden under de parterede ænder.
Vi plejer at være mellem 18 og 22 juleaften, så jeg steger 4 ænder.
Jeg ved ikke om det gør en forskel, at bradepanderne er tætpakkede.
nov 2007
Følger: 14 Følgere: 12 Hunde: 1 Emner: 82 Svar: 1.949
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Jeg starter ca. 6 timer før der skal spises.
Renser anden (der, hvis den har været frossen tøs op over tre dage i køleskab) for lunge- og kirtelrester indvendig.
Tager flommen af (det fedt, der sidder lige ved "indgangen") og skærer det i mindre stykker.
Skærer æble i mindre stykker og putter dem i en skål med svesker. Jeg plejer at bruge et par æbler og en halv pose stenfri svesker.
Blandes med flommen og en god omgang salt.
Anden tjekkes for skæg og hvis der er noget, skal det lige fjernes. Æbler, svesker og flomme fyldes i anden, der lukkes til.
Den tørres med noget køkkenrulle og saltes. Det er lidt en balance, der må ikke være alt for lidt og alt for meget heller
Den sættes i ovnen på en rist (brystet nedad) over en bradepande hvori der hældes 1-1½ liter vand. Denne mængde væske skal være konstant, så der skal tjekkes efter en gang imellem. Læg eventuelt indmaden og halsen i vandet, der giver noget mere andesmag. Eller giv det til hunden, den elsker det med garanti.
Ovnen skal stå på omtrent 130 grader. Anden steges i omtrent 3½ time. Ovnen slukkes, anden bliver i ovnen indtil en time inden spisetid, hvor den vendes så brystet kommer op.
Overhæld gerne med fedt fra bradepanden en gang i mellem, det vil bare gør den mere saftig og lækker.
Den tages ud, hviler lige en ti minutters tid, så man kan håndtere den - og så er den klar til partering.
Med hensyn til hvilken type and, der skal bruges så er det jo forskelligt, hvad man foretrækker. Berberiand er fristende at købe fordi de ser så lækre ud og er godt store - men de er relativt fedtfattige og det kan vi ikke bruge til så meget lige i denne sammenhæng
Der skal være fedt på den, det holder den saftig i processen.
Sovsen, i øvrigt, laver jeg med en opbagning, tager skyen fra bradepanden når anden har hvilet og laver den der. Bruger fedtet fra anden til at lave opbagningen med (skiller fedt fra sky på forhånd) og justerer i øvrigt også smagen med fedt fra anden, hvis jeg ønsker den mere "blød".
Sovsen smages til med sukker, salt og eddike (for eddikens vedkommende en tsk fuld ad gangen!).
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Vi bliver 4, ingen børn. Eller 5 med Milo jo
Ovnen er sådan af alm. størrelse. Den er ikke lille, men heller ikke en xl bageovn.
Jeg tænker at en stor and er nok, plus den hersen medister. Men min kæreste vil gerne have lår - og der er jo kun 2 på sådan et kræ. Men 2 ænder af 3200 g er dælme meget til 4 personer...
Vi skal helt klart have en prøvemiddag. Det tør jeg slet ikke løbe an på på selve dagen. Jeg vil bare prøve at lave den så meget lig som muligt
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Nogle lader den ligge i bradepanden når anden steges (for mig er det en dødssynd, for det får andesovsen til at smage forkert *GG* - DEN er hellig), andre lader den ligge på risten (NIX her også). Jeg foretrækker den ligger i et fad for sig selv i ovnen. Den kommes ind den sidste del af tiden.
nov 2007
Følger: 14 Følgere: 12 Hunde: 1 Emner: 82 Svar: 1.949
Husk at stikke huller i skindet med en gaffel, så den ikke sprækker så nemt…
maj 2007
Følger: 51 Følgere: 37 Hunde: 7 Annoncer: 1 Emner: 149 Svar: 2.514
mar 2008
Følger: 1 Hunde: 2 Emner: 6 Svar: 140
Medisteren skal koges først og derefter steges, men mere ved jeg ikke..
Brune kartofler plejer jeg at lave fra glaskartofler (aner ikke hvad andre gør) og så med masser og sukker og lidt smør.. Lav varme så det karamelliserer og kartoflerne gennemsteges uden at det brænder på og bliver bittert..
Du må sorterer i hvad du kan bruge og hvad du ikke kan bruge
jul 2008
Følger: 20 Følgere: 16 Hunde: 5 Emner: 55 Svar: 1.529
Men mht. and, så synes jeg du evt skal kigge på den blå avis, der er en del som sælger frilands øko ænder, hvilket jo nærmest burde være en garanti for en lækker and der har levet godt
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
er det noget med at man ikke skal røre i brunkartofler i starten, når kartolferne er dumpet i sukkerlagen?
Og hvordan med tidsplanen egentlig? Jeg vil jo gerne have det hele færdigt nogenlunde samtidig, men ved jo så ikke hvor lang tid det tager at lave..
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Brunede kartofler varer omtrent 20-25 minutter at lave - når kartoflerne er kogt, pillede og afkølede.
Almindelige kartofler - afhængigt af størrelsen, tager vel alt i alt en time hvoraf halvdelen er i gryden.
Anden som beskrevet, sovsen som beskrevet.
Vil du selv lave rødkålen, så lav den et par dage før eller dagen før - så tager det 5 minutter at lave.
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Jeg havde en tanke om at tage det der væskehalløj fra inden anden er færdig, så den kunne køle af, og fedtet dermed stige til tops, så det hele ikke havner i sovsen. Det må alligevel blive for fedt så??
maj 2007
Følger: 51 Følgere: 37 Hunde: 7 Annoncer: 1 Emner: 149 Svar: 2.514
maj 2007
Følger: 51 Følgere: 37 Hunde: 7 Annoncer: 1 Emner: 149 Svar: 2.514
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Jeg skiller dog tingene ad alligevel. Bager op med fedtet i stedet for med margarine, laver sovsen med skyen og smager til med fedtet.. Mumme..
maj 2009
Følger: 25 Følgere: 27 Hunde: 4 Emner: 274 Svar: 3.407
Brugte din opskrift du delte med os sidste år, og på en næsten nyslagtet and skulle vi ikke skære lårene væk på anden - de faldt nærmest selv af, så mørt blev kødet!
Nøj hvor var det lækkert!
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Fredsfyldt, den bliver nemlig fuldstændig fantastisk
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Vi laver anden stort set ens - men hun jævner sovsen og putter urter i vandet under stegningen.
Jeg bager op og har kun smagen fra anden...
Det er noget af en dyst, skulle jeg hilse at sige, for det er jo den rene helligdom *GG*
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Jo en sovs kan virkelig godt blive for fed. Når jeg laver bearnaise så skriger organerne næsten hehe. (jeg kan altså godt lave mad, bare ikke den slags her..
apr 2007
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 423 Svar: 3.418
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
I aftens har jeg kogt og pillet kartofler til de brune. De står på køl. Anden blev sat i ovnen her kl. 16 (lidt for sent, men vi var først hjemme kl. 15 og det tog da lang tid at rense det kræ - især når man ikke ved hvad fanden man laver
Vi kom til at lægge den med brystet opad, men vi har fået den vendt nedad nu.
Jeg har dog mange detaljespm:
Hvordan skal den helt nøjagtig lukkes? Altså anden. Skal den slutte helt tæt? Jeg har sat 2 kødnåle i nede bagi og en i halsen.
Den stinker da virkelig såan en and! Men der kommer vel god andeduft på et tidspunkt.
Nu hvor jeg har genlæst CHs opskrift igen, så har jeg lige et par spm. der også.
Det er fino at den skal have 130 grader hele vejen. Men når jeg læser i alle andre opskrifter, så bruner de anden før eller efter på 250 grader? Hvordan bliver skindet så sprødt her?
Og hvis man slukker efter 3 timer, og og lader den stå 1 time - når ovnen kun har været 130 grader, holder anden sig så varm?
Jeg er godt nok lidt spændt på saucen. Om jeg kan få fedtet fra, hvis jeg først tager væsken ud når anden hviler.
Det var jo nemmere at tage det ud noget tid før, så det kunne køle af, og fedtet stige op.
Skal anden egentlig være tildækket når den hviler? Ellers når den vel egentlig at blive kold?
maj 2007
Følger: 11 Følgere: 10 Hunde: 3 Emner: 23 Svar: 318
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Jesus mand for en gang sørgelig æde! Vi spiste her kl. 20.30, og jeg gik i gang kl. 15.
Godt der er en weekend mere inden jul, for jeg er virkelig nødt til at prøve igen.
Det gik super med at skille fedt fra væske, så saucen var nem at lave. Og den smagte også godt.
Og Milo fik hjertet her for lidt siden - han var helt væk
Nå men op på hesten igen...
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Enten steger man den hurtigt ved høj temperatur eller langsomt ved lavt - kombinationen er uheldig *GG*
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Men jeg fatter altså ikke hvorfor den ikke var færdig.. Den var kun på 2800 g.
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Jeg gjorde alt det andet efter HG haha. Sad og læste det hele op for min kæreste. Også tidsplanen. Det havde holdt rimelig godt, hvis ellers anden ikke forsinkede det hele.
maj 2008
Følger: 130 Følgere: 128 Hunde: 1 Emner: 1.425 Svar: 17.872
Det er nemt at skille fedtet fra, når skyen har stået i køleskabet.
Sværen opvarmer jeg ikke, men stegen bliver dækket med sølvpapir, og får en time ved 150 gr.
I stedet for en hel and, køber jeg berberi andelår og bryst (300 grams), og steger dem på selve dagen. De passer sig selv.
Andelårene kommer i en stegeso i 2,5 time ved 150 grader.
Brystet bliver brunet på skindsiden i 5 minutter, og kommer derefter i ovnen ved 200 gr i 25 minutter. Begge ting bliver krydret med salt og peber, og der bliver lagt æbler og svesker ved.
Jeg bruger lidt af stegefedtet til sovsen, bare for smagens skyld, men rent faktisk kommer jeg noget andeboullon ved flæskestegen, mens jeg steger den.
Der er også æbler og svesker ved.
Der er utroligt megt kød på de andelår. Vi fik nogle forleden dag, og jeg kunne ikke engang spise et helt. De bliver meget møre, når de bliver langtidsstegt.
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Så kunne jeg da sagtens have nået det ved 130 grader
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Ovnen skal stå på omtrent 130 grader. Anden steges i omtrent 3½ time. Ovnen slukkes, anden bliver i ovnen indtil en time inden spisetid, hvor den vendes så brystet kommer op.
Overhæld gerne med fedt fra bradepanden en gang i mellem, det vil bare gør den mere saftig og lækker.
Jeg er med på de 3 1/2 time ved 130 grader, og så i ovnen slukket indtil en time før spisning. Men hvad skal den så den sidste time?
Muligvis er jeg bare evnesvag haha. Jeg kan godt læse at den skal vendes med brystet opad, men i tændt ovn eller hvordan?
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Den tændes igen en time inden spisetid på de 130 grader. Man holder øje den allersidste tid om der skal skrues op på 160 for at sprøde op (højst omkring 20 minutter)
Og netop med brystet op ad.
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
sep 2008
Følger: 12 Følgere: 33 Hunde: 4 Emner: 573 Svar: 10.530
Jeg laver and, steg, kartofler, rødkål, sovs, ris'a'la'mande osv osv osv d. 24..
Og jeg når endda at hygge med familien, i kirke, gå ture med hundene og alt muligt andet.. Og jeg står IKKE 6 timer i køkkenet..
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Den ene gang jeg har holdt jul hjemme lavede jeg også det hele på dagen - undtagen at koge risengrøden til a' la mand'en.
Og jeg synes ikke det er specielt uoverkommeligt i løbet af dagen, det er lige før serveringen, der er lidt knald på. Men det er der jo også selvom tingene er forberedt dagen før.
maj 2008
Følger: 130 Følgere: 128 Hunde: 1 Emner: 1.425 Svar: 17.872
Jeg vil dog ikke undvære duften af julemad, så noget skal steges på selve dagen.
Der er så duft af julemad i to dage. Dejligt
sep 2008
Følger: 12 Følgere: 33 Hunde: 4 Emner: 573 Svar: 10.530
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Der skal skæres, tjimses, lunes og lægges på fad og i skåle. Der skal der ikke være nogen slinger i valsen, der skal man være koncentreret. Eller JEG skal ihvertfald, for at få det til at spille.
Og ingen skal blande sig, udelukkende udføre ordrer, hvis jeg udstikker dem *GG*
sep 2008
Følger: 12 Følgere: 33 Hunde: 4 Emner: 573 Svar: 10.530
Men selvom der er meget at lave, så har jeg stadig tid til pjat.. Elsker f.eks at rende rundt med hånden oppe i røven på anden og skræmme folk...
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
sep 2008
Følger: 12 Følgere: 33 Hunde: 4 Emner: 573 Svar: 10.530
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Jeg har jo gemt den overskydende andefedt, og sky (i hver sin bøtte). Jeg tænker det vel altid kan bruges i tilfælde af mangel juleaften eller noget.. Men skal jeg fryse det, eller hvad skal jeg stille op med det?
sep 2008
Følger: 12 Følgere: 33 Hunde: 4 Emner: 573 Svar: 10.530
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Fedtet kan holde sig ret længe i køleskab - men du kan sagtens fryse det ned.
Jeg kan generelt godt følge tanken i også at gemme skyen i tilfælde af, at du mangler lidt til jul - og så skal det jo også bare i fryseren
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Nu har jeg ringet til 3 slagtere i dag for at spørge på and. Og nu ved jeg slet ikke hvor jeg skal få den fra...
1. slagter: Berberie race, dansk and, 125 kr/kg
2. slagter: Dansk Landand, 115kr/kg
3. slagter: Cherry vally (i den stil) Engelsk Landand, 3600 g. frossen 295 kr.
Man kan også bestille i Irma, der står bare and, 115kr/kg.
Hvor skal jeg købe min and?
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Jeg ville ikke vælge berberie. Den er for fedtfattig til det her.
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Ham den 3. han sagde nemlig bare at den der engelske landand havde bedre kvalitet end den danske, så hvad ved jeg... Jeg er bare ikke så meget til frost..
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Jeg har lavet risalamande, og den er faktisk blevet helt ok. Rødkål har jeg ikke nået endnu. Men det prøver jeg en af dagene i næste uge, så den er klar.
Jeg syntes at begge de ænder jeg har købt har meget pels endnu? Eller skæg, fjer eller hvad det nu er. Jeg står i forvejen og bruger 1 time på at rense og ordne kræet (det tager jo lang tid, for jeg ved ikke rigtig hvad det er jeg skal lede efter inden i hehe). Når jeg SÅ endelig er færdig med det, så ser jeg så alle de hår. SUK. Jeg håber der er færre på den fra slagteren.
Nå men hvis nu anden stadig ikke har sprød skind når den er færdig, det må jo så blive kl. 18.30-19, hvad gør jeg så? Giver den grill?
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.199
Jeg elsker and! Får det ca 10 gange om året - også om sommeren; altid langtidsstegt - altid med fed jææææævnet sovs, og desserten er ALTID risalamande med finthakkede mandler og fløde nok!
- Grøden her koges helt uden salt, men med 2 hele vanillestænger; salten (som vist kun er for syns skyld) kommer i når jeg har slukket for grøden.
De brunede kartofler er min hofret! Jeg putter margarine på først, derefter sukker i jævnt lag når det er smeltet - og HER skal du ikke røre rundt og gøre ved, sukkeret skal bare smelte ved jævn moderat varme; mine bliver skønne og brune og herlige *mmmnnn*
(link fjernet)
jun 2005
Følger: 86 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 1.485 Svar: 20.199
aug 2007
Følger: 28 Følgere: 53 Hunde: 2 Emner: 314 Svar: 16.245
Brystsiden ned i selve braddepanden med vand den første times tid eller 1 1/2. Når kræet vendes med brystsiden opad, gnides skindet med rigeligt groft salt. Det fremmer sprødheden.
Kom skiver af økologisk appelsin på anden og ned i braddepanden. Giver lækker smag til sovsen.
Smag rødkålen til med ribssaft/-gele.
Overskydende andefedt kan blandes med fuglefrø. Havens fugle elsker det
aug 2007
Følger: 28 Følgere: 53 Hunde: 2 Emner: 314 Svar: 16.245
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Den fik 3 1/2 time ved 130 grader. Hvil i 1-1.30 time, og 1 time mere ved 130 grader og 20 min ved 160. Brystet opad da jeg tændte ovnen igen.
Den var liiiige knap helt færdig, men Kødet var fint mørt og saftigt, men skindet var slattent. Selv efter grill.
Så jeg tror det skal vendes noget før, og så have salt som Miemiv skriver.
Jeg er fuld af forfortrøstning.
Og ved i hvad?? OM 6 MÅNEDER SKAL JEG GIFTES JAAAAAA :)))))
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
aug 2006
Følger: 37 Følgere: 69 Hunde: 4 Emner: 649 Svar: 47.865
Men det er ikke så afprøvet. Det er egentlig mest derfor, jeg anbefaler de 150 - jeg har i en periode selv stegt ved 150. Det bliver også rigtig godt, så det ville jeg personligt bare vælge at gøre.
jan 2010
Følger: 4 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 387 Svar: 2.743
Hjælp til julemad