Gravhunde Gruppen

Gravhunde Gruppen

Medlemmer: 423
Forside Forum Medlemmer Annoncer Hunde
1.466 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 9 Svar

Brystmål?? Brystmål??

Nu må i lige hjælpe mig.. smiley

Jeg har en tæve, langhåret dværggravhund. Hun vejer 4,4 og er 10 måneder gammel.. Jeg har været sammen med ander dværge på samme alder som er mindre end hende.. altså både i højden og sådan generelt..

Hun er en blanding mellem en mini og en dværg og derfor troede jeg måske lidt at hun mere var en mini.. MEN (og her kommer det) så målte jeg hendes brystmål som så er 35-36 og så fatter jeg bare ingenting.. Var inde og kigge på google hvor jeg læste at mini er under 30 i bryst, dværge mellem 30-35 og standart over 35..

Altså har jeg så bare en ekstrem lille standart..?? ej vel.. smiley

Men er der ander ting end brystmålet der kan sige om de er mine eller dværg?? måske højden eller sådan noget...

Håber der er nogen der lige kan hjælpe..


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af spejl,vægreol og knagerække 1.096 kr.
  • Opsætning af lampe 250 kr.
  • Fjernelse af rødder fra buske. 1.000 kr.
  • Tjekke rør og skifte en pakning - fra have ind i hus 2.000 kr.
  • Vandhane Blinker røde 1.500 kr.
  • Opsætning af lampe 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Brystmål??
  • #1   9. aug 2008 har du målt lige efter forbenene og målebåndet skal strammes ind....?

  • #2   9. aug 2008 ja altså hvis jeg strammer sådan til (uden at kvæle hende) smiley så kan jeg lige komme ned på 34.. men er det ikke underligt når hun ellers er så lille eller??

  • #3   9. aug 2008 Det er brygstmålet og brystmålet alene der bestemmer størrelsesvarianten. Man måler dog først hunden når den er 15 måneder, da den først forventes nogenlunde færdig udviklet på det tidspunkt.

    Hvis du har målt hende til 34 cm. når du trækker godt til, ja så tegner det til at hun ender som standard. (man skal jo altid måle det dybeste sted omkring brystet, det er for de flestes vedkommende lige bag forbenene)

    Vh
    Tanja


  • #4   9. aug 2008 Hej igen...

    Nu var jeg lige inde og læse lidt om hende....du skriver at begge forældre har stamtavle og hendes er ved at blive lavet?

    Jeg kunne være bekymret for om du er blevet taget ved næsen....en stamtavle skal altid følge hunden. Har den ikke en stamtavle fra en godkende organisation (kun DKK i mine øjne) er risikoen for købe noget andet end forventet desværre meget større.

    Heldigvis, så er hunden jo den samme dejlige hund du hele tiden har haft, på trods af størrelsen smiley

    Vh
    Tanja


  • #5   9. aug 2008 Ja sådan som du skriver med hensyn til stamtavlen, sådan behøves det altså ikke altid at være, jeg købte for mange år siden en langhåret gravhund, og der kom stamtavlen først et stykke tid efter, så jeg blev ikke snydt.

  • #6   9. aug 2008 jeg er ikke blevet snydt.. den er købt af nogle meget gode venner.. faren har stamtavle i DRU og hendes mor i DKK og derfor har der været problemer med at få hendes lavet..

    forstår bare ikke hvordan en "blanding" mellem en mini og en dværg kan blive en standart.. specielt ikke når hun er så lille..


  • #7   10. aug 2008 Hej igen

    Det var godt at du har styr på det med stamtavlen. Der er desværre bare rigtig mange der køber katten i sækken.
    Jamen, det er jo ikke kun forældrenes størrelser der bestemmer hvor store hvalpene bliver. Det bestemmes også af alle de andre aner i stamtavlen. Jo mere man ved om hvad det er for hunde er "ligger" i stamtavlen (også det man ikke kan se på papiret der følger hunden) jo større er sandsynligheden for, at man får det man forventer ud af sin parring.

    Vh
    Tanja


  • #8   12. aug 2008 der kan kun komme en DRU stambog ud på denne hund. jeg tror desværre at du ikke måler helt korrekt, da det kan være svært, samtidig må det målebånd du bruger ikke være bredere end 1 cm
    Jeg har som opdrætter parret 2 hunde hvor han ´hundens far var dværg og hans mor miniature.
    Tævens far var miniature og moderen dværg.
    hvad tror i jeg fik?
    2 miniature 5 dværge og 2 standard!
    de to standard skyldtes at hannens mor var målt ned fra standard til miniature og derfor "smuttede" generne med!


  • #10   14. aug 2008 mit målebånd er størrer end 1 cm så det er måske derfor..

    Og josephine.. det kan det måske godt.. syns os at Munthes lyder lidt voldsomt.. men måske vi bare måler forkert..


Kommentér på:
Brystmål??

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce