1.166 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 30 Svar

Mie J
Mie J
Tilmeldt:
9. jun 2012
Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22

Min tæves pels :( Min tæves pels :(

Hej (:
Min hund er 1½ år, er en tæve. Hun er en japansk spids og burde have en stor fyldig pels, men vores har en meget tynd pels, havde hun dog ikke som hvalp, vi mindes at huske det begyndte omkring hendes første løbetid, hvor hendes pels blev mere stiv og glansløs, samt meget tynd. Vi tog til dyrelægen, som så i første omgang tog 800 kr for at fortælle os hun ikke vidste noget og sendte os til en anden dyrlæge, som ville have 6000 for en undersøgelse, og det er ikke fordi vores hund ikke er det værd, men synes alligevel det er mange penge når problemet ikke var større, men vi valgte dog at tage til en 3. dyrlæge som mente at problemet skyldtes hormonelle forandringer pga. løbetiden, og at en sterilisering nok ville afhjælpe problemet, vi har lige siden vi fik hende gerne ville avle på hende, bare en enkelt gang fordi vi er så forelsket i hende at hendes afkom må være lige så skønt, vi spurgte lægen om han mente det var forsvarligt at vente til hun havde fået første kuld samt om det var arveligt, han sagde god for det.
Og så skal det tilmed siges vi har været plaget af lopper længe, som vi ikke ser ud til at kunne få bunds i, vi skifter til nyt mærke hele tiden støvsuger og gør rent som sindsyge, men hun klør og klør. Vi købte så et loppehalsbånd på apoteket og vi har ikke kunne finde lopper på hende siden, men hun klør sig stadigvæk, og er nu nået dertil hvor hun stort set ikke har pels på bagbenene, så tænker det måske alligevel kun skyldes lopper det hele som ikke er til at komme til livs, og måske ikke noget med hormonelle forandringer.
Hun har ingen forandringer i sindet, hun agerer sund og rask, meget livlig på ture og herhjemme hvis vi finder en bold frem der er ikke nogen sår på hendes hud, kan se urenheder fra lopper på hendes mave dog. Eneste jeg udover pelsen ser som et muligt problem er at jeg synes ikke hun spiser nok, hun virker meget tynd, men det er måske også ’bare’ fordi hun ikke har særlig meget pels, for i virkeligheden ser alle sunde og raske hunde nok ret tynde ud uden pels på benene.
Nogen derinde som har oplevet lign. problemer som måske kan råde os lidt til hvad vi skal gøre? Kunne være virkelig dejligt at snakke med nogen som har/ eller har haft et lign. problem!


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Reparation af vaskemaskine 1.200 kr.
  • Blikkenslager 2.200 kr.
  • Montering af opvaskemaskine 960 kr.
  • Udskift vandhane 700 kr.
  • lave gyngestativ 700 kr.
  • Opsætning af spejl,vægreol og knagerække 1.096 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Min tæves pels :(
  • #1   6. dec 2013 For det første hvad fodrer I med ....

    Er hun testet for allergier ?? Mange hunde har fødevareallergier....eller allergi for husstøvmider o.lign.

    Og hvis hun har allergi, eller er bære af en hormonel lidelse, der kan være arvelig, så bør I nok tage avlen op til genovervejelse, det er ikke kun mental sundhed man skal avle på, det skal være sundheden som helhed ...


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #2   6. dec 2013 Nej er hun ikke, vores læge forslog det slet ikke. Vi fodrer hende pt med royal canin energy 4800 da vi blev anbefalet det.

    Nej jeg er også begyndt at hælde til slet ikke at prøve, men vil jo heller ikke sterilisere hvis det ikke er grunden (:


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #3   6. dec 2013 Jeg har tidligere haft en hanhund, som også tabte ALT pels på bagpartiet, så virkelig forfærdeligt ud, men det var pga lopper og da vi kom det helt til livs voksede det pænt ud igen, synes bare ikke processen var så lang for ham som min nuværende hund.

  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #5   6. dec 2013 Tro mig, jeg støvsuger sommetider 2 gange dagligt, vasker og vasker og har hængt dynerne ud når der er frost, det foder jeg giver er jo til hunde som f.eks arbejdshunde der har brug for mere end alm hunde, så der burde være rigeligt deri.
    Men fik at vide af dyrelægen at hormonelle forandringer ikke var arveligt, eller det var ikke videnskabeligt bevist om det var eller ej. Men ja uanset er det nok det bedste bare at få hende steriliseret er selvfølgelig synd hvis andre skal komme i samme situation pga. os.


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #6   6. dec 2013 Jeg mindes at min hunds mor så træls ud i pelsen da vi hentede hende, men tænkte det var pga graviditeten og tænkte ikke så meget videre over det, men kan lige så vel være hun har haft nøjagtig det samme!

  • #7   6. dec 2013 Aldrig brug en tæve med fejl eller uforklarlig pelsmangel i avlen.
    Det er alt for dyrt at lave syge hvalpe. Købere har to års reklamationsret, så I kan risikere at tabe ufatteligt mange penge på det projekt.

    Jeg ville prøve at skifte foder. RC er ikke det bedste foder, og desuden kan højenergifoder have forkert sammensætning til netop din hund.


  • #8   6. dec 2013 Jeg ville sprøjte hytten igennem med loppegift. Når angrebet er så langvarigt, så er gift en god løsning sammen med ovenstående smiley

    Samtidig ville jeg nok hoppe fra RC til et foder med mindre korn i.
    For at hjælpe hendes hud med at komme sig, ville jeg give æg og fiske olie. Det er god næring til hud og pels.



  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #9   6. dec 2013 Jamen så burde jeg jo også stadig have det på min tæve.
    Ja kan godt være jeg skulle prøve det..


  • #10   6. dec 2013 Jeg stemmer i med de andre.. Prøv et andet fodermærke

    Orijen
    Arion
    Acana
    Wolfsblut
    Tholo
    Taste og the wild
    ..Andre foreslag er velkomne, jeg kan ikke lige komme på dem alle på stående fod tror jeg smiley


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #12   6. dec 2013 Tak KD, nogen af dem har jeg slet ikke hørt om, men læser lidt om dem hver især og ser om det skal være en af dem (:

    Men hvis det er noget hormonelt der skyldes hendes løbetid hvad kan jeg så gøre hvis ikke at steriliserer hende? PT har hun faktisk INGEN underuld overhovedet


  • #13   6. dec 2013 Hvis det skal være "høj-energi-foder", så er der også Kingsmoor Sport. smiley


  • #16   6. dec 2013 Da jeg hentede min ældste tæve havde hun lige haft hvalpe, hun havde også grim pels o ingen underuld, dette er dog vokset ud fint.... så mor hundens pels kan sagtens være drægtighedens skyld, men ja kan også være noget arveligt...

    Har fået 4 tæver steriliserede uden nævneværdige pelsforandringer, det kan ske men er langt fra sikkert at det giver pels ændringer... til gengæld er man ude over alle hormonelle gener og de sygdomme det ligeledes kan give... en mindre pelsforandring for evt. at undgå hormonelle lidelser er en billig pris.. hvis altså avl udelukkes.

    Ville også prøve at skifte til et kornfrit foder, evt rå fodring.

    jeg fodrer Essentials kornfrit samt råt ....


  • #17   6. dec 2013 Det er jo ikke sikkert at det er lopper, men jeg/hundene har lige været igennem et længere forløb med lopper, og det kunne tydelig ses på hundebassernes pels, som nu er blevet blank og fin igen, efter lang tids kamp imod lopperne. Og det skal lige siges, at det var ikke, den sædvanlige fældetid.

  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #19   6. dec 2013 Jeg har nemlig også tidligere snakket med en japansk spids ejer som sagde at hendes var også tyndpelset og var over 2 år før den fik en flot pels og har også været derfor jeg ikke har gjort noget helt vildt endnu, hun forslog dog en foder fra RC, kan ikke lige huske hvad den hedder, men vist kun en man kan få hos dyrlæger. Hun har lige siden vi fik hende været kræsen, er næsten umuligt at finde tørfoder hun kan lide, hun vil hellere sulte sig selv så hun kun får det hun absolut skal bruge, så derfor købte jeg jo det 4800 og har altid været modstander af at give ens hund rester og lidt leverpostej i ny og næ, men må indrømme jeg er begyndt selv, og nu har jeg lige mærket efter og hendes ribben kan mærkes, men ikke sådan sygeligt som det har været. Men ved jo godt det ikke er det bedste at fodre med, men når hun er så kræsen og der findes ikke rigtig (ihvertfald ikke at jeg har kunne finde) noget hundefoder som er godt til småtspisende, Har også købt vådfoder da hun lader til at kunne lide det, (sådan da) men ved ikke hvilket mærke man skal købe, igår fandt jeg noget hundesovs, hmm, ja til at putte på tørfoderet, men slikker tøsen jo bare af og lader resten være smiley

    Hvor køber man torskelevertran? Er det et helt æg eller bare blommen?



  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #20   6. dec 2013 Vil rigtig gerne barfe, meeen når jeg læser om alle dem der er gået galt for, som så især går udover pelsen, så tør jeg simpelthen ikke, lyder jo til man skal være geni for at barfe når man læser på sider om det, så har jeg slet ikke turde begive mig ud i.. selvom jeg er sikker på at det ville kunne få hende til at spise noget mere.

    Sidder og overvejer kingsmore nogen der har erfaring med det?


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #21   6. dec 2013 Hvordan gør man halv tørfoder halv barf? er det godt?

  • #23   6. dec 2013 Er hun med stamtavle? Jeg har set RIGTIG mange 'ægte uden stamtavle' spidser (især pomeranian) som har en flad og tynd pels. Som regel er det pelsen der ryger, når der blandes en anden race i.

  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #24   6. dec 2013 Vil meget gerne have nogle råd til det (: Skriver lige til dig pb (:

    Hun har ikke stamtavle nej, så dog begge forældre, og ja moderen have jo som sagt en træls pels, men fareren var meget meget flot, og lignede 100% japansk spidser begge to.. Men man kan selvfølgelig aldrig vide helt (:


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #25   6. dec 2013 Men hun har jo haft en pæn pels, er ligesom gået lidt op og ned, for hun har haft en stor pelset hale og flot manke, og nu har hun en lille manke og lille hale, men er nu mest de steder hvor hun næsten ikke har hår der bekymre mig, men er lige ved benene, faktisk alle de steder hun selv kan klø og hvor jeg har set hende klø, også derfor jeg tænker meget at det på det lange loppeangreb eller lagermider som jeg aldrig har hørt om før, hun har haft som værende skyld i det. Er bare ved at miste tålmodigheden.

  • #28   6. dec 2013 Jeg havde det ligesådan når jeg læste om rå fodring, men hold da op jeg synes det er nemt.

    Jeg køber kød, ben, fisk o.a. i supermarkeder når der er gode tilbud. Og så er der en BARF forhandler 15 km herfra, der kører jeg ud og køber alt muligt blandet af og til.... Vildt, lam, indmad, kødrester med ben og brusk i, og så er det bare ud af fryseren i passende mængde, tø op og fodrer....

    Kyllinge lår, andelår osv jamen det er jo så tit på tilbud ....

    Jeg giver tørt om morgenen (½ mængde), og råt aften ½ mængde...

    Nogle dage er der fx et større råt måltid fordi det lige passer med mængden, eller et godt ben , så giver jeg dem som regel ikke morgenmad enten den , men giver aftensmaden lidt tidligere ....

    Æg gives hele, nogle slår dem ud, andre giver med skal ....

    Hvis du vil prøve Kingsmoor skal det være den der hedder Pure, den er kornfri, udmærket foder, men mine fik lidt mat/kedelig pels af det...

    Mht BARF, så prøv i det små, giv lidt råt nogle dage, og lad være at lade dig skræmme af at nogen gør det til en videnskab, det er det slet ikke...

    Jeg forsøger at komme rundt om det meste kød, fjerkræ, fisk, indmad osv, nogle laver en ugeplan så hundene kommer rundt om det hele på en uge, det gør jeg ikke .... var det i naturen kunne det jo heller ikke påregnes ... nogle gange passer det bedre at de får det samme 2 dage i træk, og så er det sådan det er ....

    Køb evt. oksefars når det er på tilbud, køber det ikke for fedt .... koteletter, ribben/stegeben osv .... det er ofte billigt og det er nemt .....
    Nogle giver olie og vitaminer ved siden af, det gør jeg ikke endnu, tænker det kommer noget fra fedtet i maden samt tørkosten ....

    Der er en BARF gruppe herinde ...


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #29   6. dec 2013 Hvilke midler?
    Altså vi har lædersofa, som jeg støvsuger og vasker hver dag, og ja vi har gulvtæppe i soveværelset hvor hun også sover, har tænkt at måske skal jeg holde hende helt ude at det rum - vi får snart nyt soveværelse med trægulv. Ved ikke om jeg skal begynde at spraye alting i et eller andet loppemiddel?
    Men nej er nok nødt til at være helt sikker på vi ingen lopper har før jeg gør noget yderlig.


  • #30   6. dec 2013 @ Karin, ja selvfølgelig , men synes generelt altid der advares mod pelsproblemer ved sterilisering, og synes ofte der i trådene er flere der skriver at det oplever de ikke, så min mening er det er kan være overdrevet ....

    Nu er intet bevist med denne hund, men skulle det ende ud i dens gener kunne fjernes med sterilisering så ville lidt ekstra pels arbejde ikke afholde mig....

    Og uanset så længe man ikke ved hvad det er, så ville jeg ikke anbefale avl....


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #31   6. dec 2013 Ja lyder ikke så svært når du skriver det sådan der, for ved da i hvertfald så når vi giver hende ben med lidt kød på endnu så er hun helt vild, så tror bestemt hun ville synes om det, men tørfodder om morgen og råt om aftenen, 100% min hund ikke vil røre det om morgen så (:


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #32   6. dec 2013 Min læge rådede mig jo til sterilisering netop pga pels problemerne smiley så er heller ikke helt let at finde ud af. Men til det dyrelæge besøg fandt vi nemlig en loppe, så igen, ville ikke bare sterilisere uden at vide om det lopperne der er skylden.

  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #34   6. dec 2013 Altså vil ikke sige det er normalt, men en hund kan vel godt miste pelsen de steder den klør hvis den har lopper over en længere periode? Siger min logik mig i hvertfald

  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #36   6. dec 2013 Har jo købt det halsbånd på en dyreklinik til hende, som skal kunne holde i 7-8 mdr fordi det har fået rigtig gode tilbagemeldinger fra folk, og har jo prøvet flere forskellige typer pipetter (: MEn prøver at købe noget loppesprøjtemiddel også

  • #37   6. dec 2013 Du skal først og fremmest have udryddet de lopper fuldstændigt.

    Hunden:
    Jeg har selv haft stor succes med Activyl (nyt produkt der kun fås ved dyrlægen). Det er pipetter som både tager alle stader fra larve til voksen loppe. Der står at det også vil "drysse" af hvor hunden opholder sig, men det tror jeg ikke helt på.
    Hvis din hund er hårdt angrebet så behandl oftere end der står på produktet. Virkningen er jo ikke 100% i hele virkningsperioden.

    Omgivelserne: DET VIGTIGSTE
    ALT hvad der kan vaskes, skal vaskes. Smid resterende puder og tæpper i fryseren. Jeg tvivler på der er nok frost endnu til at klare det naturligt. Jeg ville lade dem ligge mindst 1 døgn.
    Det burde stadig være muligt at købe loppePULVER. Så giv et lille drys i støvsugerposen (for at slå det ihjel du får med op) og støvsug så hele huset fra gulv til loft. Alle puder/hynder ud af sofaer og lign. Flyt møblerne så du kan komme helt ind under benene. Og skift så støvsugerposen ud (igen med lidt pulver i)
    HELE huset skal sprayes med loppemiddel beregnet til omgivelserne. Også der hvor hunden ikke opholder sig. Som ved støvsugningen skal det ind i alle sprækker og kroge. Under puder og tæpper. Det lugter ganske forfærdeligt, men kan heldigvis klares med en udluftning. Derfor har jeg altid sprøjtet mig mod døren og så gået en tur med hundene.

    Og husk nu at give evt bil samme tur.
    Meget gerne gentages en gang om ugen, til I er helt sikre på der virkelig ikke er flere lopper.

    Ja det er dyrt og besværligt at få udryddet det skidt, men så bliver det heldigvis nemt at holde dem væk fremover.
    Held og lykke med projektet.


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #40   6. dec 2013 Må bare igang med hovedrengøring af hus og bil smiley
    Da jeg var barn havde vi lopper, og der var MANGE! De hoppede op på benene bare jeg stod der, så sprøjtede jeg alle gulvtæpper med fluegift og de forsvandt alle sammen .. Men ved egentlig ikke om det var mega sundhedsskadeligt i forhold til det der er beregnet til lopper?


  • #41   6. dec 2013 Lyder da til det var sundhedsskadeligt for lopperne smiley

    Det er jo aldrig særlig sundt at bruge gift, men i nogle tilfælde har man bare ikke noget valg.
    Bare sørg for at lufte godt ud efter ½times tid. De sidste gift partikler skal lige have lov at lande.


  • Mie J
    Mie J Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 2 Emner: 1 Svar: 22
    #42   6. dec 2013 Tak for hjælpen alle sammen! smiley

Kommentér på:
Min tæves pels :(

Annonce