680 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 3 Svar

Blevet bange for græs Blevet bange for græs

Hej alle sammen. Min Chinese crested han hund, på 4 år er meget pludselig blevet ''bange'' for vores have.

Jeg har lige fået en barn, og jeg var hjemmefra i 4 dage, hvor han blev passet af lidt forskellige mennesker. I den tid, er han blevet bange for haven. Han vil ikke gå på græsset, og virker ekstrem utryg derude. Han vil kun besørge sig i vores forhave, som er belagt med sten.

Jeg troede til start, at han havde ondt, enten i ryggen (tidligere diskusprolaps) eller i trædepuderne, men der er intet at se.
Han leger som han plejer (dog udelukkende indenfor) og der er intet at mærke på ham, indtil han skal ud og tis.

Han er tidligere faldet på vores trappe, og det har medført at han nægter at gå derpå, så vi løfter ham op og ned. Det er også det bedste med hans ryg, men jeg synes det virker til at være det samme der er ved at ske nu. Jeg ville være så ked af det, hvis han ikke vil hoppe rundt og løbe i vores dejlige store have, hvilket han altid har ELSKET!

Gode råd, og evt, erfaring modtaget med kyshånd!


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng af 2 spejle + en lampe 1.090 kr.
  • Strøm under min vask 750 kr.
  • Opsætning af svævehylder og billeder 500 kr.
  • Mit toilet tager ikke nok vand ind 1.200 kr.
  • Take down chandelier and a wall lamp 500 kr.
  • Handyman to hang up 3 shelves and 2 pictures on concrete walls 989 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Blevet bange for græs
  • #1   26. jun 2013 Synes det lyder som om, at han har haft en rigtig dårlig oplevelse imens han er blevet passet..
    Jeg tror, at jeg lige havde kigget på dem der havde passet ham..


  • #2   26. jun 2013 Ja det skal jeg jo ikke kunne sige. Jeg tvivler godtnok på de ikke har været søde ved ham! smiley

    Men det hjælper mig jo ikke fremadrettet...


  • #3   27. jun 2013 Du er nødt til at forsøge at finde ud af hvorfor hunden er blevet bange, dvs hvad er der sket, så kan du arbejde på en løsning og ja jeg ville da afgjort være nervøs ved den "pasning" hunden har været udsat for ;(

Kommentér på:
Blevet bange for græs

Annonce