{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
702 visninger | Oprettet:

Samojodehund? {{forumTopicSubject}}

Ja jeg ved ikke lige hvordan det staves smiley

Men ville hører om nogle kan fortælle mig lidt omkring den her race?

Det er ikke info til mig selv, men en veninde som lige har fået 2 af slagsen som førstegangsejer og ja... øhm det er nok ikke helt gennemtænkt.

Men hvad kan hun forvente af disse hunde? Hvad kræver de af fysisk og mental aktivering? Hvordan er de med fremmede? Børn og andre hunde/dyr?

Det var vidst lige de første par spørgsmål, der kommer sikkert flere undervejs.

Hov, er der nogen sygdomme man skal være obs på? Tvivler på forældredyrerne er tjekket for noget...


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af to lamper 700 kr.
  • opvaskemaskine montering 700 kr.
  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Samojodehund?
  • #1   10. maj 2012 http://www.samojed.dk/

    Prøv og læs der smiley


  • #2   11. maj 2012 Hun har simpelthen købt to slædehunde uden at kende noget til racen?
    Behøver jeg fortælle hvor vanvittigt det er?

    Samojederne er ikke de sværeste at arbejde med, men man skal vide hvad man gør.
    Er hundene på samme alder - samme køn?


  • #3   11. maj 2012 Nicolai: Nej det behøver du ikke smiley Jeg ved godt at det er en kæmpe mundfuld hun har taget til sig og jeg har i dag været ude og se de to uldtotter. Jeg forklarede hende det jeg vidste om racen, hvilket ikke er meget, og sagde at jeg ville starte på lydighedskursus så hurtigt jeg kunne.

    Ja de er fra samme kuld og er begge hanner. Jeg fortalte hende også at det både kan gå godt, men bestemt også skidt!

    Jeg sender hende lige det link som Aslaug har sat ind, som h*n lige får et stort tak for.

    Bortset fra det, kan jeg så nemt forstå at man falde for sådan nogle små uldboller, hold kæft de var søde smiley Men i stedet for at slå hende i hovedet, har jeg tænkt mig at gøre alt hvad jeg kan for at hjælpe hende med at blive en god hundeejer..


  • #4   11. maj 2012 Der står ikke så meget om hvad de kræver af motion, kan du evt. svare på det Nicolai? Ved godt det ikke er så meget her i starten smiley

    Derudover læste jeg lige beskrivelsen af deres sind, det lyder som en rigtig dejlig hund smiley


  • #5   12. maj 2012 To hanner fra samme kuld? Jeg vil mene at der er 90% risiko for at hun ender med at aflive eller sælge den ene.
    Hvilken opdrætter sælger to hvalpe af samme køn til samme køber? Ikke en opdrætter under DKK i hvert fald.

    Hvalpe skal socialiseres, ikke motionerer. Efter nogle måneder vil de begynde at kræve mere, og når de runder ca 6-8 mdr skal hun regne med at brugere timer pr hund dagligt.


  • #6   12. maj 2012 Puha to hanner fra samme kuld er nok ikke lige det mest optimale, da hannerne kan have tendens til egetkønsaggressivitet... det lyder ikke som den bedste beslutning!

    Det er bestemt en dejlig race, men det må være en kæmpe mundfuld at skulle have to hvalpe samtidig, og især af samme kuld og køn...


  • #7   12. maj 2012 Aflever den ene tilbage. To hanner, fra samme kuld, uden at ane en dyt om racen som førstegangs hundeejer. Det går galt. Det er ikke 90% sikkerhed det er 110.
    Det bedste er at aflevere den ene igen og gøre en indsats med den man så beholder. Bare 'en af dem vil formentlig være meget for hende.

    Med en slædehund så har man en chance for den vælger dig til ind i mellem. Med to så vil hun ende som statist i det hundehold og de vil gøre hvad der passer dem. og rager de uklart i kønsmodningen. Det er så dømt til at gå galt.


  • #8   12. maj 2012 Nicolai: Nej det er ikke DKK-opdrætter, det er der vidst ingen tvivl om. Hvalpene er faktisk allerede i deres 3. hjem opdrætters, første køber og så min veninde... Og de er kun 9 uger. andet hjem fandt hurtigt ud af de ikkek unne have dem(efter 1 døgn) og så tilbød min veninde at tage dem...

    Jeg har advaret omkring egenkønsaggressivitet og at det er en stor faktor som er mere sandsynlig end ikke.

    Omkring motion var det også først når de bliver ældre, men så hun er forberedt på hvad det kræver. Nu skriver du flere timer per hund, hvordan mener du det?

    Camilla: Jeg er helt enig og jeg ville aldrig selv tage sådan en beslutning, men nu kan jeg ikke bestemme over dem, men råde dem bedst muligt, så det vil jeg prøve på smiley

    Ginne: Det tror jeg ikke de kommer til, altså at aflevere en tilbage. De mener at hvis de får den rigtige vejledning og træning, så burde det være muligt, men er også indforstået med at der KAN opstå problemer når de bliver kønsmodne.
    Måden du beskriver slædehunde på er ikke hvad der står under Aslaugs link om samojoder. Jeg håber at det lykkedes for hende at have to hunde og hun er indforstået med at det kræver massere af arbejde, så kan jo kun råde og vejlede hende og det er hvad jeg har tænkt mig.

    Det skal måske lige siges at de er to om hundene, så hun er ikke alene. De har en hund hver med til træning osv.


  • #9   12. maj 2012 Omkring træning og motion kræver racen to timer sammen med ejer dagligt. Når man har flere hunde, må man træne hver for sig jævnligt, så tre-fire timer dagligt bliver det jo til.

  • #10   12. maj 2012 Skal de trænes hver dag? Det gør jeg da ikke med min, han motioneres og så får han en smule hjerneaktivitet om dagen, men ikke flere timer og han er også en aktiv race.

    Nå, men jeg giver rådene videre i hvert falde, så må vi se hvad de har af planer


  • #11   12. maj 2012 Vores skal trænes med hver dag, for at være i balance. Vi går til holdtræning en dag i ugen, til hundeleg en dag i ugen, og de fem andre dage løber vi, går spor, laver øvelser, trækker eller andre ting. Vi går tur tre gange hver dag og derudover får hundene spil, foderbolde, ben mv som mental stimulering.

  • #12   12. maj 2012 Men Nicolaj og Malene, I har huskys, der er stadigvæk en væsentlig forskel..

  • #13   12. maj 2012 Forskel ift samojeder ?
    Nej jeg mener at de ca kræver det samme. Samojederne gøer rigtig meget ved kedsomhed, så der skal en del stimulering til for at de falder til ro.


  • #14   12. maj 2012 Det er så din mening. I selve race beskrivelsen er der stadigvæk langt imellem Samojeden og Huskyen..

    Det kan godt være at de gøer pga. kedsomhed, men den er stadigvæk ikke ligeså svær at aktivere som en husky..

    Kender flere der har samojeden og har nogle rigtig glade og yderst velfungerende hunde, men de bruger altså slet ikke den tid som du beskriver de bør have.

    Synes det er mærkeligt du sidestiller en husky og en samojede..

    Men det er så min mening smiley


  • #15   12. maj 2012 De er jo begge lavet til at arbejde, derfor en cirkasammenligning.
    Vores hunde render heller ikke på vægge eller lign. De er meget rolige huskier. Men de kræver alligevel ture og opgaver dagligt.


  • #16   12. maj 2012 Hvis man ikke kan sammenligne Husky og Samojeder, så tror jeg aldrig at man kan finde en hund at finde fælles træk med en samojede. begge spidshunde/polar, egenrådige, højt energi niveau und so weiter.

    Nu er vores kastereret, så måske det lige har taget lidt af vildskaben, men som første gang hunde ejere, så gav han os mange grå hår det første år smiley


  • #17   12. maj 2012 Nå ja, udover det, så er min personlige mening at det er uansvarligt og hul i hovedet at anskaffe sig 2 samojede hvalpe som førstegangs.

  • #19   12. maj 2012 Allergisk: Har alle unghunde ikke selektiv hørelse smiley Min havde i hvert falde smiley

    Som sagt, giver jer ret i at købet ikke er overvejet, men der er ikke så meget at gøre andet end at hjælpe dem bedst muligt...

    Jeg har hørt at huskyen er en noget svære hund end samojoden, men ja, det må så komme an på en prøve her. Jeg håber i hvert falde det lykkedes dem og som sagt vil jeg hjælpe det jeg kan.

    Mange tak for råd alle sammen smiley


  • #20   12. maj 2012 Nicolaj og Malene: Ja okay, nu er jeg så bestemt heller ikke ekspert på nogen af racerne..

    Men jeg synes bare det virkede som rigtig meget, NÅR man ser på beskrivelserne for de to racer.. Huskyen bliver der gjort MEGET ud af at fortælle at den kræver virkelig virkelig meget og en samojede, ja den er en god familiehund.. ( sådan i store træk)..

    Jeg undersøgte det, netop fordi jeg har en hovedløs søster der troede at hun sagtens kunne give den lille blinde huskyhvalp der er til salg herinde.. (hun bor med sin veninde i en 70 kvm. lejlighed på frederiksberg)..og er førstegangs ejer.. et rigtig dejligt liv, med lidt motion og en maasse kærlighed...

    Heldigvis har jeg talt hende til fornuft...

    Nå men ihvertfald.. Til TS,, Jeg må stemme i med de andre, det lyder som noget af en mundfuld.. Håber de vil gå af med den ene.. Om ikke andet så er min søster vidst klar haha smiley


  • #21   12. maj 2012 Og fortæl hende at hun også får nok at se til, med at holde deres pels når de bliver ældre, så der skal hun ud og have købt lidt børster, karter osv.
    og så er der selvfølgelig lidt pels når de fælder hehe vi kan fylde en bærepose med uld fra vores smiley


  • #22   12. maj 2012 Casper: Jep det har jeg informeret om smiley Hun var meget overrasket over at alt snavsen ligesom dryssede af dem... Meen måtte så lige fortælle hende at det bliver det nok ikke ved med smiley

    Men heldigvis har de aldrig haft problemer med at bruge penge på deres dyr, så skal de til frisør så kommer de også det og dyrlægeregninger osv har heller ikke været en hindring. (de har 4 katte nu som alle er steraliseret og har det rigtig godt)

    Nå, men lige en anden ting, er der nogen racerelaterede sygdomme de skal være opmærksomme på?


  • #23   12. maj 2012 Jeg synes at have oplevet en forskel på tæver og hanner indenfor racen.. Har endnu ikke mødt hanhunde som ikke havde problemer med andre samojedhanner, hvorimod jeg heller aldrig har set tæver med det problem overhovedet.

    At der selvfølgelig altid vil være undtagelser, er der ingen tvivl om ,så det kan jo sagtens hænde sig at hun har fået to hunde som bare kan sammen. Men efter at have oplevet min hunds far og kuldbror på samme matrikel, ville jeg ikke sætte næsen for højt op efter det, for der gik brumbasser (og kamplyst) op i dem så snart de blev klar over at der var en anden han indenfor grunden smiley (hvorimod at der løb 10 tæver sammen i haven og legede hele eftermiddagen, uden så meget som et surt bjæf)

    Jeg ved godt at du selvfølgelig ikke kan tvinge hende til noget, og jeg kan desværre ikke rigtig komme med en løsning på situationen, men for hulen hvor ville jeg blive gammel før tid med sådan et par lømler i mit hus smiley
    Jeg kan kun nikke genkendende til det med de grå hår som Casper og Else snakker om, da vi også er førstegangs hundeejere, det første 1-1½ år var ikke just en dans på roser altid smiley


  • #24   12. maj 2012 Ang. det med at skidtet/snavs falder af pelse, så jo det bliver den faktisk ved med, det er helt fantaqstisk, Lo-key kan være smurt helt ind i mudder og være brun/sort , men så snart det er tørt så falder det af og han er helt hvid igen, ret utrolig egenskab egentlig.
    Det resultere så i at man har utroligt meget sand på gulvet.


  • #25   12. maj 2012 Ville det hjælpe hvis de bliver kasterede inden de begynder at komme i unghundealderen?

    Casper: Det er sku da imponerende! Men hellere på gulvet end at man skal vaske hunde hele tiden så de ikke ligner affald på fire ben smiley

    Camilla: Altså jeg sys sku os det var noget af en kamp med bare en unghund og især en der var meget kønsaggressiv, så jeg er glad for det ikke er min kamp smiley MEN jeg ved at de to vil gå rigtig langt for deres dyr så er sikker på de i hvert falde vil gøre deres bedste.


  • #26   12. maj 2012 Kasteration kunne måske være en god løsning i det tilfælde her.
    Racetypiske sygdomme er fx HD og øjenproblemer. Prøv at læse på samojedhundeklubbens hjemmeside evt.

    Slædehunde har vand- og skidtskyende pels. Så man skal bare lade dem tørre, hvorefter skidtet drysser af. De skal kun bades sjældent.


  • #27   12. maj 2012 Skal det så være begge hanner eller kan man nøjes med den ene? Jeg vil egentlig anbefale begge to, men mest så der ikke bliver lavet et eller andet dumt kuld på et tidspunkt...

    Det må være lækkert.. Nu det ikke fordi min kommer i bad mere end et par gange årligt, meeen han bliver jævnt meget beskidt og det drysser desværre ikke bare af smiley


  • #28   12. maj 2012 Jeg vil sige begge to, men jeg har ikke forfærdeligt meget forstand på hanner.

  • #29   12. maj 2012 Ja pelsen er fantastisk smiley Nala bliver vasket efter løb (og i samme omgang fældetid), men kun fordi jeg har en meget sart næse og bilder mig ind at hun så lugter af hund, og det er så kun mig der synes det.

    Det er ikke nødvendigt at vaske hende pga skidt, og det eneste jeg har oplevet som ikke bare faldt af efter at det tørrede var undervognsbehandling smiley Hun var en fin sort/hvid hvalp, efter en tur under mine forældres nybehandlede bil smiley

    sygdomme, der skal de udover de gængse, også være opmærksomme på glaucoma/grøn stær. Det ville vi gerne have vidst inde vi købte i hver tilfælde.. Og mht. børn og andre dyr, så er de bare fantastiske smiley


  • #30   12. maj 2012 Ja problemet er løst..

    Har lige fået en sms om at de ikke har hvalpene mere og at jeg kunne få en nærmere forklaring når vi sås!

    Hold nu kæft altså... Nå, men så håber jeg godt nok at de er kommet tilbage til opdrætter og IKKE ud til endnu et hjem smiley


  • #31   12. maj 2012 Ej for helvede. De hvalpe er jo allerede ødelagte. Tre hjem på en uge... Puh.

  • #32   12. maj 2012 Det er ederbugme syndt :O( Skriv lige hvad der er sket med dem smiley

  • #33   12. maj 2012 Når du ved det selvfølgelig :O)

  • #34   12. maj 2012 Nå nu fik jeg lige hurtigt forklaringen alligevel.

    Dem de havde købt dem af ville alligevel godt have hund... og to åbenbart... De havde haft dem et døgn da de gav dem til min veninde og nu har hun haft dem et døgn og så vil de have dem tilbage igen?

    Stakkels stakkels hvalpe!! Det kan da kun ende galt


  • #35   12. maj 2012 Hun er helt knust

  • #36   12. maj 2012 Men hvis de havde købt dem, kunne da da bare sige nej, det er for sent nu.. Så skulle da for helvede ( undskyld jeg bander) ha tænkt sig noget bedre om, før de gik af med dem.. Hvad fanden (igen, undskyld jeg bander) har de gang i?? Ha dem i 1 døgn, ej vi vil sku ikke ha dem alligevel.. 1 døgn efter igen, vi vil godt alligevel... Det ender da galt, det er da sikkert og vidst.. Med sådan nogle mennesker???

    Jeez altså :O(


  • #37   12. maj 2012 De havde ikke betalt for dem endnu, ej heller fået dem overflyttet i eget navn, så der var ikke så meget at gøre smiley

    De tog dem til sig hurtigt for at hjælpe de to(det er vidst nogle bekendte) og så sku de betale når de kunne komme i banken...

    Åhr det sku synd for de stakkels små uldtotter! Ved slet ikke hvad jeg skal sige, er så sur over at folk ikke tlner sig ordentligt om(Ja ved godt min veninde heller ikke gjorde det.. )

    For )=#¤)("#¤)


  • #38   12. maj 2012 Ih altså stakkels stakkels hunde :O(

    Der er ikke så meget at sige andet end ()/)(/&(=%&¤(&#/"#¤%%(&=?)/%==(&#&%#/,...

    Synes det er skammeligt at folk opfører sig så egoistisk.. Når de kan anskaffe sig 2 samoer og samtidig fortryde et døgn efter, helt seriøst... De aner jo vitterlig ikke hvad de har i hænderne... Tror de det er robotter???

    ØV altså :O(

    Nå man kan kun håbe at det alligevel ender godt jo...


  • #39   12. maj 2012 Helt enig...

    Jeg skal nok komme med en up-date når jeg ved mere om hvalpenes skæbne, for tvivler på de bliver hos dem der har dem nu...

    Manden er dybt underlig(det er så hvad det er) men grunden til de gik af med dem var fordi hun havde en depression... Og den går jo altså ikke bare lige sådan væk overnight...


  • #40   12. maj 2012 NEJNEJNEJNEJNEJ...

    Det er ikke for at skære alle over én kam, men nu har jeg selv flere i familien og vennekredsen med depression og at påtage sig sådan et arbejde med TO hvalpe, tjaa..

    Det eneste jeg kan sige er, at mange med en depression faktisk også er enormt egocentrerede FORDI de har det så skidt og derfor har svært ved at sætte sig ud over dem selv..

    Det er ihvertfald på ingen måde noget der kan ende godt ud.. Netop fordi hundene ikke bliver en glæde, men en kæmpe kæmpe mundfuld og det kan en med en depression næppe håndtere..

    Måske 1 hvalp og en der er mindre krævende end en Samo, men det der.. Jeg håber det går galt hurtigt og de går af med hvalpende hurtigt, for det er jo dømt til at gå galt og jo hurtigere det gør det, jo hurtigere kan hvalpende starte på et nyt og bedre liv..

    Ja jeg ser frem til en update, håber der er gode nyheder, snart :O)


  • #41   12. maj 2012 Måske skulle de foreslå at tage en hver?

  • #42   13. maj 2012 Ginne: Det foreslog min veninde også, men tidligere ejer kunne ikke vælge...

    Fatter hat af de mennesker!


Kommentér på:
Samojodehund?

Annonce