Tilmeldt:
15. feb 2009 Følger: 39 Følgere: 30 Hunde: 3 Emner: 205 Svar: 3.301
socialisering!! {{forumTopicSubject}}
hej jeg har denne her helt fantasiske hund Ginga,,
som jeg har gået meget op i at socialisere med andre hunde og hun elsker at få lov at tonse rundt med de andre hunde,,
men men jeg har 3 problemer.
1. er at hun har det med at endten sætter hun sig ned når hun ser en anden hund eller også så ligger hun sig, og det der så er i det er at, det jo i og for sig er fint nok hvis det er personer der kommer mod os, men det er simpelthen så irriterende hvis hun opdager nogen der går bag os,, for så kommer jeg bare ikke rigtig vidre..
2 er så at hvis det nu er en person der ikke vil have de hilser respektere jeg det selvfølgelig, men Ginga bliver jo vildt glad når de så kommer tæt på og så springer hun ud (udelukkende i leg, men det kan jo godt virke lidt voldsomt)
3 problem er at jeg er nok gået lidt for meget op i at socialisere hende med hunde at hun nu virker som om hun er sky over for mennesker
(dog kun dem hun ikke kender, og det er heller ikke et problem med dem der har hunde, så længe hun får lov at hilse på hunden først så skal hun nok selv komme og sige goddag til ejeren)
det er heller ikke sådan at hun ikke kan overtales til at snakke med fremmede, en godbid er jo altid godt:)
men tror i det er fordi hun er sky eller bare vagtsom det har ændret sig her efter jeg blev gravid for ca 4 måneder siden!!?
nogen gode råd?
mar 2006
Følger: 65 Følgere: 65 Hunde: 1 Emner: 499 Svar: 20.326
feb 2009
Følger: 39 Følgere: 30 Hunde: 3 Emner: 205 Svar: 3.301
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.929
-men en god plan kunne være at træne en masse kontakt, og sørge for at kontakten altså virkelig betaler sig, osse når man står overfor at skulle passere en på gaden.
Ang at hun er sky -er hun decideret sky, eller bare reserveret? Så vidt jeg ved at en ambull osse lavet til vagt, og så er det vel meget naturligt at den ikke er voldsomt interesseret i fremmede mennesker
feb 2009
Følger: 39 Følgere: 30 Hunde: 3 Emner: 205 Svar: 3.301
men hvis vi skal passere en person og den person begynder at snakke til hende (i ved sådan noget som ''nåeh du er da en sød lille en eller begynder at lave møsse lyde) så virker hun ligefrem sky og begynder at gø af personen. ellers vil jeg også sige hun bare er meget på vagt.
men vil bare ikke have at folk skal blive bange eller ikke tro jeg kan styre hende, så vil også bare lige høre om det var normalt ellers og sådan
Michelle det har du egentlig nok ret i,, altså det med at det jo for det meste har været hunde på gaden som hun har mødtes med, men hun har bare altid gjort som jeg skrev og til at starte med var problemet ikke så stort i og med jeg ikke selv så hende som en af de såkaldte kamphunde og at mange af dem vi mødte heller ikke gjorde + at dengang var hun jo hvalp så det virkede ''sødt'' men nu der er så meget med kamphunde vil jeg jo godt respektere at folk altså kan være bange hende (også mht, den måde hun gør det på for hvis ikke man har sat sig lidt ind i hunde sprog kan hun måske godt virke farlig når hun nu gør det) der er faktisk rigtig mange mennesker der ikke rigtig kan læse hunde sprog medmindre det er deres egen fordi de jo kender den.
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.929
-men kom du hen og rakte ud efter hende, ville hun trække sig. Og det samme hvis folk går målrettet henimod hende mens de taler med hende (så ved hun jo godt at lige om lidt vil de kæle;o))
Hun var slem til at gø af folk i starten, men gør det ikke mere. Jeg har lært hende at skal nogen passeres, så skal hun gå på plads og tage kontakt. Og så er det jo MIN opgave at sige til folk at hunden ikke vil hilse.
Er det folk jeg kender (men som hun ikke har mødt) plejer jeg bare at sige at hun nok ikke vil snakke, men de er da velkommen til at prøve (= gå hen til hende, række håndne frem, og vil hun snakke så fint, hvis ikke så lad hende være).
Mig passer det fint hun har det sådan -så kan hun gå løs stort set overalt, uden at jeg behøver være bange for hun opsøger fremmede folk;o)
feb 2009
Følger: 39 Følgere: 30 Hunde: 3 Emner: 205 Svar: 3.301
jeg vil også bare gerne være sikker på at det jeg imildbart er det rigtige da jeg jo ikke vil ødelægge hendes ellers så fantastiske sind jeg jo synes hun har,
men var din hund kun sådan over for fremmede udenfor eller også indenfor
for ginga er helt anderledes hvis de kommer her hjem, først gør hun selvfølgelig og ellers så bliver hun rigtig glad hvis altså folk lader hende kom til dem og ikke omvendt.
men burde det ikke være omvendt at hun var ekstemt vagtsom i hjemmet og glad udenfor eller ??
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.929
feb 2009
Følger: 39 Følgere: 30 Hunde: 3 Emner: 205 Svar: 3.301
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.929
normalt ved jeg ikke om jeg vil kalde det -at være reserveret er normalt for en del racer (osse min), men det behøver ikke betyde at gøen er normalt eller ok.
feb 2009
Følger: 39 Følgere: 30 Hunde: 3 Emner: 205 Svar: 3.301
feb 2009
Følger: 39 Følgere: 30 Hunde: 3 Emner: 205 Svar: 3.301
mine forældre har en jagthund der meget gerne vil snakke med fremmede mennesker men hun gøer helt vildt af dem, så de vil jo selvfølgelig ikke snakke med hende..
socialisering!!