{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
527 visninger | Oprettet:

HJÆLP {{forumTopicSubject}}

Er der nogen gode folk herinde der kan hjæpe mig. jeg har en Rottwailer han er 10 mdr gammel, og han er mit et og alt den hund.
men han har fået konstateret HD en mild form,
nu er mit spørgsmål hva kan jeg gør for at hjælpe ham så jeg ikke skal skille mig af med ham,
(det skal lige siges jeg kører som natte vægter og bruger ham der)
eller kan jeg overhovede gøre noget for ham?
kan jeg være heldig han vokser sig fra det?
i hans foder for han to slags kalk for hans knogler at gøre, og han for fiskeolie og han får A38.
han er jo en hund med gang i så han fare jo rundt og leger med den store hund vi han.
men jeg ville sku blive meget meget ked af det hvis jeg skulle opgive ham som min makker og beste ven.
jeg håber virkelig at i kan hjælpe mig.
PÅ FORHÅND TAK MVH Tommi


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  HJÆLP
  • #2   16. dec 2009 nej den har ikke nogen stamtavle.
    jamen jeg kan jo ikke forklare den at den ikke må løbe og lege med den store hund, og når vi er i skoven.
    nej han er kun 10 mdr. men ville gerne vide om han kunne vokse sig fra det? jeg vil tro det er en kat. c for hans hofter sidder i skålen men ikke helt inden i.
    jeg skal ikke bruge ham til avl eller noget selvom han er en stor og flot han på 50 kg, han er min beste kammerat og min makker om natten. og han er den sidste jeg siger godnat til og den første jeg siger godmorgen til. også kommer kærsten. smiley
    hva gør det HOKAMIX?


  • #3   16. dec 2009 3 ord. Svømning - svømning og atter svømning.

    Svømning hjælper til at oparbejde et godt muskelparti på bagparten, så det mere er musklerne end knoglerne der bærer bagparten.

    Find en hundesvømmehal i nærheden af hvor du bor, og de vil sikkert kunne guide dig til hvad der vil hjælpe din hund mest. - Hvis du er rigtig heldig har de også waterwalk.

    Husk at svømning er den motionsform der belaster led og knogler mindst muligt. Derfor er svømning eminent til både genoptræning og muskelopbygning smiley


  • #4   16. dec 2009 Pas på med at lade ham hoppe op i bilen - få evt. et bræt af en slags han kan løbe op af til bagerummet.
    Ingen løbetræning/hård træning og svømning som Lonni skriver skulle være effektiv til at opbygge musklerne omkring hoften
    Lyder fint med de tilskud du giver ham - har også hørt at Vital Animin skulle være være godt for knoglerne.
    Tænk på vægten - lad ham hellere være for tynd end for tyk - så belaster du ikke hans hofter så meget
    Angånde leg med den anden - så længe han selv opfordrer til det - så lad ham - lidt livskvalitet skal han jo også have - men stop det hvis du synes det ser for voldsomt ud
    Håber du har ham i mange år endnu :-)))


  • #5   16. dec 2009 nej.... HD kan han desværre ikke vokse sig fra smiley

    T


  • #6   16. dec 2009 bej det er rigtig - man han kan måske godt få et godt hundeliv alligevel - hvis man bare passer på

  • #7   16. dec 2009 hov :-))

    Bej = nej


  • #8   16. dec 2009 Som lonni skriver, så SVØMNING ville være kanon ..

  • #9   16. dec 2009 Hej Tommi: Du kan også med fordel give ham foder specielt beregnet
    til hunde med HD. Tilskud af Glucosamin kan også hjælpe.
    Held og lykke med ham.


  • #11   16. dec 2009 Har du opdaget hans HD fordi han havde symptomer?

    Hvis det er tilfældet så ville jeg nok selv være tilbøjelig til at passe mere på hunden end ellers.

    Mange hunde med C-hofter får aldrig symptomer på det, og lever et almindeligt liv, men har den symptomer kun ti måneder gammel, så er der grund til at være meget påpasselig.
    Nøje at vælge aktiviter til og fra.

    Og så vil jeg anbefale waterwalk... Et godt muskelopbyggende program, som du skal fortsætte med resten af hundens liv.
    Ikke ledskadende aktiviteter, og sørge for, at hunden ikke får lavet ALT for mange ekstreme bevægelser.

    Det er svært i sådan en situation fordi man bliver nødt til at pille noget af hundens livskvalitet ud for at holde den i live - og her bliver man nødt til at træffe nogle valg, der godt kan gøre ondt i sjælen.


Kommentér på:
HJÆLP

Annonce