Avlsplaner ikke gennemtænkt..? {{forumTopicSubject}}
Hejsa
Markedet bugner med salgsannoncer for tiden, hvilket får mig til at tænke - hvorfor dælen ligger man avlsplaner NU?
Behøver jeg at nævne finanskrisen som grundlag... De færreste har en fantastisk økonomi lige for tiden, men ikke kun det - mange bliver ansate fyrret, og kan ikke forudsige hvordan hverdagen ser ud om en måned eller to.
Og ikke nok med finanskrisen, så er der jo også en kær lille debat igang om visse typer hunde.. Og det er endda meget disse typer der ses i markeder rundt omkring.
Jeg tror i hvertfald ikke, at det lige er nu, folk vælger at købe ny hund.
Så derfor undrer jeg mig over, hvorfor folk ikke forholder sig til det klassiske 'udbud og efterspørgsel' når de ligger avlsplaner?
Jeg kan sagtens forstå avlere, der allerede har en liste med interesserede hvalpekøbere, for så har man jo allerede taget efterspørgslen i betragtning...
Men folk der søger købere til et helt kuld hvalpe??
Jeg gad rigtig godt at høre fra nogle, der forventer eller har et kuld hvalpe, som de ikke har hvalpekøbere til endnu.. Da jeg ikke må spørge i annoncer, vælger jeg at tage det op her.
Er ikke ude på at sable nogle ned, jeg er bare interesseret i at høre argumenter for, hvorfor man vælger at lave hvalpe nu?
Mvh. Line
maj 2007
Følger: 42 Følgere: 145 Hunde: 5 Emner: 1.145 Svar: 38.395
Aj, jeg er HELT enig med dig. Og gennemtænker folk den situation at man ikke KAN sælge hvalpene og reelt risikerer at komme til at stå med en helt kuld, sm man ikke kan få solgt??
feb 2006
Følger: 98 Følgere: 96 Hunde: 2 Emner: 644 Svar: 9.366
nov 2006
Følger: 52 Følgere: 53 Hunde: 7 Emner: 184 Svar: 9.208
men ja, tror så også at det afhænger af hvilken slags hunde vi snakker om. Jeg tror at man som opdrætter af blandinger skal passe lidt på. man kan jo ikke bestille bare 4 hvalpe...der kommer jo som regel et helt læs:-)
men personligt ville jeg ikke være bange for at lave hvalpe igen, heller ikke selvom jeg ingen har skrevet op...
maj 2004
Følger: 32 Følgere: 33 Hunde: 3 Emner: 152 Svar: 1.315
Tænkte du overhovedet over at efterspørgslen kunne være en hindring, da du planlagde at få hvalpe? Og havde du en plan B hvis du ikke kunne komme af med dem alle?
Og jeg kan ikke understrege nok, at jeg IKKE er ude på at sable dig ned!
nov 2006
Følger: 52 Følgere: 53 Hunde: 7 Emner: 184 Svar: 9.208
Men det var helt sikkert at var de rette hjem ikke dukket op, så var de bare blevet her, nu er det jo en lille nem race, så at have et par stykker fra eller til betyder intet.
Og jeg havde endda 2 købere til den sidste hvalp, hvor jeg måtte sige nej, til den ene.
maj 2004
Følger: 32 Følgere: 33 Hunde: 3 Emner: 152 Svar: 1.315
Personligt turde jeg ikke avle i disse tider, uden at vide der stod potentielle købere klar.. Og jeg har stadig svært ved at forstå at andre folk tør.
nov 2007
Følger: 24 Følgere: 33 Hunde: 1 Emner: 211 Svar: 641
Vi gør det for at få en hund til os selv, og fordi dem, der ejer Berthas kæreste, Basse, også gerne vil have en hund ud af det.
Så vi har med sikkerhed afsat to hunde. Derudover har vi 3, der har skrevet/ringet til os at de er meget interesseret i at købe hvalpe fra Bertha og Basse - MEN de har selvfølgelig ikke lagt et depositum (da de ikke engang er blevet parret endnu), så jeg ved ikke med sikkerhed om de VIRKLIG mener det alvorligt.
Jeg har forsøgt at kontakte andre, der har fået engelske bulldog hvalpe, for at høre hvor hurtigt de "kom af med dem " (det lyder så grimt!), og hvor hurtigt nogle blev reserveret osv.. Og idet, de (dem jeg har snakket med) har haft rigtig mange henvendelser, og dermed har fået afsat hvalpene forholdsvis hurtigt, så tør jeg godt at få hvalpe på Bertha.
HVIS det kommer dertil, at vi må beholde hvalpene i længere tid, fordi der ikke er købere, så føler jeg at det er MIT ansvar at beholde dem, og give dem et godt hjem - selvflgelig kan det være meget svært hvis det er 5 hvalpe det drejer sig om!
Men jeg føer allerede nu, der har været ok-efterspørgsel på evt hvalpe af Bertha og Basse :o)
maj 2004
Følger: 32 Følgere: 33 Hunde: 3 Emner: 152 Svar: 1.315
maj 2007
Følger: 42 Følgere: 145 Hunde: 5 Emner: 1.145 Svar: 38.395
maj 2004
Følger: 32 Følgere: 33 Hunde: 3 Emner: 152 Svar: 1.315
aug 2008
Følger: 31 Følgere: 1466 Hunde: 9 Annoncer: 2 Emner: 30 Svar: 29.905
Talende hunde...
*GG*
maj 2007
Følger: 42 Følgere: 145 Hunde: 5 Emner: 1.145 Svar: 38.395
Hun har HELT sikkert sagt det. Du har bare ikke hørt det!! Og jeg er OND, for jeg overhører HELT bevidst mine tæver, når de siger det!!
jul 2007
Følger: 32 Følgere: 30 Hunde: 1 Emner: 79 Svar: 2.513
Jeg har tre faste og en måske købere, hvis jeg vil lave et kuld hvalpe på min Luna. jeg er blevet efterspurgt lidt over et år, om jeg vil lave et kuld på hende af disse købere. Og har nu besluttet nej. Min tæve er sund og rask, gennemgået hofte/albue røngten, med flot resultat, uden tavle. Men må indrømme den overvejelse, der fik mig til at ombestemme mig er, tænk hvis Luna fik 6/7 hvalpe og jeg kun kan komme af med 3.
Jeg kan ikke have op til 4 franske løbende rundt her
aug 2008
Følger: 31 Følgere: 1466 Hunde: 9 Annoncer: 2 Emner: 30 Svar: 29.905
Guuuuuuuuuuuuuuuuuuud så er jeg jo en dårlig hundeejer, sådan ikke at høre efter når min hund fortæller mig hun vil være mor!
Nå men så må jeg vel lede efter en hanhund. . Bare den har 4 ben og kan sige vov er det i orden, for dyrlægen siger min hund er den bedste og sundeste af sin race! OS selvom hun ikke er tjekket for noget som helst. . . .
Hæhæ.
Undskyld til trådstarter for at gøre grin, fatter bare ikke folk der avler uden at bruge hjernen.
aug 2008
Følger: 31 Følgere: 1466 Hunde: 9 Annoncer: 2 Emner: 30 Svar: 29.905
Måtte selv sige farvel til min gamle lab Mille i maj måned, hun blev 12 år
Kaido og Lotus er selvfølgelig os skønne begge to, har dog en svaghed for de ældre labbere
Endnu en gang undskyld til trådstarter, nu hopper jeg i seng
feb 2006
Følger: 85 Følgere: 86 Hunde: 4 Emner: 182 Svar: 15.206
Jeg tænker ikke så meget over, om jeg har folk skrevet op. Nogle gange har jeg det, men det sker også at disse tidlige opskrevene, har fundet hvalp andet sted. De bliver skrevet op flere steder og køber der hvor de finder en først. Hos andre sker der ting i deres liv, som gøre at de alligevel ikke skal have en hvalp. Det jeg vil frem til, er at en venteliste ikke er en garanti i sigselv.
Andre er skrvet op og venter på den helt rigtige hvalpe - oftest en udstillingshvalp.
Jeg er altid kommet af med mine hvalpe - alle på nær en har været reserveret inden de er 8 uger. Men skulle det ske at ikke alle blev det, så ville jeg da beholde dem til rette køber kommer
jan 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Hunde: 1 Emner: 606 Svar: 6.689
Jeg tror for det meste at der er køkken/privat opdræt, som bare sætter hvalpe i avisen, og så tror at den hellige grav er gravet..
Om der er finanskrise eller ej, så skal man gennemtænk tingene som opdrætter.
Jeg har aldrig brændt inden med nogen kuld (ud over i 1977, hvor der var hvalpebum).
Min hvalpe var solgt på forhånd inde tæverne var blevet parret.
jul 2005
Følger: 33 Følgere: 90 Hunde: 7 Emner: 569 Svar: 4.635
Min ene tæve gik tom i år, der måtte 10 opskrevne familier skuffes, nogen venter på næste kuld her, andre kunne ikke vente et år eller to med at købe hund, ... siden er flere andre skrevet op, - Så det er slet ik en bekymring...
Og når vi i vores opdrætskreds har for mange købere til et kuld, så henviser vi til andre opdrættere med kuld liggende eller planer indenfor de næste år...
Når folk ved hvad de vil have venter de jo gerne længe på den rette hvalp...
Og her er det bestemt også planen at skulle det ske at nogle ikke blev solgt, så enten bliver de her eller bliver udstationeret / bor i pleje...
Julie ;O)
nov 2006
Følger: 14 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 273 Svar: 2.423
Hun SKRIGER det ligefrem.. Hun er falsk drægtig..
Så alle de pivedyr jeg ikke lige har kunne finde og tage væk, er skiftevis hendes hvalpe..
Måske, at jeg lige skulle lade hende få et kuld næste løbetid..
Sikke nogle hurtige penge.. Skide være med dyrlægetjek, vacc, chip osv, det er bare unødvendige penge at smide ud *G*
maj 2007
Følger: 42 Følgere: 145 Hunde: 5 Emner: 1.145 Svar: 38.395
Ja, men du bruger sikkert også tid og kræfter på at finde en hanhund, som passer til din tæve. Og bruger ikke bare "naboens" fordi der skal du kun betale 500,- hvis det ikke er en vennetjeneste og du kan få parringen gratis:-(
Der er forskel, synes jeg.
JEG mener at forskellen ligger i om man har tid og overskud til at undersøge om der findes en hanhund, som kan matche ens tæves kvalifikationer. At man kan kigge på sin tæve med kritiske øjne og finde fejl og mangler som man, ved hjælp at den korrekte hanhund, kan opveje i et kuld hvalpe.
ELLER om man "bare" synes at ens tæve skal have hvalpe, fordi det har man hørt at de SÅ gerne vil og at de bliver skøre i hovedet, hvis de aldrig får et kuld hvalpe. Så man tjekker ingenting udover at dyrlægen siger at hunden ser fin ud. DET burde vel være garanti nok?? Og så finder man en hanhund på vejen, som er SÅ sød og rar og hvor dyrlægen også har sagt at han ser fin ud. Vupti... Kan det blive meget bedre??
mar 2005
Følger: 13 Følgere: 13 Hunde: 4 Emner: 1 Svar: 251
Da vi planlagde at lave et kuld i august i år havde jeg 8 skrevet op allerede inden parringen (som desværre ikke lykkedes). Mange af dem faldt fra, fordi de syntes 4 måneder var lang tid at vente. De valgte at købe en anden af de mellemstore spidshunde i stedet for. Så jeg har droppet tanken om kun at lave hvalpe, hvis jeg har købere nok skrevet op og erkendt, at det er vigtigere, at der er buhundehvalpe til salg, når køberne er klar til at få dem. Ellers vælger de en anden race.
Til gengæld snakker jeg meget med de andre buhundeopdrættere, så vi ikke allesammen vælger at have kuld samtidig.
Jeg ved godt, at der er en risiko for, at vi ikke kan få alle hvalpene solgt inden de er 8 uger, men dels har vi pladsen til at have mange hunde, dels hjælper vi opdrættere hinanden med socialisering, hvis det bliver et problem. Indtil videre har det kun været nødvendigt nogle ganske få gange og hvalpene har altid været solgt inden de blev 4 måneder.
Det skal nok også nævnes, at der kun er ganske få sunde avlshunde i vores race, så det er vigtigt for racens beståen, at vi lader dem få hvalpe, mens de har alderen til det. Ellers kan vi lige så godt erklære racen for uddød, og det har vi ikke lyst til
aug 2007
Følger: 51 Følgere: 50 Emner: 376 Svar: 3.638
Mine avlsplaner er at avle sunde racetypiske hunde, med et godt sind, derfor ør vi utrolig meget ud af prægning og socialsering, folk venter gerne længe på en hvalp, og jeg har dagligt henvendelser, det kuld jeg havde i foråret i år, der var alle hvalpe solgt på nær en da e fyldte 8 uger....
vi er spændt på næste år, mit problem er så bare ikke at hvalpene ikke kan blive solgt, mit problem er jeg skal sortere i køberne / henvendelserne... Da vi jo er interesseret i at vores hvalpe kommer de rette steder hen, til folk der gerne vil mere end have en sofahund.
Avlsplaner ikke gennemtænkt..?