{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
815 visninger | Oprettet:

bruger jeg for lidt tid på mine hunde? {{forumTopicSubject}}

jeg har 3 små hunde vores dag starter med at vi står op de får mad, og så gør vi klar til turen, vi går i skov, park osv jeg har godbidder med så træner vi lidt og de leger og snuser rundt møder andre hunde osv vi er væk cc 2 timer på 1 tur og så hjem så vil de lege hygge det gør vi så en halv time ca , så vil jeg altså osse igang med andre ting men næ nej de vil lege mere render efter mig åhh blir så sur nu må det da være nok for nu, så de blir bedt om at gå hen og lægge sig, og ca 3 timer efter går vi tur igen en lille tur har ikke have , og så leger de på græsset sammen mens jeg sidder og kigger på og så går vi op igen nu må de da være trætte nej nej de blir ved at rykke i mor her, puha det belastene nogen gange så hva gør jeg forkert og får de ikke det de skal eller? får jo dårlig samvittighed over jeg ikke gør nok for dem hva gør i andre i hverdagen hjælpppp elsker mine hunde men de skal vel ikke have opmærksomhed hele tiden?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  bruger jeg for lidt tid på mine hunde?
  • #1   2. sep 2009 De er vel blevet lidt for forkælet.. Det er vel ligesom børn. De forstår ikke når du vil lave andet end at kæle og lege med dem... Jeg er så heldig stillet at mine sover næsten hele tiden;) Selv den lille ny er næsten ikke til at drive ud af fjererne om morgenen..

  • #2   2. sep 2009 De lærer vel at hvis de bliver ved får de deres vilje smiley

    Jeg synes bestemt ikke du bruger for lidt tid på dine hunde


  • #3   2. sep 2009 Det er meget normalt, at det lige tager 15-20 min. før hunde faldeer ned igen efter en gåtur med leg og aktivitet, så prøv at få ro på og ignorere dem, når I er kommet ind. Du kan evt. lige sætte dig 10 min med en kop kaffe eller lign. før du går igang med dagens gøremål.
    Måske bør du også ind imellem tage kun 1 hund ad gangen med ud på skift og lave noget træning, leg og søge øvelser, uden de andre er til stede. Det trætter dem mentalt, samtidig med at hundende ikke gejler hinanden op.


  • #4   2. sep 2009 Det er jo op til folk selv, hvor meget eller hvor lidt man vil gøre med sin hund.

    For mit eget vedkommende, så tager jeg også en fridag, hvor hunden slet ikke bliver luftet men får kun lov til at være i haven.
    Men ellers er vi ude ca. 3 timer hver dag for at træne og lege lidt, jeg gør det både for hundens og min egenm skyld, så får jeg også frisk luft.


  • #5   2. sep 2009 mange tak for svar, kan jeg uden dårlig samvittighed godt være lidt streng og ignorere dem indimellem ?

  • #6   2. sep 2009 miemiv:det vil jeg da prøve at gå med dem hver for sig, men føler jeg ikke får lov at lave andet end det til deres fordel hele tiden

  • #7   2. sep 2009 anita: sover de hele dagen osse?

  • #8   2. sep 2009 okay nu kan jeg se du også har dværgpincher ..de har det jo også med at være over hypper ..meeen man kan sagtens få dem lidt ned ved selv at "være afslappet"....


  • #9   2. sep 2009 så vel som en hund kan være understimuleret kan de jo også blive overstimuleret..
    ikke fordi det lyder sådan ...


  • #10   2. sep 2009 jeg syntes jo ikke jeg gør så meget for dem har altid dårlig samvittighed men er osse meget syg for tiden og det kan de jo mærke, men de ikke overhyper de vil bare være lige ved siden af mig hele tiden det plejer de ikke men de sidste stk tid har det været sådan maya er go til at lege selv ikke micki, men for tiden er det mig de rykker i konstant

  • #11   2. sep 2009 leduce: hva gør du i hverdagen med din hund og osse i andre?

  • #12   2. sep 2009 Mine hunde er så heldige at leve et luksus liv som dine. De er stort set altid med, også på arbejde. Vores arbejdsdage ser sådan her ud:
    Står op og lukker dem ud i haven - de bestemmer selv om de vil være ude eller inde, mens jeg ordner det jeg nu skal. Så tager vi på arbejde i 12 timer hvor vi går rundt ca. 7 timer på en aften. Når vi kommer hjem får de det sidste af deres mad (hvis vi ikke har brugt det hele i løbet af dagen) og så går vi i seng og sover.
    Vores fri dage ser sådan her ud: Står op lukker dem ud, de nullere rundt mens jeg bliver færdig. Så går vi en tur på ca. ½ time. Så får vi handlet, trænet de forskellige dicipliner eller hvad man ellers skal hvor de er med i bilen. ca. ved middag går vi 1½-2 timer langs stranden. om aftnen er vi så enten til hundetræning eller også er jeg til træning (uden dem) eller besøger venner/familie (Som regl uden dem). Aftenturen vare ca. 40 min.

    Når vi ikke er på arbejde træner vi Redningshundetræning, Rally og KonkurrenceLydighed. Eller bruger hundesvømmehallen.


  • #13   2. sep 2009 du bruger da ikke for lidt tid på dem...

    Mine sover heldigvis hele tiden ;-D... lige nu leger de godt nok


  • #14   2. sep 2009 Jeg er også ved at få spat af hundene konstant følger mig rundt i huset, de er vant til jeg bruger meget tid på dem hver dag.
    jeg er begyndt at fodre på forskellige tidspunkter, deres morgenfoder får de feks kl. 12 eller 15 istedet, det har taget ´´rend i røven på ´´mor´´ og være hyper efter mad om morgenen.
    jeg er begyndt at lukke døren til det rum jeg er i indimellem, de sidder dog stadig lige på den anden side hele tiden, men piver ikke mere når døren er lukket, jeg træner på at blive bedre til at beordre dem hen i kurven og afbryder deres leg om aftenen hvis jeg trænger til ro og de har leget sammen hele dagen.
    men jeg kan stadig få pip af de render mig i røven, det er svært at gøre dem mere selvstændige når man går hjemme, jeg overvejer en hundegård de kan være i et par timer hver dag.


  • #15   2. sep 2009 hundehvisker,er helt enig, jeg er ´´mor´´ for mine hunde og det er mere mit behov end deres, vi fik ingen børn så hundene er mine ´´børn´´ det indrømmer jeg gerne
    Når det er sagt mener jeg der skal skabes en ballance så både de og jeg trives, at de går mig i røven hele tiden er heller ikke særlig afslappende for hundene.
    nu er det ikke sådan jeg er total uden fornuft med mine hunde, de bliver irettesat, ignoreret hvis de plager om om opmærksomhed, den ene kommer i bur når der kommer gæster fordi den er total vild når de kommer ind og jeg træner lydigheds træning med ja nej dygtig som alle andre, alligevel er jeg omdrejningspunktet, men er sikker på det til dels skyldes jeg går hjemme, da jeg arbejdede var der mere ro på flokken fordi de var nød til at klare sig sammen uden mig.
    jeg har svært ved at se hvad jeg yderligere kan gøre, så jeg modtager gerne råd fra andre.

    jeg mener trådstarter også er blevet hundenes omdrejningspunkt ligesom jeg, på en måde giver vi dem for meget og lidt forkert opmærksomhed simpelthed fordi vi har tiden og måske elsker vores hunde lidt for meget, når man ingen børn har er det svært at kappe navlestrengen lidt mere, jeg er ikke blind og vil gerne gøre noget ved det så både hundene og jeg trives i ro og harmoni.


  • #16   2. sep 2009 Jeg synes ikke du bruger for lidt tid på dine hunde, men det lyder til at du måske har glemt at lære dem stilletid.

    Nu har jeg en højaktiv hunderace og stilletid blev indlært samtidig med renlighedstræningen og det betyder at den dag i dag, at når jeg har travlt f.eks. med at gøre rent eller arbejde (jeg arbejder hjemmefra), så ligger Lia og sover. Jeg har det også som "Patruljehunden Babett", at der skal være plads til en fridag.

    Husk også på at man hurtigt kan komme til at overaktivere sin hund og at hvis man har fået det sådan, at hunden skal være fysisk og mentalt træt før den kan slappe af, så kommer det efterhånden til at kræve mere og mere aktivering fordi man opbygger dens udholdenhed (den fejl gjorde jeg ved min første hund og det er i forvejen næsten umuligt at udkøre en Belgisk Hyrdehund).


  • #18   3. sep 2009 rikke t: du har ret det er på samme måde, m I: hvordan lærer jeg dem stilletid? og hundehviskeren så hjælp mig og andre sig hva vi skal gør og hva vi gør forkert :O) syntes bar at når jeg har gået tur på 2 timer og leg og søge osv jamen hvorfor kan jeg så ikke få lov at lave noget andet end hunde når jeg kommer hjem...

  • #19   3. sep 2009 sarah: ja jeg har næsten osse mine med alle vegne, men ikke altid, og kan ikke li de skal være alene i længere end højest 4 til 5 timer så vil jeg hjem til dem, hva gør i??

  • #20   3. sep 2009 Elsker mine hunde: Altså jeg har en teori om en hund ikke dør af at være alene i 8 timer. Det er rigtig mange hunde hver evig eneste dag og det trives de fint med. Derudover er de jo ikke alene for de har hinanden. Og sørger jeg for at de er stimuleret ordentligt og har fået tisset af, så VIL jeg ikke tillade mig selv at have dårlig samvittighed. Jeg har hund og har en klar mening om at de er medlemmer af familien, men de ER ikke børn.

  • #21   3. sep 2009 sarah: jeg skal vist til ikke at være så blødsøgende mere kan jeg høre så nu vil jeg prøve det du skriver tusind tak

  • #22   3. sep 2009 smiley men hey, man elsker jo de 4 benede møgkræ;-)

  • #23   3. sep 2009 ja gu gør man det , lige præcis mine ord :O)

  • #24   3. sep 2009 Vi indlærte stilletid ved at ignorere hende. Nogle gange fik hun en fyldt Kong som hun kunne ligge og hygge sig med, men for det meste var det bare at lade som om hun ikke var der, selvom der var lidt skaberi.

    Du kan prøve at ignorere dem. Fordelen ved denne metode er at hundene kan gå frit rundt i huset, så længe de ikke forstyrrer dig. Ulempen er, at hundene, især når de allerede har den dårlige vane med at forstyrre, kan være de rene pestilenser i deres forsøg på at få opmærksomhed, så man skal virkelig være konsekvent og stædig.

    Man kan også lære dem "tæppe" eller "kurv". Er de klikkertrænet så lægger du tæppet på gulvet og belønner enhver kontakt med tæppet. Det at lægge sig på tæppet giver naturligvis jackpot. Gradvist begynder du så at belønne for at slappe af på tæppet og dernæst øger du så tiden de skal ligge på tæppet.

    Ellers er der også den "hårde" måde, hvor du giver kommandoen "tæppe"/"kurv" og så konsekvent er henne og vise dem tilbage hver eneste gang de rejser sig og forstyrrer dig. Dette skal gøres kort og med så lidt kontakt som muligt.


Kommentér på:
bruger jeg for lidt tid på mine hunde?

Annonce