hjælp til tæve med hvalpe "snart." hjælp til tæve med hvalpe "snart."
Hej Hej HG.
Min Lille Pomse pige fra midt januar 2009 var ved hanhund her den 19-20/5 i år. En fin sort en.
Jillie er self PL testet fri, dog uden stamtavle.
og hannen er uden stamtavle.
Jeg har self en dyrelæge med på kanten, men tror hun er træt af mine spørgsmål. *griner*
Har fået mig fortalt at man kan se foster fra ca 24 dagen, og på 5 ugen bliver hun tyk. Hun har dog allerede "sat" den ene pat? Kan mærke der er kommet en "knude" i brystvorten, er det normalt det kommer så tidligt?
Når hvalpene bliver født, og skal hjemmefra er de self 3* ormekur og en vacc, men ville i også give chip,? Og ville i i så fald give 500 mere for dette?(altså chippen)
Med hensyn til fødsel ville i så lade hende føde hvor hun ville og så flytte hvalpene eller hvordan?
Puha håber på lidt svar.
Knus for en allerede spændt hundemor.
dec 2005
Følger: 11 Følgere: 11 Hunde: 5 Emner: 12 Svar: 82
ved ikke noget om knuden.
jeg ville lade hende føde hvor hun nu vil, men det bliver nok lidt afsidiges i f.eks. en kurv hun er glad for. så kan du flytte hvalpene når de er født.
Held og lykke med kuldet
dec 2005
Følger: 11 Følgere: 11 Hunde: 5 Emner: 12 Svar: 82
aug 2006
Følger: 8 Følgere: 159 Hunde: 1 Emner: 311 Svar: 6.938
jun 2008
Følger: 29 Følgere: 36 Hunde: 4 Emner: 46 Svar: 2.921
okt 2008
Følger: 33 Følgere: 34 Emner: 122 Svar: 4.456
stamtavle klubber siger 15 mdr for små hunde
det er meget forskelligt hvornår de ligger yver nogle har mælke et par uger før andre får først dagen før de føder,,knuder skal der ihvertfald ikke være
jan 2006
Følger: 47 Følgere: 44 Emner: 137 Svar: 5.810
Det er MINIMUMS alder de stambogsførende klubber anbefaler... det er ikke lig med en blåstempling, avlen bør have et højere formål hvis man bruger så ung en tæve, og med tavleløs avl kan det kun være griskhed der sætter ind der hvor fornuften burde være.
Er helt enig med Maiken.
Desværre er den bette tæve allerede drægtig, vi må bare håbe der kommer sunde, raske hvalpe ud af det, og at de alle vil få gode lange liv i deres kommende familier.
Selvfølgelig skal de chippes, enhver med ansvarsfølelse ville ikke sælge hvalpe uden de er registreret.
mar 2008
Følger: 19 Følgere: 22 Hunde: 4 Emner: 47 Svar: 655
Har selv lige fået mit første kuld og har fundet rigtig meget støtte i dem.
Held og lykke,
feb 2010
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 39 Svar: 535
Anni.. den med knuden er rigtig nok ddet foele saadan og den er helt nede i selve brystvorten, lidt som om brystvorten bliver haard, de kan ogsaa allerede ved 2-3uger blive lidt mere lyseroede..
du kan fra hun er 3 uger henne scanne hende og se om hun er draegtig og evt faa en ide om hvor mange hvalpe der er og naar hun saa er i den sidste uge foer hvalpene kommer kan du faa taget et roentgen saa du med sikkerhed ved hvor mange der kommer. det er en rigtig god ide naar det er din og hendes foerste gang for saa ved du om der mangler en eller flere at komme ud
held og lykke med det
hjælp til tæve med hvalpe "snart."