1.398 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Griffon og dens Svagheder? Griffon og dens Svagheder?

Hejsa allesammen.

Jeg har en veninde der gerne vil have hvalpe på hendes lille pige når hun er gammel nok til det, og vi har siddet og kigget lidt rundt på nettet, men syntes ikk rigtig vi kan finde noget om Griffonen´s svagheder, hun vil gerne vide lidt mere om de sygdomme eller skavanker de kan have og skal tjekkes for inden hun lader hende parre, da det jo gerne skulle blive nogle sunde og raske hvalpe. Faderen bliver En Mopse blanding og han er tjekket for alt hvad han skulle kunne have af genetiske arvelige sygdomme eller fejl osv.
Er der nogen der kan hjælpe os?

P.s. Vil gerne undgå alt spam, så har det ikke noget direkte med SPØRGSMÅLET og gøre, men mere en mening om hvad man undersøger før man anskaffer sig hund, vil jeg meget gerne have at i holder det uden for dette Emne.

På forhånd tak
Iben og Charlotte


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Tilstoppet toilet 1.000 kr.
  • Hænge gardiner op 500 kr.
  • buske med rødder graves op og fjernes 3.000 kr.
  • Montering af hasvik skydedøre. 300 kr.
  • Hurtig løsning af småopgaver 1.050 kr.
  • elektriker 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Griffon og dens Svagheder?
  • #1   17. okt 2009 I skal bare lige være opmærksomme på at hvalpene godt kan få arvelige sygdomme selv om forældrene er tjekket. Sygdommende springer ofte et led eller 2 over.
    Hvorfor ikke vælge en griffon som far til hvalpene? De har så vidt jeg har forstået et noget bedre helbred end mopserne (blanding eller ej)

    Jeg vil mene at det er en god ide at få tjekket for patella lux.


  • #2   17. okt 2009 By the way, så har køber 2 års reklamationret med arvelige sygdomme.

  • #3   17. okt 2009 Patella lux? er det ikk det hul oveni hovedet som små babyer også har.

    Min Chihuahua har det nemlig, men har fået af vide at hvis han skal på udstilling, så må det ikk være større end en 1krone, hvis det er med hensyn på avl, er det rigtig?

    Men jeg får hende lige til at tjekke om der skulle være noget med forældrene eller besteforældrene til hvalpen, der er nemlig ikk tavle på lille Molly.

    Grunden til at hun vil have mopse blandingen som far er, hans Væsen og udseene, og det går hun mere op i end racen, og jeg har selv hund fra den Opdrætter og kan derfor sige at der ikk er noget med hverken forældrene eller bedsteforældrene.

    Tak for tippet med Reklamations retten det viste jeg nemlig ikk, og vil jeg huske at fortælle hende, så hun ved det hvis hun vælger at få hvalpe på Molly.

    smiley


  • #4   17. okt 2009 Mange tak Linnea S. smiley

    Er det så noget man selv kan fornemme eller er den noget man skal til dyrelæge og have konstateret? jeg tænker på om der er nogle tegn eller lyde?


Kommentér på:
Griffon og dens Svagheder?

Annonce