719 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 21 Svar

Sundhed og avlsarbejde. Sundhed og avlsarbejde.

Jeg er på udkig efter en ny hund, og gør mange overvejelser derom.
Da jeg i forvejen har 3 hunde med arvelige sygdomme er jeg selvfølgelig meget obs på dette.
Jeg har så gjort mig nogle tanker, efter at have set meget på kenneler og hunde.
Det er jo meget godt at se, at forælderne er sygdomsfrie, men det er mine syge hundes forælderer også.
Det jeg savner er, at kunne se sygdomsstatus på afkommet. Og hermed mener jeg ,alt afkom.
Hundeweb er en god hjælp, men faktisk er der ikke mange afkom i kuldene, der bliver tjekket for HD, øjne, hjerter osv.
Hvis opdrætterne virkelig ville lave avlsarbejde der fortalte noget om deres hunde, så skulle de følge meget mere op på, hvalpene de sælger, evt. med i prisen er, forografering, øjenlysning, mentaltest.
Forælderhundene er sommetider skjulte bærer af sygdomme, der først kommer frem ved afkommet.


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Toilet løber 1.000 kr.
  • Montering af emhætte 1.000 kr.
  • Plæneklipper vil ikke starte 1.000 kr.
  • Blotlæggelse af strømforsyning og etablering af stikkontakt 1.357 kr.
  • Dispose of 90% gasflaske 400 kr.
  • Jeg har brug for at få opsat 2 Ikea gardin stænger i samme rum 499 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Sundhed og avlsarbejde.
  • #1   23. sep 2008 Det er så sandt som det er skrevet. Det ville være SUPER hvis opdrætterne fik flettet ind i købskontrakten at hunden skulle undersøges for de ting der er relevante - evt mod noget tilbagebetaling af X% af købsprisen (hvilket der også findes nogle der gør)

  • #2   23. sep 2008 Det gør min hunds opdrætter, og har en meget fin offentligtilgængelig stattestik over hendes kuld. - og sådan burde alle ansvarlig opdrættere gøre efter min mening.

  • #3   23. sep 2008 Det ville være super, hvis man gjorde det smiley Og som Søster McFluff skriver er der nogle der har taget skridtet... Kender bla en Bullmastiff opdrætter der kræver bla pennhipp af hvalpene...

    MEN tænker lidt, skulle prisen for disse test så ligges oveni købsprisen?? Eller har du en forestilling om at opdrætter skal betale det ud af egen lomme?? Eller skal køber betale det, og kan man juridisk set kræve dette??


  • #4   23. sep 2008 Ja. Om jeg betaler for øjenlysning nu eller senere betyder ikke det store for mig.

  • #5   23. sep 2008 Hvis det står i købskontrakten så kan sælger godt kræve at køber skal bekoste diverse undersøgelser, Man har trodsalt skrevet under på det.

  • #6   23. sep 2008 Tror bare at det skræmmer rigtig mange købere væk... Og indenfor den franske har vi i forvejen problemer med import og avl på ikke-tavle hunde... Og tror det ville gøre problemet endnu større hvis prisen på en med tavle blev sat yderligere op...

    Men ville synes det var fantastisk hvis man kunne skrive det ind som et krav i købskontrakten smiley


  • #8   23. sep 2008 Michelle

    Uha, så langt har jeg slet ikke tænkt. Det behøver i virkeligheden ikke være hele "regningen" man lægger oveni, bare en stor nok andel til at det vil kunne betale sig for hundeejeren. Hvis vi nu taler om et tjek til 1500 vil det stadig godt give mening for mange at gøre det selv om de kun får 1000 tilbage.
    Om det er juridisk holdbar eller ej ved jeg ikke, men i kraft af at man bare hæver prisen på selve hunden og tilbyder penge tilbage, eller at betale for undersøgelsen, senere er det vel ok? Der er jo ingen krav fra opdrætter om hvilket resultat der skal komme ud af det, så det er for mig at se ikke det samme som et depositum - hvilket jeg kan forstå er ulovligt at opkræve. Men igen, I don't know


  • #9   23. sep 2008 Jeg har haft kontakt med en opdrætter der gjorde det, at de skrev det i købskontrakten. Det var nu den 1. mentaltest de forlangte sine hvalpekøberer skulle deltage i.
    Kennelen bestilte og betalte testen til den relavante tid.
    Som opdrætter af en brugsrace, må det virkelig være noget de kan bruge.
    Det samme må være gældende ved sundhedsstatus.
    Jeg vil til en hver tid, vælge en kennel med sunde hunde, der fungerer racemæssigt som den skal, end en kennel der mest kan fremvise fine udstillingspræmier.


  • #10   23. sep 2008 Min søsters hund skal også tjekkes for HD , AD og øjensygdom som er incl. i købsprisen og i aftale med opdrætter.

    Synes det er fedt at se der er nogen opdrætter der følger deres opdræt's sundhed længere end ud af klappen ...:o)


  • #11   23. sep 2008 Ang. hvem der skal stå for udgiften, er min mening, at hundeavl gerne skulle være en hobby, og ikke en pengemaskine.
    Hunde idag er meget dyre. Det er ikke unormalt med 8000 - 15000 kr.
    Deri skulle der være plads til, at give de hvalpekøberer, der tjekker for sygdomme lidt afslag som en slags belønning for det.


  • #13   23. sep 2008 Jeg er i gang med at starte et mindre opdræt og der kommer med garanti til at stå i mine kontrakter, at hvalpene skal hjertescannes når de er 1½ år gamle. Hvem der skal betale gildet, har jeg ikke besluttet endnu, men jeg overvejer at slå halv skade.
    Der kommer ligeledes krav om udstilling.

    Jeg synes det er meget vigtigt at få fulgt op på det afkom man laver. I min race kunne jeg også tilføje MRI scanning for syringomyeli, øjenlysning og check for PL, men jeg lader det bliver ved hjertescanningen, da det nok er mest realistisk.


  • #14   23. sep 2008 Familie hund - er enig med de andre... Og vi har kun haft et kuld... Men ka ik se det skulle kunne løbe rundt hvis vi samtidig skulle betale div undersøgelser senere...
    Men kunne måske godt overveje at sætte prisen lidt op, og så give en tilbagebetaling ved tjek... For er da yderst interesseret i at opdrætte sunde racetypiske hunde smiley


  • #15   23. sep 2008 Kennel Flatrunner. Jeg har i de sidste 5 år ikke opdrættet, da mine hunde som sagt har vist sig at have arvelige sygdomme. Og jeg kunne aldrig finde på at, avle med sådan en hund, også selvom den må ifølge racerestriktionerne.
    Jeg ved godt hvad de forskellige undersøgelser koster. Vi snakker altså om de mest alm. test ikke DNA, specielle blodtest osv..
    Og som nogle har svaret, så er der faktisk opdrætterer der kan tilbyde dette.
    Igen er det min mening, at man skal ikke avle , bare for at avle, men fordi man kan bidrage med noget der forbedrer racen.


  • #17   23. sep 2008 Familie hunden - alm test??? Det er vel ret så forskelligt hva man bør teste de forskellige racer for???

  • #18   23. sep 2008 Michelle. Selvfølgelig skal det være de test der er relevante for de forskellige racer.

  • #19   23. sep 2008 Så forstår jeg ik hvordan du ka udtale dig om prisen... OG dette er ik ment nedladende... Men kan ik forestille mig at du sku ha kendskab til racers specifikke problemer... og prisen for at få tjekket netop disse ting...

  • #20   23. sep 2008 Jeg forstår faktisk ikke, at jeg overfor nogle opdrætterer, næsten skal forsvarer denne tanke.
    Ville I ikke være intresseret i, at vide om jeres avlshunde, evt, er skjulte bærer af en sygdom. Og det kan altså bla. jeres hundes afkom fortælle.
    En af mine hunde har en arvelig øjensygdom, der er skjult ved forældrerne, og jeg ved at de hunde bliver avlet på fortsat.
    Min tanker går jo bare på, at det ikke altid er nok at forældrerne er testet rene. Før jeg købte denne hund, havde det da været en hjælp at se flere af afkommets status.


  • #21   23. sep 2008 Hvis det er mig du hentyder til, så synes jeg bestemt ik det er en dårlig ide... Tværtimod synes jeg det ville være super smiley
    Men synes bare der som ved mange andre ting er lidt vej fra teori til praktik smiley Så prøver at tage snakken om hvordan man evt kunne få det ført ud i livet, uden at man skal være rig for at være opdrætter smiley


  • #23   23. sep 2008 Jeg synes den aftale vi har i Janas kontrakt var god.
    Der står at hunden BØR hd fotograferes (i en bestemt alder) og øjenlyses min. 1 gang (også i en bestemt alder). Og opdrætteren forklarede hvorfor inden købet. Så får man det selvfølgelig gjort? smiley


  • #25   24. sep 2008 Marianne - det lyder umiddelbart som måden at gøre det på smiley Synes det er positivt at du har implementeret det, men også at så mange købere vælger at følge "rådet" smiley

  • #26   25. sep 2008 Hos Reikis opdrætter skriver man under på at hvalpen skal HD-testes og mentaltestes.

    -det synes jeg er absolut rimeligt, for ja, jeg synes osse det er rart at have mere end kun forældrenes resultater.


Kommentér på:
Sundhed og avlsarbejde.

Annonce