435 visninger
|
Oprettet:
Foderaftaler. {{forumTopicSubject}}
Hej Alle
Ville høre om der er nogle der ved om der er nogle Chihuahua opdrætter der går ind for foderaftaler.
Mvh, Camilla
jul 2005
Følger: 63 Følgere: 62 Emner: 259 Svar: 1.383
for vi har sådan en aftale, har vi også haft med de andre mærker vi har brugt undervejs
aug 2007
Følger: 7 Følgere: 6 Hunde: 5 Emner: 16 Svar: 23
Det er fordi jeg har haft en Hellig Birma kat ´på foder. Det vil sige at jeg får en hun kat uden at betale, men så skal avleren lave et kuld killinger på katten før den er helt min.
Ved du/i om man også gør det med hunde.
jan 2007
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 2 Emner: 1 Svar: 9
Du skal kontakte de forskellige opdrættere - der er en del opdrættere der gør det - og i Sverige - er det mere reglen end undtagelsen.
HIlsen
Vivi
feb 2006
Følger: 18 Følgere: 28 Emner: 123 Svar: 5.515
Der er en del opdrættere der benytter udstationering. Om der er nogle chi-opdrættere der gør må du jo forhøre dig om, ligesom du (og den potentielle opdrætter der evt vil udstationere) må finde ud af om I kan blive enige om en udstationeringsaftale. Det er jo en gensidig forpligtelsesaftale, så det skal bestemt være en person man har rimeligt ens holdninger til opdræt og hundehold med, som man vælger at dele en hund med.
Foderaftaler.