1.049 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 11 Svar

Hvad er en Amstaff? - helt præcist? Hvad er en Amstaff? - helt præcist?

Ja en hund, det er jeg godt klar over, men jeg talte lige med min chef her til morgen. Han vidste en masse om Grand Danois og mente også der kunne være GD i Tjalfe (den har vi jo hørt før, men jeg tvivler.)
Nå, men jeg sagde, at jeg mente der var noget amstaff/labrador i ham og fortalte også at flere havde skudt på der var Cane Corso i ham.

Han kendte alle racerne, hvilket jeg ikke havde regnet med og man kunne høre, at han vidste en masse om hunde, MEN så sagde han, at en amstaff og en Amerikansk Bulldog jo var det samme. En Amstaff var jo bare en blanding mellem en Stafordshire Bullterrier og en Amerikansk Bulldog.
Så sagde jeg: "Neej, mener du ikke at en Amstaff stammer fra Pitten, hvor man så har avlet på de mindst aggressive Pit Bulls og derved opnået en ny race, som så er den Amerikanske Staffordshire Terrier?"

Men nej, nej det var helt forkert. En Amstaff var altså en Staffordshire Bullterrier og en Amerikansk Bulldog.

Hmm... jeg tror ikke han har ret, men jeg vælger at spørge "panelet" herinde.
Må jeg så høre?
Jeg ved godt at der er en milliard million tråde om Pitten og Amstaffen og hvad de i grunden er, men jeg vil lige høre, om folk har delte meninger, eller hvordan og hvorledes?
Tak smiley
Hilsen Charlotte


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af altanafskærmning 1.000 kr.
  • Fjerne overskydende jord, så det er plan med græsset 500 kr.
  • Hjælp til montering af skab 205 kr.
  • Bortkørsel og bortskaffelse af jord 1.000 kr.
  • Tilkobling af opvasker, vask og armatur 1.500 kr.
  • Skrue reol/lampe ned fra væg 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvad er en Amstaff? - helt præcist?
  • #1   18. jul 2007 han er forkert på den - så kan det ikke siges korter. amstaffen er rigtig nok efter pitten - og som er efterkommer efter nogle engelske hunde - sikker med staffen i - det er der mange ander der ved mere om - men den er ikke en blanding af ambullen

  • #2   18. jul 2007 http://www.akc.org/breeds/american_staffordshire_terrier/history.cfm

    der kan du læse alt om den


  • #3   18. jul 2007 nej han har ikke ret...

  • #4   18. jul 2007 En amstaff er en Amerikansk Staffordshire ! De er avlet på den engelske staffordshire, pitt bull´en og mastiff´en for mange mange mange år siden =) Det er ihvertfald hvad jeg har læst mig til ! Men der er sikkert mange forskellige historier om hvad en amstaff egentlig er !

  • #5   18. jul 2007 han har bestemt ikk ret . .

  • #6   18. jul 2007 Det er vidst eng. bulldog i stedet for mastiff .. sorry !

  • #7   18. jul 2007 Helt forkert på den er han måske ikke.
    for man blandede jo visse racer for at frembringe pitten, og der har man jo brugt den tids Staffordshire Bullterrier som mange irske emigranter havde med til USA, dem blandende man med div. bulldog typer for at få pitten.

    Så helt skørt syntes jeg ikke det lyder...

    mvh

    RP.


  • #8   18. jul 2007 Due to the constraints of space and the agility of Black & Tan and now extinct White terriers of England these terriers were often being mixed with the old bull baiting dogs to achieve dogs which were premium for these purposes.

    It is believed that this practice of mixing bulldog's and terriers began in the town of Staffordshire England and became known as the Staffordshire Bull and terrier.

    Due to the agility and gameness of this new found breed many began to also fight dogs with each other. Soon dog on dog fighting and ratting became so popular that practically all Inns and Pubs were equipped with a fighting pit.

    As colonization of America and Canada began these people also brought their dogs. These dogs soon became known by the name of "Pit Bull Terriers"



    Ved ikke om man kan regne med dette, men kan man det, er manden jo ikke helt skudt...

    mvh

    RP.


  • #9   18. jul 2007 (link fjernet)

    Her står faktisk også lidt om det, men det er så om Pittbullen - men der kan man så se hvor Amstaffen kommer fra...


  • #10   18. jul 2007 Her er en beskrivelse af Amstaff'en http://amstaffs.dk/racen.htm
    og her af Ambull'en (link fjernet)


  • #11   18. jul 2007 Mange tak for jeres hjælp:-)
    Jeg vil vise ham de links I har givet mig, hvis vi kommer ind på emnet igen.

    Selvom amstaffen stammer fra flere forskellige racer, så er den jo stadig en selvstændig race idag
    Alle hunde er jo blandingshunde langt, langt ude.
    Det er på den måde vi har fået alle vores dejlige racer, så selvom amstaffen blev dannet engang ved div. muskelhunde, så er den ikke en blanding mellem en amerikansk bulldog og en stb.

    Ja, fik mig vist lige en sludder med mig selv *G*

    Desuden tror jeg, at der er mange, som vil give mig ret i, at em amerikansk bulldog, en staffordshire bullterrier og en amerikansk staffordshire terrier er 3 meget forskellige racer.


Kommentér på:
Hvad er en Amstaff? - helt præcist?

Annonce