Jack russell terrier Gizmo (Mr Wonky Ears) 2007

8.685 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 176 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hund er oprettet og stemt ind. Opret din egen hund

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Jack russell terrier Gizmo (Mr Wonky Ears)

Fødselsår:
2007
Størrelse:
ca 28 cm over skulderen, Han er herre ræd for målebåndet, så det er sådan ca. *GG*

Pt 7,8kg, slank og muskuløs. Danmark har gjort ham godt :)
Temperament
Glad og livlig, meget venlig, elsker alle. Gør ikke så meget, kun når han er meget ophidset eller noget er meget spændende. En rigtig gummiboldt :-).
Meeen man kan nu også godt tage sig en slapper og om morgenen vågner man altid med en hund der ligger oppe i nakken på en. Dejligt :-)

Er begyndt at gø lidt mere nu hvor han er blevet ældre, men ikke noget der generer ;O).
Men nu lige det der med at gø, det gør han egentligt ikke så meget som jeg troede sådan en JRT gjorde. F. eks gør han aldrig når vi er ude og gå tur, han gør ikke af andre hunde, laver kun lyde hvis det er nogen han kender meget godt (eller piver hvis han ikke må komme til at lege). Men han gør når han leger med sin mad og mig og han gør efter katte osv. Nogen gange gør han også når han skal være selv hjemme, men holder op igen efter lidt tid. Og så bliver der selvfølgelig gøet igennem når mor kommer hjem.
Men alt i alt ikke så meget som jeg troede sådan en gøede :)

Vi har indtil nu ikke mødt den hund han ikke har kunnet med, men om de kan med ham er så en anden side af sagen ;O)
Tricks
Sit, giver sig selv :-) (også ved håndtegn)
Down = dæk (også ved håndtegn)
Kom/kom her/så (virker som regel, hvis han ikke er for optaget af andet hehe) (også ved håndtegn)
Stay = bliv (virker ret godt nu ) (også ved håndtegn)
Paw/pote, kan på både dansk og engelsk (nok mest fordi man jo giver ham hånden hehe)
Other paw/anden pote, kan også på både dansk og engelsk
Roll over = rulle rundt den ene vej (også ved håndtegn)
Other way = rulle den anden vej rundt (er en haj til at komme begge veje rundt nu).
Up = stå på bagbenen (også på håndtegn)
Turn = dreje rundt når han står på bagben ( det godt nok svært, med lidt god vilje kan han dreje en omgang :) )
Do meerkat = sidde på måsen ( han ligner en lille surikat når han gør det hihi) (også på håndtegn)
Jump = hop over noget, mit ben f.eks
Under = kravle under noget, mit ben f.eks
Søge = finde godbidder der er gemt
Unwrap = få det jeg har gemt i en kasse til ham, ud af kassen :-)
Where is it? = når jeg holder noget om på ryggen eller andre steder han ikke kan se, skal han finde det
Go to bed = så går vi op i seng :-)
Where´s bunny? = så finder han kaninen eller et andet plysdyr
Where´s Meo ?= Hvor er katten, render hen til døren og gør efter katten (uanset om der er en eller ej)
Who´s coming? = render til døren og kigger, gør
Where´s daddy? = render hen og finder far, sådan da hehe, han mener far altid kommer henne ved døren, også selvom far sidder i sofaen eller lign *G*
Where´s Tigger?= leder efter hans legekammerat Tigger
Go see Tigger?= Så ved han vi skal om til Tigger og lege
Is that daddy coming?= Bliver glad og render til døren
Finde godbid i hånd
Go see fishies= Render ud til havedøren, er den åben render han ud til havedammen, gør af fiskene og hopper i hehe
Let go = giv slip/spyt ud (virker ret godt selv på afstand)
No/nej = hold op med det du har gang i, det må du ikke
Speak = gø på kommando
Tiny speak = tænkte at jeg lige så godt kunne udnytte den forkølede lyd han kommer med nogen gange før det rigtige bjæf, så det blive til tiny speak hehe.
Hoppe op på skødet af mor
Kravle, den arbejder vi stadig på
Give me ten = Begge forpoter op på min hånd
Vente = sætter farten ned og venter når vi er ude og gå uden snor. Vi bruger den også inden vi skal over vejen, så sætter han sig pænt ned :)
Skal vi/du ud og tisse = vi går hen til døren og han bliver lukket ud :-). Efter sidste nattissetur gerne efterfulgt af go to bed og det gør vi så :-)
Ned = når han skal hoppe ned fra sofaen
Ok = du må gerne
Wait = Kig mor i øjnene (kontakt)
"spørge" om lov til at hoppe op i sofaen = han må nemlig ikke være der når vi sidder og spiser og han må heller ikke slæbe sine kødben med derop ;O). Han kigger lige på mor for og se om det er iorden han kommer op :-)
In the box = gå ind i transportkassen, det går helt af sig selv nu, den står i bilen og han hopper selv ind :)
Kan kende lyden på "vores" bils horn på lang afstand, hvilket er noget af en bedrift, da folk her har horn i stedet for bremser på alt hvad der hedder motorkøretøjer ;O)
Tag bøtten = hive en bøtte ud fra en anden, kan han nu med så mange bøtter det skal være, bare der er en guffer nede i :)
Er ved at lære og lukke låger :)
Godbid på snuden og/eller poterne ved kommandoen Wait
Find teen = så skal han finde teen, den øver vi på
Find Grøffe, så skal han finde den grå gryntegris, den øver vi på :)
Find Rotte, så finder han rottebamsen, det er han supersej til :)

Vi er begyndt til rally-lydighed og det er meget sjovt :). På et tidspunkt lærer han vel også at kunne holde koncentrationen en hel bane rundt *GG*. Men det går allerede meget bedre på de 4 gange vi har været afsted (3/10-2009).
Vi kan nu komme en hel bane igennem og endda uden brug af godbidder :) ( Juli 2010 )


Kan logre så hurtigt med den lille hale at hvis den kørte i cirkler i stedet for frem og tilbage, så var han lettet for længst *GG*. Må have hastighedsrekord i speedlogring :O)

Boppe isterninger i vandskålen

Jage rotter, gekkoer, firben og andet kravl

Hive alt sit legetøj ud på gulvet og undlade at rydde op

Er en haj til at slå bamser ihjel ;O)

Fylde det halve af en King size seng, selvom han bare er en bette en ;O)

Sende de mest bedende brune hundeøjne og ellers give sig til at nedstirre dig hvis han ikke får lige netop det dú sidder og spiser. Og så ellers sige "ellers tak er du ude på og forgive mig" hvis det nu er noget som han alligevel ikke kan lide haha
Stævner
En enkelt rallyprøve er det blevet til foreløbigt. Ikke bestået :/ 4. juli 2010 prøver vi igen og ser om ikke vi kan komme banen igennem :)
4. Juli, rallyprøve DKK begynderklasse, vi ikke bare kom banen igennem, men bestod også. 80 point :). Nu har mor her fået blod på tanden og vi er meldt til 14-15 aug. :)
18 sept rykket op i rally øvet klasse med 96 point :D
21. maj 2011 er vi rykket op i ekspertklasse :)
Stamtavle
Måske har han en, det vides ikke. Han er Thailænder, ved ikke om de overhovedet gør i den slags. Måske er han Thailandsk Mini Mastiff *GG*. Men har ser ud og opfører sig som en Jack Russell, så skal vi ikke gå ud fra han er det?
Køn
Gu' er HAN da så :P
Beskrivelse
Fødeslsdag: 22/6 2007
Født i Thailand, opvokset i Vietnam, så har haft en noget anden start på livet end en dansk hund :).
Gizmos motto: Hvis alt andet slår fejl, så rusk lo...t. Og han efterlever det gerne ;o) (også selvom alt andet ikke har slået fejl hihi )
kortbenet jack russell, hvid med rødt/tan hoved, en hvid blis og en rød/tan plet på midten af hovedet. Har ikke helt fået det ene øre ned endnu ( og kan forstå på folk at det aldrig kommer ned, da det skulle have været ordnet da han var ca 4 mdr. Skidt pyt, det har jo sin egen charme :-) ).
Kan lave ballerinafødder pga sin sjove ben/fodstilling, i ved den der hvor man har hælen sat sammen og fødderne ret ud til hver sin side.
Glad og livlig hund som elsker mennesker og at lege. Gerne lege vildt, det er sjovt. Glad for andre hunde, elsker børn, men tit lidt for voldsom for dem. Nu må vi se om de danske børn bedre kan klare ham end de vietnamesiske børn.
Dødsens angst for katte, eftersom den første han mødte, stak ham en på lampen :-Z. Er begyndt at fortælle katte hvad han mener om dem og det er ikke pæne sager ;O)

Elsker at være ved stranden,man kan have tonsvis af sjov der og finde guf i sandet. Men det der vandpjaskeri er han ikke så meget for.
Jo altså med hensyn til vandpjaskeri: Hvis det er på egne præmisser og man ikke skal ud og svømme, så er vandpjaskeri rætti sjovt. Især hvis man også kan få lidt mudder blandet ind i sagen *GG*
(Se evt han En rigtig møghund billeder i fotoalbummet ;O) )
Har nu fået eget badebassin, det kan snildt bruges :O) (især når mor har puttet havedamsfiskene i fordi de skal ha renset dammen, så er han slet ikke til og få ud af det og registrere slet ikke at han faktisk hopfryser. Så må mor jo tvinge ham op og blive tør og varm ;O) )

Kan ikke se ideen med at man skal i bad (fordi mor ikke bryder sig om Eau de Død Rotte lille skat) men han finder sig da i det.
Kan ikke se ideen med at man skal børstes, man er jo korthåret. Det er nu engang godt at tage løse hår med lille ven :-) og du bliver sååå fiiiin :-)
Kan godt se ideen med kødben. Muuuummmms.
Er blevet råfodringshund og så er det lige pludslig blevet meget sjovere og få noget at spise :-) (når mor altså ikke putter grøntsager og andet underligt i, hvad skal det til for, siger han *GG*). Gizmo har ikke allergi eller noget, han synes bare ikke så godt om tørfoder :-).
Kan godt se ideen med at lege og gå tur. Det er sjaw (især nu hvor vi er flyttet, masser af plads og nye venner :-))
Og det er blevet endnu mere spændende og gå tur efter vi er kommet til DK. Nøøøøøøøøøj der er mange gode dufte der skal undersøges ;O).

Hører for det meste efter hvad mor siger, men man er vel ikke terrier for ingenting. Har ladet mig fortælle at de har let til lidelsen selektiv hørelse ;O). Det tager vi som det kommer, han er jo mors dreng :-).

Det bliver godt når vi flytter, så bliver der masser af plads at rende rundt på og snuse rundt i :-)

Hmm måske der alligevel er lidt vagthund i ham, den mand der sad og nød sin middagspause nede i haven, skulle i hvert fald ikke sidde der uden Gizmo holdt øje med ham og vuffede. Det har han dog lige godt aldrig gjort før :-S.
Kommer du ind af døren uden og ringe på, gør han også, men ringer du på så er det som regel nogen der har mad med, de må godt komme ind hehe.

Han er blevet lidt mere vagthund, nu hvor vi er flyttet, han kan også komme til at se lidt ud nu, så nok derfor. Folk skal ikke bryde sig om at stoppe op uden for vores port og bare stå og snakke, så begynder han og gø af dem. Ringer de på eller bare går forbi er der ingenting :-).

Efter 3 mdrs adskillelse hvor mor har været i DK er alt tilbage ved normalen, det er stadig mor der er den bedste i verden ;O). Alle tricksene hænger ved og bliver kun udført for mor. Far må igen finde sig i at være nr 2 eller hvor langt nede af listen det nu lige er han ligger *GG*.
Det er lidt skægt, kalder far på Giz eller beder ham gøre et eller andet, så kigger Giz på mor for og se om det nu også kan være rigtigt og om han virkelig skal høre efter ;O)

Gizmo vender snuden mod DK den 16 jan 2009, moar gider nemlig ikke være i Vietnam mere og så må han bare finde sig i at komme til DK og kulde, sne og storm ;O). Mor synes det er bøvlet med alle de papirer der skal være iorden,Gizmo synes bare det er træls han skal så meget til dyrlægen og stikkes i osv *GG*.

19/1 09:
Vi er nu vendt hjem til DK. Gizmo elsker det, alle de mange nye dufte og nye steder at gå hen. Haven er et hit og skal undersøges grundigt.
Kulden tager han meget pænt, men tror måske han fryser lidt. Kan ikke finde ud af om han ryster fordi alt er så spændende eller fordi han fryser. Men må jo bare give ham et dækken på og se hvad der sker :).
Så nu skal området læres og kende og vi skal have fundet nogle nye hundevenner til ham og måske nogle menneskevenner til mig :).
Han har fundet sig en plads i udhængsvinduet hvor han kan sidde og se på verden og følge med i hvad der sker. Det kan han så godt lide :)

21/6 09
Ja så har vi været i DK et halvt år. Gizmo stortrives, har taget et halvt kilo på siden vi kom hjem, men er samtidigt blevet rigtigt slank og muskuløs, så det er ren muskelmasse den vægtøgning :).
Han har fået nye hundevenner, store som små og han elsker sine lange gåture.
Han synes ikke det er specielt morsomt at mor nu har fået arbejde og er væk 8-9 timer om dagen. Men bortset fra at han er begyndt at gå på sofabordet og ikke altid kan holde sig hele dagen og så må lægge en pølle på avisen, så går det faktisk rigtigt fint med at være selv hjemme. Han ødelægger ikke noget. skal bare huske og fjerne alt spiseligt på sofabordet, ellers skal han lige smage hehe.
Så alt i alt har det været en succes og komme hjem :D.

Modtager gerne udfordringer ;O)
Kommentér på:
Jack russell terrier Gizmo (Mr Wonky Ears)
Annonce