Mops *Boris* 2003
17.100 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
270 Kommentarer
Mops *Boris*
Fødselsår:
2003
Størrelse:
Boris er ca 34 cm høj og vejer 10 kg. Stor og flot af sin race...
BORIS TAGER GERNE IMOD UDFORDRINGER
SE FLERE BILLEDER I FOTOALBUM !!!
BORIS TAGER GERNE IMOD UDFORDRINGER
SE FLERE BILLEDER I FOTOALBUM !!!
Temperament
Boris er i dag, den 6. april 2020, sovet stille ind ;-( God tur over regbuebroen <3
Boris har et super-dejligt temperament. Han er glad for alle mennesker og ville (hvis vi tog imod) uddele omkring 2.000.000 kys hver dag. Vi prøver at reducere det til 2.000.
Faktisk elsker Boris alle han møder så højt, at hvis vi havde indbrud, ville han hjælpe tyven med at bære fjernsynet ud...
Boris har et super-dejligt temperament. Han er glad for alle mennesker og ville (hvis vi tog imod) uddele omkring 2.000.000 kys hver dag. Vi prøver at reducere det til 2.000.
Faktisk elsker Boris alle han møder så højt, at hvis vi havde indbrud, ville han hjælpe tyven med at bære fjernsynet ud...
Tricks
Charmer sig ind ALLE steder.
Og så kan han få mennesker til at forsvinde.... Når han prutter!
Derudover kan han sitte, dække, halse, blive, søge, danse, gå på to ben, kysse på kommando, "snakke", forstå små sætninger samt JA og NEJ. Og så er han super-dygtig til at tigge... Har selv lært ham det *G*
Og så kan han få mennesker til at forsvinde.... Når han prutter!
Derudover kan han sitte, dække, halse, blive, søge, danse, gå på to ben, kysse på kommando, "snakke", forstå små sætninger samt JA og NEJ. Og så er han super-dygtig til at tigge... Har selv lært ham det *G*
Stævner
Ingen stævner, det går vi ikke så meget op i...
Har overvejet det lidt, men synes det er mere til ejernes glæde end hundenes, så nej, tror vi bliver i vante omgivelser!
Har overvejet det lidt, men synes det er mere til ejernes glæde end hundenes, så nej, tror vi bliver i vante omgivelser!
Stamtavle
Dansk Racehunde Union
Far: ANDREW VON DER BACKENSMUHLE
Mor: RASMINE
Farfar: MAX VON MOORBEK
Farmor: COLETTE V. GLUCKSBÆRLI
Morfar: SMALL DOGS ADAM
Mormor: BERBAKS ALINE
Farfars far: PANNONSZEPE RALF
Farfars mor: CINDI V. ST. BARTHOLOMAUS
Farmors far: CHAYK V. J. DROBMANN
Farmors mor: CINDI V. J. BARTHOLOMAUS
Morfars far: HERMANN
Morfars mor: MAHJONG'S VICTORIA
Mormors far: ELF BEREDI
Mormors mor: MAHJONG'S ESTER
Far: ANDREW VON DER BACKENSMUHLE
Mor: RASMINE
Farfar: MAX VON MOORBEK
Farmor: COLETTE V. GLUCKSBÆRLI
Morfar: SMALL DOGS ADAM
Mormor: BERBAKS ALINE
Farfars far: PANNONSZEPE RALF
Farfars mor: CINDI V. ST. BARTHOLOMAUS
Farmors far: CHAYK V. J. DROBMANN
Farmors mor: CINDI V. J. BARTHOLOMAUS
Morfars far: HERMANN
Morfars mor: MAHJONG'S VICTORIA
Mormors far: ELF BEREDI
Mormors mor: MAHJONG'S ESTER
Køn
MAND...
Beskrivelse
Meget charmerende, klog, glad og livlig lille hund. Elsker ALLE andre væsner. Prutter, bøvser og nyser. Meget aktiv, holder meget af at gå ture og lege.
*LIDT OM MOPSEN, HENTET ANDETSTEDS PÅ NETTET*
Mopsen eller moppen, som den også kaldes, tilhører gruppen af tempel- og hofhunde. Faktisk er hundene i denne gruppe de eneste, man egentlig kan kalde for selskabshunde. Mange af racerne er meget gamle, og de har siden tidernes morgen fungeret som selskabshunde, hellige hunde, offerhunde, knæ - og armhunde for rige damer.
Nogle blev også brugt som vagthunde på f.eks. tempelmurerne, hvor de gøede højt og inderligt, når der kom fremmede.
Mopsen stammer fra den kinesiske Happa-hund, som går helt tilbage til før vores tidsregning. I 1500-tallet tog bl.a.
Det Hollandske Østasiatiske Kompagni denne hund med til Europa. Mopsen kom også til Danmark og i 1598 havde den danske Kong Christian den 4 og hans dronning, Anna Cathrine, en lille mops, der hed Türck.
Mopsen er som de andre tempel- og hofhunde utrolig gode familiehunde. Mange mennesker har dog desværre et forkert indtryk af disse hunde, fordi de er så små og pusse-nussede. Fakta er imidlertid, at disse hunde har en lang række af de egenskaber, mange efterlyser hos familiehunde.
De er lette at lære at gå løse, fordi de er tæt knyttet til ejeren og ikke særlig interesseret i at jage. De bliver tidligt modne - omkring fire til fem måneders alder - og derfor også hurtigt renlige. De lever også meget længe. Mopsen bliver f.eks. 13-15 år. Det er livlige, glade og sjove hunde, som dog ikke har tendens til at blive stressede. Mange af dem er værdige, selvsikre og modige hunde. Men de er sjældent aggressive.
Hverken over for mennesker eller andre hunde - heller ikke hanhundene imellem. Dog kan flere af dem gø meget, når der kommer fremmede på grund af deres baggrund som vagthunde.
De har kun et moderat behov for motion, men skal selvfølgelig ud og gå hver dag - helst i områder, hvor de kan være løse. Men da det er små og lidt skrøbelige hunde, skal man naturligvis passe på andre hunde, som i kraft af deres størrelse let kan gøre skade på dem i leg. De skal naturligvis ud og møde andre hunde, men det skal være søde, rolige hunde. Pas på med store lidt klodsede og ukoordinerede hunde og nogle af de meget oprindelige racer,
som forveksler så små hunde med byttedyr. Det er en god idé at sætte hundene op i højden, når de skal hilse på fremmede hunde for at gøre mødet mere ligeværdigt.
De vil gerne sidde højt oppe, f.eks. i vindueskarmen og holde udkig. De har et stort behov for kropskontakt og vil gerne sidde på knæ eller ligge i skødet. Det er ofte også meget samarbejdsvillige hunde, der især elsker at lære kunstner - og er gode til det. Agility og balanceøvelser er som regel utrolig god aktivering for disse hunde.
__________________________________________________
*FANDT LIDT MERE* (ha hah) (se: www.hundesjov.dk)
Vi skal luftes 8 gange om dagen
Vi skal have lov til at gø når det passer os
Vi skal have vores mad ved bordet og på klokkeslæt
Vi skal altid gå først ud af døren
Vi skal sove i mors og fars seng og have egen dyne
Vi skal have den bedste plads i sofaen
Vi må kræve, at der forefindes kødben og godbidder i hele huset
Der må ikke gøres rent i huset, det ødelægger vores miljø
Paneler, puder og fodtøj skal skiftes med jævne mellemrum, så vi altid har noget frisk at bide i - det er godt for vores tænder
Når det er week-end bestemmer vi alt
Venlig hilsen
En masse hunde
__________________________________________________
Hvor kunne du gøre det?
Af Jim Willis 2001
Som hvalp underholdt jeg dig med mine narrestreger og fik dig til at le. Du kaldte mig dit barn, og på trods af en del gennemtyggede sko og et par ødelagte pyntepuder blev jeg din bedste ven. Når jeg havde været "uartig" sagde du til mig med løftet pegefinger "hvordan kunne du gøre det?", men så lod du dig formilde og kløede mig på maven.
Det tog lidt længere tid end forventet for mig at blive renlig, fordi du havde frygtelig travlt, men vi arbejdede sammen på sagen. Jeg husker de nætter i sengen, hvor jeg trykkede næsen ind mod dig og lyttede til dine betroelser og inderste tanker, og jeg var overbevist om, at livet ikke kunne blive bedre. Vi gik lange ture og løb i parken, kørte i bil og holdt ind for at spise is (jeg fik kun vaflen, fordi "is er dårligt for hunde", sagde du), og jeg tog lange lure i solen, mens jeg ventede på, at du skulle komme hjem sidst på dagen.
Lidt efter lidt begyndte du at bruge mere tid på dit arbejde og din karriere og mere tid på at lede efter en menneskeven. Jeg ventede tålmodigt på dig, trøstede dig i kærestesorg og skuffelser, skældte dig aldrig ud for dårlig dømmekraft, tumlede mig af glæde, når du kom hjem, og også da du blev forelsket.
Hun, som nu er din hustru, er ikke et "hundemenneske" - alligevel bød jeg hende velkommen i vores hjem, prøvede at vise hende hengivenhed og lystrede hende. Jeg var lykkelig, fordi du var lykkelig.
Så kom menneskebabyerne, og jeg delte din begejstring. Jeg var opslugt af de små lyserøde væsener og deres lugt, og jeg ville så gerne også tage mig af dem. Men hun og du var bange for, at jeg kunne komme til at gøre dem noget, og jeg tilbragte størstedelen af tiden forvist til et andet værelse eller et hundebur. Åh, hvor jeg dog længtes efter at elske dem, men jeg blev hurtigt en "kærlighedsslave".
Efterhånden som de voksede op, blev jeg deres ven. De klyngede sig fast til min pels og trak sig op på vaklende ben, de stak fingrene i mine øjne, undersøgte mine ører og kyssede mig på næsen.
Jeg elskede alt ved dem og deres kærtegn - for dine kærtegn var nu så sjældne - og jeg ville have forsvaret dem med mit liv om nødvendigt. Jeg plejede at liste mig ind i deres seng og lytte til deres bekymringer og inderste tanker, og sammen ventede vi på lyden af din bil i indkørslen.
Der havde været en tid, hvor du - hvis nogen spurgte dig om du havde hund - tog et billede af mig ud af din pung og fortalte dem historier om mig.
Gennem de senere år har du blot svaret "ja" og skiftet emne. Jeg er gået fra at være "din hund" til "bare en hund", og du brød dig ikke om at haveudgifter i forbindelse med mig.
Nu har du fået et jobtilbud i en anden by, og du og din familie flytter til en lejlighed, hvor der ikke er husdyrtilladelse. Du har truffet den rigtige beslutning for din "familie", men der var en tid, hvor jeg var det eneste familie, du havde. Jeg var begejstret over køreturen, indtil vi ankom til internatet.
Det lugtede af hunde og katte, af frygt og af håbløshed. Du udfyldte papirerne og sagde "Jeg ved, du vil finde et godt hjem til hende". De trak på skulderen og kiggede pinligt berørt på dig. De kendte virkeligheden for en midaldrende hund, selv en med "papirer". Du var nødt til vriste din søns fingre fri fra mit halsbånd, mens han skreg "Nej, far! Du må ikke lade dem tage min hund!" Og jeg blev bekymret for ham og for, hvad du netop havde lært om venskab og loyalitet, om kærlighed og ansvar og om respekt for alt levende.
Du klappede mig på hovedet til farvel, undgik mine øjne og afslog høfligt at tage mit halsbånd og line med. Du havde en deadline, du skulle nå, og det har jeg også nu.
Da du var gået, sagde de to rare damer, at du sikkert havde kendt til din forestående flytning måneder i forvejen, men ikke havde gjort noget forsøg på at finde et andet godt hjem til mig. De rystede på hovedet og sagde "Hvordan kunne han gøre det?"
De er så opmærksomme overfor for os her på internatet, som deres travle hverdag tillader.
De fodrer os selvfølgelig, men jeg har mistet appetitten for flere dage siden.
I begyndelsen, når nogen gik forbi min løbegård, sprang jeg hen til forsiden i håbet om, at det var dig - at du havde skiftet mening - at det hele bare var en ond drøm . eller jeg håbede, at det i det mindste ville være nogen, som brød som om mig, en eller anden som ville redde mig. Da jeg indså, at jeg ikke kunne konkurrere med glade hundehvalpe, der - uvidende om deres egen skæbne - boltrede sig for at få opmærksomhed, trak jeg mig tilbage til et fjernt hjørne og ventede.
Jeg hørte hendes fodtrin, da hun kom efter mig sidst på dagen, og jeg traskede efter hende hen ad gangen til et andet rum. Et velsignet stille rum. Hun satte mig på et bord og nulrede mine ører og sagde, at jeg ikke skulle være bange. Mit hjerte bankede i forventning om det, der skulle ske, men der var også en følelse af lettelse.
Kærlighedsslavens dage var talte.
Som det er min natur, var jeg mere bekymret for hende. Den byrde, hun bærer,
vejer tungt på hende, og det ved jeg på samme måde, som jeg altid vidste, hvordan du havde det. Forsigtigt lagde hun en årepresse om mit forben mens en tåre løb ned ad hendes kind. Jeg slikkede hende på hånden på samme måde, som jeg plejede at trøste dig for så mange år siden.
Professionelt stak hun nålen ind i min åre. Da jeg mærkede stikket og den kølige væske løbe gennem min krop, lagde jeg mig søvnigt ned, kiggede hende ind i hendes venlige øjne og mumlede "Hvordan kunne du gøre det?" Måske forstod hun mit hundesprog, for hun sagde "Undskyld".
Hun krammede mig og forklarede hastigt, at det var hendes job at sørge for, at jeg kom et bedre sted hen, hvor jeg ikke ville blive tilsidesat eller mishandlet eller forladt eller ville skulle klare mig selv - et sted med kærlighed og lys så meget anderledes end dette jordiske sted.
Og med en sidste kraftanstrengelse forsøgte jeg med et haledunk at udtrykke, at mit "Hvor kunne du gøre det?" ikke var møntet på hende. Det var dig, min elskede herre, jeg tænkte på. Jeg vil tænke på dig og vente på dig for evigt. Må alle i dit liv altid vise dig så stor loyalitet.
Hilsen "Din hund"
*LIDT OM MOPSEN, HENTET ANDETSTEDS PÅ NETTET*
Mopsen eller moppen, som den også kaldes, tilhører gruppen af tempel- og hofhunde. Faktisk er hundene i denne gruppe de eneste, man egentlig kan kalde for selskabshunde. Mange af racerne er meget gamle, og de har siden tidernes morgen fungeret som selskabshunde, hellige hunde, offerhunde, knæ - og armhunde for rige damer.
Nogle blev også brugt som vagthunde på f.eks. tempelmurerne, hvor de gøede højt og inderligt, når der kom fremmede.
Mopsen stammer fra den kinesiske Happa-hund, som går helt tilbage til før vores tidsregning. I 1500-tallet tog bl.a.
Det Hollandske Østasiatiske Kompagni denne hund med til Europa. Mopsen kom også til Danmark og i 1598 havde den danske Kong Christian den 4 og hans dronning, Anna Cathrine, en lille mops, der hed Türck.
Mopsen er som de andre tempel- og hofhunde utrolig gode familiehunde. Mange mennesker har dog desværre et forkert indtryk af disse hunde, fordi de er så små og pusse-nussede. Fakta er imidlertid, at disse hunde har en lang række af de egenskaber, mange efterlyser hos familiehunde.
De er lette at lære at gå løse, fordi de er tæt knyttet til ejeren og ikke særlig interesseret i at jage. De bliver tidligt modne - omkring fire til fem måneders alder - og derfor også hurtigt renlige. De lever også meget længe. Mopsen bliver f.eks. 13-15 år. Det er livlige, glade og sjove hunde, som dog ikke har tendens til at blive stressede. Mange af dem er værdige, selvsikre og modige hunde. Men de er sjældent aggressive.
Hverken over for mennesker eller andre hunde - heller ikke hanhundene imellem. Dog kan flere af dem gø meget, når der kommer fremmede på grund af deres baggrund som vagthunde.
De har kun et moderat behov for motion, men skal selvfølgelig ud og gå hver dag - helst i områder, hvor de kan være løse. Men da det er små og lidt skrøbelige hunde, skal man naturligvis passe på andre hunde, som i kraft af deres størrelse let kan gøre skade på dem i leg. De skal naturligvis ud og møde andre hunde, men det skal være søde, rolige hunde. Pas på med store lidt klodsede og ukoordinerede hunde og nogle af de meget oprindelige racer,
som forveksler så små hunde med byttedyr. Det er en god idé at sætte hundene op i højden, når de skal hilse på fremmede hunde for at gøre mødet mere ligeværdigt.
De vil gerne sidde højt oppe, f.eks. i vindueskarmen og holde udkig. De har et stort behov for kropskontakt og vil gerne sidde på knæ eller ligge i skødet. Det er ofte også meget samarbejdsvillige hunde, der især elsker at lære kunstner - og er gode til det. Agility og balanceøvelser er som regel utrolig god aktivering for disse hunde.
__________________________________________________
*FANDT LIDT MERE* (ha hah) (se: www.hundesjov.dk)
Vi skal luftes 8 gange om dagen
Vi skal have lov til at gø når det passer os
Vi skal have vores mad ved bordet og på klokkeslæt
Vi skal altid gå først ud af døren
Vi skal sove i mors og fars seng og have egen dyne
Vi skal have den bedste plads i sofaen
Vi må kræve, at der forefindes kødben og godbidder i hele huset
Der må ikke gøres rent i huset, det ødelægger vores miljø
Paneler, puder og fodtøj skal skiftes med jævne mellemrum, så vi altid har noget frisk at bide i - det er godt for vores tænder
Når det er week-end bestemmer vi alt
Venlig hilsen
En masse hunde
__________________________________________________
Hvor kunne du gøre det?
Af Jim Willis 2001
Som hvalp underholdt jeg dig med mine narrestreger og fik dig til at le. Du kaldte mig dit barn, og på trods af en del gennemtyggede sko og et par ødelagte pyntepuder blev jeg din bedste ven. Når jeg havde været "uartig" sagde du til mig med løftet pegefinger "hvordan kunne du gøre det?", men så lod du dig formilde og kløede mig på maven.
Det tog lidt længere tid end forventet for mig at blive renlig, fordi du havde frygtelig travlt, men vi arbejdede sammen på sagen. Jeg husker de nætter i sengen, hvor jeg trykkede næsen ind mod dig og lyttede til dine betroelser og inderste tanker, og jeg var overbevist om, at livet ikke kunne blive bedre. Vi gik lange ture og løb i parken, kørte i bil og holdt ind for at spise is (jeg fik kun vaflen, fordi "is er dårligt for hunde", sagde du), og jeg tog lange lure i solen, mens jeg ventede på, at du skulle komme hjem sidst på dagen.
Lidt efter lidt begyndte du at bruge mere tid på dit arbejde og din karriere og mere tid på at lede efter en menneskeven. Jeg ventede tålmodigt på dig, trøstede dig i kærestesorg og skuffelser, skældte dig aldrig ud for dårlig dømmekraft, tumlede mig af glæde, når du kom hjem, og også da du blev forelsket.
Hun, som nu er din hustru, er ikke et "hundemenneske" - alligevel bød jeg hende velkommen i vores hjem, prøvede at vise hende hengivenhed og lystrede hende. Jeg var lykkelig, fordi du var lykkelig.
Så kom menneskebabyerne, og jeg delte din begejstring. Jeg var opslugt af de små lyserøde væsener og deres lugt, og jeg ville så gerne også tage mig af dem. Men hun og du var bange for, at jeg kunne komme til at gøre dem noget, og jeg tilbragte størstedelen af tiden forvist til et andet værelse eller et hundebur. Åh, hvor jeg dog længtes efter at elske dem, men jeg blev hurtigt en "kærlighedsslave".
Efterhånden som de voksede op, blev jeg deres ven. De klyngede sig fast til min pels og trak sig op på vaklende ben, de stak fingrene i mine øjne, undersøgte mine ører og kyssede mig på næsen.
Jeg elskede alt ved dem og deres kærtegn - for dine kærtegn var nu så sjældne - og jeg ville have forsvaret dem med mit liv om nødvendigt. Jeg plejede at liste mig ind i deres seng og lytte til deres bekymringer og inderste tanker, og sammen ventede vi på lyden af din bil i indkørslen.
Der havde været en tid, hvor du - hvis nogen spurgte dig om du havde hund - tog et billede af mig ud af din pung og fortalte dem historier om mig.
Gennem de senere år har du blot svaret "ja" og skiftet emne. Jeg er gået fra at være "din hund" til "bare en hund", og du brød dig ikke om at haveudgifter i forbindelse med mig.
Nu har du fået et jobtilbud i en anden by, og du og din familie flytter til en lejlighed, hvor der ikke er husdyrtilladelse. Du har truffet den rigtige beslutning for din "familie", men der var en tid, hvor jeg var det eneste familie, du havde. Jeg var begejstret over køreturen, indtil vi ankom til internatet.
Det lugtede af hunde og katte, af frygt og af håbløshed. Du udfyldte papirerne og sagde "Jeg ved, du vil finde et godt hjem til hende". De trak på skulderen og kiggede pinligt berørt på dig. De kendte virkeligheden for en midaldrende hund, selv en med "papirer". Du var nødt til vriste din søns fingre fri fra mit halsbånd, mens han skreg "Nej, far! Du må ikke lade dem tage min hund!" Og jeg blev bekymret for ham og for, hvad du netop havde lært om venskab og loyalitet, om kærlighed og ansvar og om respekt for alt levende.
Du klappede mig på hovedet til farvel, undgik mine øjne og afslog høfligt at tage mit halsbånd og line med. Du havde en deadline, du skulle nå, og det har jeg også nu.
Da du var gået, sagde de to rare damer, at du sikkert havde kendt til din forestående flytning måneder i forvejen, men ikke havde gjort noget forsøg på at finde et andet godt hjem til mig. De rystede på hovedet og sagde "Hvordan kunne han gøre det?"
De er så opmærksomme overfor for os her på internatet, som deres travle hverdag tillader.
De fodrer os selvfølgelig, men jeg har mistet appetitten for flere dage siden.
I begyndelsen, når nogen gik forbi min løbegård, sprang jeg hen til forsiden i håbet om, at det var dig - at du havde skiftet mening - at det hele bare var en ond drøm . eller jeg håbede, at det i det mindste ville være nogen, som brød som om mig, en eller anden som ville redde mig. Da jeg indså, at jeg ikke kunne konkurrere med glade hundehvalpe, der - uvidende om deres egen skæbne - boltrede sig for at få opmærksomhed, trak jeg mig tilbage til et fjernt hjørne og ventede.
Jeg hørte hendes fodtrin, da hun kom efter mig sidst på dagen, og jeg traskede efter hende hen ad gangen til et andet rum. Et velsignet stille rum. Hun satte mig på et bord og nulrede mine ører og sagde, at jeg ikke skulle være bange. Mit hjerte bankede i forventning om det, der skulle ske, men der var også en følelse af lettelse.
Kærlighedsslavens dage var talte.
Som det er min natur, var jeg mere bekymret for hende. Den byrde, hun bærer,
vejer tungt på hende, og det ved jeg på samme måde, som jeg altid vidste, hvordan du havde det. Forsigtigt lagde hun en årepresse om mit forben mens en tåre løb ned ad hendes kind. Jeg slikkede hende på hånden på samme måde, som jeg plejede at trøste dig for så mange år siden.
Professionelt stak hun nålen ind i min åre. Da jeg mærkede stikket og den kølige væske løbe gennem min krop, lagde jeg mig søvnigt ned, kiggede hende ind i hendes venlige øjne og mumlede "Hvordan kunne du gøre det?" Måske forstod hun mit hundesprog, for hun sagde "Undskyld".
Hun krammede mig og forklarede hastigt, at det var hendes job at sørge for, at jeg kom et bedre sted hen, hvor jeg ikke ville blive tilsidesat eller mishandlet eller forladt eller ville skulle klare mig selv - et sted med kærlighed og lys så meget anderledes end dette jordiske sted.
Og med en sidste kraftanstrengelse forsøgte jeg med et haledunk at udtrykke, at mit "Hvor kunne du gøre det?" ikke var møntet på hende. Det var dig, min elskede herre, jeg tænkte på. Jeg vil tænke på dig og vente på dig for evigt. Må alle i dit liv altid vise dig så stor loyalitet.
Hilsen "Din hund"
Mops *Boris*
feb 2010
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 5 Svar: 10
Flot farve - og gode billeder
okt 2009
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1
Dejlig dejlig mopsehund
apr 2008
Følger: 36 Følgere: 38 Hunde: 2 Emner: 273 Svar: 3.149
Ihh nogle dejlige Vapser =)
Høj til begge Skønhederne..
:,)
- Kig gerne forbi -
mar 2008
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 2 Emner: 27 Svar: 131
Begge dine hunde er rigtig søde, de har fået høje begge to, er godt nok ikke så glad for mopsen, men efter jeg læste lidt om dem, er de jo sådan en hund man har brug for hvis man føle sig helt alene eller bare gerne vil have en rigtig god ven
Håber da du kigger forbi mig og buster og endnu engang skønne hunde du har/ havde i hvert fald med den ende
dec 2007
Følger: 35 Følgere: 32 Hunde: 2 Emner: 71 Svar: 3.831
Troede lige jeg havde ledige udfordringer i dag. Der en ledig til dig i morgen så!
jun 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Svar: 3
hvor er han bare flot, en høj herfra.
sep 2007
Følger: 115 Følgere: 112 Hunde: 1 Emner: 23 Svar: 213
eeej hvor er han bare flot, en høj herfra.
dec 2007
Følger: 13 Følgere: 12 Hunde: 3 Emner: 22 Svar: 235
super farve han har.... Ekstra høj fra Charlotte
maj 2005
Følger: 18 Følgere: 18 Hunde: 2 Emner: 267 Svar: 1.919
sikke fin han er.. høj her fra..
mar 2007
Følger: 20 Følgere: 18 Hunde: 4 Emner: 49 Svar: 536
2 høje er sendt til dine vuffer. Bossy var en flot hund R.I.P. og Boris er også dejlig gode billeder.....
Kig forbi hvis I lyster....
Mvh Baloo, Kaizer & Kvik
jan 2008
Følger: 57 Følgere: 50 Hunde: 2 Emner: 5 Svar: 108
hvor er han fiin (;
tak for udfordringer (;
- kig gerne forbi Fie&Mollie (;
okt 2007
Følger: 6 Følgere: 5 Emner: 75 Svar: 168
De fortjener en høj, begge 2 (, !
feb 2008
Følger: 124 Følgere: 121 Hunde: 3 Emner: 167 Svar: 1.059
for du er vel nok kær
Kig gerne forbi alma og charlie med en bedømmelse, hvis du skulle få lyst
vov vov fra alma og charlie og deres mor maja sender et knus
jan 2008
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 2 Svar: 2
Hi han er for nuttet.. Han skal bestemt også have en høj
mar 2008
Følger: 12 Følgere: 11 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 27
mange tak
jun 2004
Følger: 4 Følgere: 4 Hunde: 2 Emner: 17 Svar: 45
Så er der kommet nye billeder af calle:)
Og Matis calle´s lille bror er os kommet ind..
apr 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 14 Svar: 85
hvor er han bare skøn.
maj 2008
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 2
Din lille mops er også meget fin
okt 2007
Følger: 23 Følgere: 22 Hunde: 2 Emner: 91 Svar: 801
Høj fra Taya.
Hej Boris, hvor er du lækker! :o)
Blink fra Taya
jun 2007
Følger: 70 Følgere: 62 Hunde: 1 Emner: 232 Svar: 2.745
Boris har selfølgelig fået en høj også. Skønt billede det med Boris og Jacob (går jeg ud fra), det er bare super:-)
apr 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 4 Emner: 6 Svar: 60
også fra mig
mar 2008
Følger: 77 Følgere: 75 Hunde: 9 Emner: 1.503 Svar: 10.034
den farve har jeg ikke set før...
/sidsel/pølse/luffe
mar 2008
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 14 Svar: 132
det er da bedre end ingen ting
mar 2008
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 14 Svar: 132
har da læst lidt af det
mar 2008
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 14 Svar: 132
skidt da med det
mar 2008
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 14 Svar: 132
vi fik ham aflivet efter 4 måneder da de også opdagede han havde dårligt hjerte :´(
mar 2008
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 14 Svar: 132
Arnold havde hårsækmider :´( ..
mar 2008
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 14 Svar: 132
en høj er sendt til søde boris.
nov 2007
Følger: 76 Følgere: 111 Hunde: 6 Emner: 552 Svar: 4.180
Hvor er han lækker.Fedt billede nr.7 haha. En høj er sendt herfra
Vov vov siger Charlie og weilerne
aug 2007
Følger: 37 Følgere: 34 Hunde: 2 Emner: 90 Svar: 297
Tak for velkomsten
mar 2008
Følger: 11 Følgere: 10 Hunde: 2 Emner: 119 Svar: 863
Han er da bare dejligt... høj herfra...
dec 2007
Følger: 16 Følgere: 40 Hunde: 4 Emner: 81 Svar: 5.576
Er sendt afsted til din herlige og nuserkære lille mops.
Det er bare et par rigtigt skønne vovser du har dig. Og også et dejligt billed, hvor han er sammen med babyen..ss..
jan 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Hunde: 5 Emner: 2 Svar: 13
Tak for den fine stemme:D
jun 2006
Følger: 11 Følgere: 11 Hunde: 3 Emner: 19 Svar: 23
du har fåte en høj fra mig
nov 2007
Følger: 22 Følgere: 21 Hunde: 1 Emner: 19 Svar: 174
Høj til de skønne hunde :o)
maj 2006
Følger: 48 Følgere: 46 Hunde: 2 Emner: 282 Svar: 1.015
Begge dine dejlige vovser har fået høj af mig for længe siden.
FOrresten Boris - lækkert gebis på billede 7. Matcher lidt Vegas gør det ikke? XD
aug 2007
Følger: 20 Følgere: 18 Hunde: 2 Emner: 56 Svar: 890
herfra
apr 2007
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 4 Svar: 105
tark for det..
og høj er sendt tilbage.. hvor er han kær..
feb 2008
Følger: 36 Følgere: 38 Hunde: 3 Emner: 76 Svar: 4.082
lille "rynkefjæs", høj her fra:-))
dec 2007
Følger: 39 Følgere: 37 Hunde: 8 Emner: 2 Svar: 5
de nye bileder er da fine nok synes jeg da
feb 2006
Følger: 70 Følgere: 139 Hunde: 7 Emner: 758 Svar: 27.199
har været forbi bør med en høj, men en hilsen giver vi gerne flere gange
okt 2007
Følger: 38 Følgere: 35 Hunde: 2 Emner: 161 Svar: 3.260
Men Boris er stadig lige dejlig.
nov 2007
Følger: 16 Følgere: 23 Hunde: 1 Emner: 256 Svar: 608
Hvor er han bare charmererne... Er helt vild med billedet, hvor der står "Nåhh, hva´ sker der lige her??"... Hehe... Det er bare genialt :o)... En høj stemme til en sød, men knapt så høj hund :o)...
jun 2007
Følger: 39 Følgere: 38 Hunde: 1 Emner: 154 Svar: 1.970
er han bare dejlig...
feb 2008
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Emner: 1 Svar: 2
Og ilm
jan 2008
Følger: 92 Følgere: 89 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 21
Sådan en som dig vil min mor også gerne have, men min far vil kun have en hund, nemlig mig...smiler
maj 2007
Følger: 13 Følgere: 12 Hunde: 2 Emner: 4 Svar: 33
Hvor er det bare nogen store dejlige øjne!!! høj herfra
jul 2007
Følger: 1 Hunde: 1
høj fra mig (: så dejlig hund<33
okt 2007
Følger: 86 Følgere: 80 Hunde: 3 Emner: 38 Svar: 551
fedt udtruk sikke nogle bisser en høj er sendt kik forbi
mar 2007
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 18 Svar: 266
Ej hvor er han skøn:) en høj herfra..
dec 2007
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 2 Emner: 3 Svar: 27
hvor er den kær..høj herfra
kig forbi liva:-)
mar 2007
Følger: 12 Følgere: 12 Hunde: 3 Emner: 1
i får self lige etpar høje tilbage hvor er de dog dejlige
nov 2007
Følger: 112 Følgere: 103 Hunde: 2 Emner: 15 Svar: 39
sød lille hund ! en høj på vej
kig forbi min
jul 2007
Følger: 18 Følgere: 16 Hunde: 1 Emner: 18 Svar: 154
lige en høj ... nej hvor er han sød.....
nogle gode billeder...
potedask fra heidi E & Kenzo
jan 2008
Følger: 125 Følgere: 114 Hunde: 3 Emner: 209 Svar: 2.189
til din grinebidder. :O)
okt 2007
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 2
Såååå dejlig, han ligner min nye Cane, der hvor han gaber, og sikke en nussenisse,
tak hilsen Key Cane og Billa
sep 2005
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 3 Emner: 47 Svar: 279
Hvis spørgsmålet går på BitBror missen, så blev den desværre kørt over sidste år og ligger nu under vores lille æbletræ i haven. Vi savner den MEGET!
feb 2008
Følger: 1 Hunde: 1
extra høj herfra
håber du kigger forbi mig
mar 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 2 Emner: 1
nu bliver hun helt genert hi hi
sep 2007
Følger: 16 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 18 Svar: 137
Tak fordi du gider lege med mig
god weekend
en høj til dig
dec 2007
Følger: 234 Følgere: 224 Hunde: 1 Emner: 27 Svar: 594
du får lige en høj fra rasmus jeg er helt vild med den slags hunde de er så skønne
aug 2006
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 3 Emner: 61 Svar: 1.124
Boris charmetrold..
Har tidligere været her med en høj :0)
dec 2006
Følger: 36 Følgere: 40 Hunde: 3 Emner: 70 Svar: 1.166
Ihh altså Boris - hvor ser du dejlig ud!
apr 2007
Følger: 86 Følgere: 81 Hunde: 7 Emner: 37 Svar: 314
Hold fest hvor du bare for lækker høj fra mia .. kurt ... og cocio
okt 2007
Følger: 38 Følgere: 35 Hunde: 2 Emner: 161 Svar: 3.260
høj herfra .
jan 2007
Følger: 52 Følgere: 53 Hunde: 5 Emner: 90 Svar: 1.358
høj til en lækker vaps
jun 2007
Følger: 45 Følgere: 44 Hunde: 3 Emner: 4 Svar: 901
har sendt en høj for længe siden hvor er du bare dejlig
feb 2006
Følger: 70 Følgere: 139 Hunde: 7 Emner: 758 Svar: 27.199
ja jeg har jo før bedømt dig, men vil da gerne igen fortælle at jeg syntes du er skøn.
jul 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 46 Svar: 264
hehe sikke da en lille laban =) høj herfra da
sep 2007
Følger: 5 Følgere: 8 Hunde: 2 Emner: 110 Svar: 443
jeg bliver jo helt kuller .. vuf vuf.. mys mys tilbage til dig..
jan 2008
Følger: 22 Følgere: 20 Hunde: 3 Emner: 9 Svar: 37
Hej Boris du er da en flot fyr, har lige smidt en stemme i din udfordring og en høj herfra
nov 2006
Følger: 13 Følgere: 14 Hunde: 3 Emner: 5 Svar: 196
Han er da bare for dejlig ham Boris c",)
Han får en høj fra os
dec 2006
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 2 Svar: 1
dejlig moppe ** hehe har selv en lille en
feb 2006
Følger: 70 Følgere: 139 Hunde: 7 Emner: 758 Svar: 27.199
ham din Boris, har for længst været forbi med en bedømmelse
jun 2007
Følger: 11 Følgere: 10 Emner: 10 Svar: 133
til begge hunde de er da dejlige
feb 2007
Følger: 20 Følgere: 19 Hunde: 1 Emner: 92 Svar: 382
Hvor er han sød. I får da også lige en høj fra os c",)
Og skal nok lige smide en udf. når jeg får en ledig igen c",)
dec 2007
Følger: 43 Følgere: 41 Hunde: 6 Emner: 25 Svar: 376
er vil med mops .Boris du er bare for lækker x høj til dig
sep 2006
Følger: 64 Følgere: 52 Hunde: 2 Emner: 329 Svar: 5.383
får du af tøserne og mig til din skønne mops. Han er da totalt charmerende og uimodståelig med det udtryk ;o)
feb 2006
Følger: 70 Følgere: 139 Hunde: 7 Emner: 758 Svar: 27.199
en høj fra os til lækre Boris
mar 2007
Følger: 28 Følgere: 26 Hunde: 1 Emner: 15 Svar: 580
fra coco
okt 2007
Følger: 7 Følgere: 6 Hunde: 1 Emner: 17 Svar: 71
Hvorfor nu middel til Ozzy ?
kan du ik bestemme dig siden du retter ham ?
okt 2007
Følger: 7 Følgere: 6 Hunde: 1 Emner: 17 Svar: 71
<i>Okay rolig..!
Har givet middel pågrund af billedkvaliteten og self er han da enormt sød osv. men han er nok bar ikke lige "min" hund da han er så sort . ..
aug 2007
Følger: 11 Følgere: 10 Hunde: 3 Emner: 325 Svar: 949
en hæj er givet
maj 2006
Følger: 48 Følgere: 46 Hunde: 2 Emner: 282 Svar: 1.015
HØj til begge dine dejlige vovser!
NØJ ham her er da bare for kær. Sikke et udtryk på det første billede ^^
Kig gerne forbi Vega og Tulle?
apr 2007
Følger: 10 Følgere: 9 Hunde: 1 Emner: 10 Svar: 39
HØJ herfra, og en stor stemme i din udfordring... håber du også lige smutter forbi luies udfordringer?
mar 2005
Følger: 36 Følgere: 35 Hunde: 2 Emner: 100 Svar: 1.659
har sendt en udf. til dig
jul 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Emner: 85 Svar: 418
det er et herligt billede det første:o)
hjælp endelig svenne i udfordringen han er bag ud stort lille stakkel hehe
sep 2007
Følger: 31 Følgere: 28 Hunde: 1 Emner: 86 Svar: 469
Nuser vovse
maj 2007
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 18
Tak for kommentar . har været inde og stemme på boris for et stykke tid siden
Hilsen Gitte og Rollo
jul 2007
Følger: 31 Følgere: 29 Hunde: 4 Emner: 182 Svar: 1.830
Nej hvor ser du dejlig ud... Jeg sender et snudemød og en høj med det samme
sep 2005
Følger: 8 Følgere: 7 Hunde: 2 Emner: 10 Svar: 64
En lille fræk charmetrold:-) Stemme er sendt.
maj 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 2 Emner: 1 Svar: 13
Faldt lige over dejlige Boris og så at han deler far med min Uffen! Ikke så underligt at jeg faldt for ham!
okt 2005
Følger: 3 Følgere: 3 Hunde: 3 Emner: 1 Svar: 3
Hey!
Øjj, hvor er han fin! Har godt nok kigget mange gange på din dejlige mops her, inden jeg fik Charlie! kan slet ikke stå for ham<3
maj 2007
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 18
boris skulle da selvfølgelig have en høj
Pottedask Fra Rollo og Gitte
aug 2007
Følger: 13 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 48 Svar: 571
charmerende høj herfra
aug 2007
Følger: 8 Følgere: 7 Hunde: 3 Emner: 11 Svar: 46
Tak for hilsnen.:o)
Høj til Boris, den dejlige Moppe! ;o)
okt 2005
Følger: 31 Følgere: 30 Hunde: 2 Emner: 427 Svar: 3.671
Hejsa Boris!!
Du er godt nok en fin hund.. VI har lige været i dine udfordringer... og da du havde en høj i forvejen kunne vi ikke gøre mere der... hi hi
Sofus og Ludvig
maj 2007
Følger: 12 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 13 Svar: 16
øv okay
jun 2007
Følger: 37 Følgere: 38 Hunde: 5 Emner: 979 Svar: 7.778
Fik aldrig svaret tilbage kan jeg se
Lige til at kysse, og får masser af kys
Tak
feb 2007
Følger: 28 Følgere: 32 Hunde: 6 Emner: 48 Svar: 616
Boris en høj - hvor er han lækker. Han er så grim at han da kun kan blive elsket! (undskyld, sådan har jeg det med min perserkat, som jo faktisk minder lidt om mopsen;D )
Er ikke i tvivl om at han kan charmere sig til det mest..
dec 2006
Følger: 125 Følgere: 148 Hunde: 3 Emner: 614 Svar: 1.488
Hvor jeg dog elsker det første billede... :oP
Er bare for nuser!
Høj fra mig!
Kig forbi
sep 2006
Følger: 23 Følgere: 21 Hunde: 3 Emner: 122 Svar: 616
Han er da også for dejlig. Høj
dec 2006
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1
Hej Boris og mor.
I kan stemme hver dag.... ind til d. 27. august. Og hvis han så kommer videre til finalen på Gavnø d. 31. aug, så skal I nok til stemmeboksen igen
Tak for din stemme - vi sætter STOR pris på det
(Jeg giver en høj for dit brede "smil" på det billede hvor du ligger på ryggen)
dec 2006
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1
Kære Mops.
Jeg er lige nu i finalen som DKs sødeste hund fra Viborg,
som den eneste mops.... så lige nu jagter jeg stemmer fra alle mopser i landet,
så en mops kan vinde titlen som DKs sødeste
Jeg håber du vil stemme på mig her:
www.vimedhund.tv2.dk/soedeste
Vil du vide mere om mig, så kig her:
www.jesperognatalia.dk
Potedask og mopsemøs
fra
Mopsen Cosmo.
jul 2006
Følger: 60 Følgere: 60 Hunde: 4 Emner: 285 Svar: 1.285
Altså de øjne ! :b - Kan da slet ik' stå for dig *s*
jun 2007
Følger: 3 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 68 Svar: 542
du for lige en høj pote herfra
Balto
maj 2007
Følger: 83 Følgere: 80 Hunde: 1 Emner: 35 Svar: 473
for din hilsen så hilser lige igen :=)
jun 2006
Følger: 15 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 5 Svar: 39
var lige inde på en kigger.
hvor er han bare sød.
han får en høj. her fra samson.
aug 2007
Følger: 24 Følgere: 23 Hunde: 1 Emner: 161 Svar: 2.609
Ja ja hvadkan man sige i er da bare nuttede.. tak for stemmen og ville da lige give jer en også..
aug 2005
Følger: 138 Følgere: 136 Hunde: 2 Emner: 178 Svar: 1.697
hvor er du bare rigtig lækker...
en charmetrold uden lige
en høj herfra...
Potedask nuggi og nala
feb 2007
Følger: 27 Følgere: 25 Hunde: 1 Emner: 27 Svar: 432
Sikke nogle super charmerende billeder. Det kan man da kalde en charmetrold;)
Høj til jer.
maj 2005
Følger: 5 Følgere: 5 Hunde: 4
Hej hej
Jeg vil bare lige hilse på, vi er i familie med hinanden.... Majongs Ester er mops Cæsars mormor......
Held og lykke med maven...
Tjkek ham ud under "cæs"
maj 2007
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 152
ja, sådan er det jo!
Jeg kan heller ikke side her hele dagen!
Det er et rigtig godt navn. Måska han kommer med på en af billederne sammen med Boris!
maj 2007
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 152
her får du en tilbage...
Tillykke med den lille ny, når I når så langt!
jul 2005
Følger: 12 Følgere: 12 Hunde: 3 Emner: 109 Svar: 761
Mange tak for din kommentar, Bertha og Babett er glade for at du synes de ser lidt godt ud *gg*.
Boris er helt bestemt også en lille charmetrold:-)
Og mange gange tillykke med din kommende lille dreng, jeg er meget misundlig, dog på den gode måde:-) jeg håber det også snart sker for mig. Hmm hvis jeg må spørge personligt, prøvede i så længe inden det lykkes?
Det er bare et super smart puslebord du har fået kæresten til at lave, og alt det i har gjort klart, ser bare rigtig flot og hyggeligt ud.
jun 2007
Følger: 14 Følgere: 13 Hunde: 1 Emner: 161 Svar: 1.886
mange tak.. sad sgo og blev helt nervøs for at det var mig det var galt med.. Du er den eneste der har reagert indtil videre
jan 2007
Følger: 32 Følgere: 32 Hunde: 4 Emner: 99 Svar: 4.034
smiler .. på det første billede ligner det han siger, huh, han er kær....
bossy er også dejlig... sender dem begge en høj retur... smiler
feb 2006
Følger: 7 Følgere: 7 Hunde: 1 Emner: 45 Svar: 773
vi sender da lige en høj tilbage..
fantastisk bille der hvor der kun er tænder c'',)
Hilsen Pia og Holli
jul 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 2 Emner: 8 Svar: 27
Hvor den kær... en høj til dig..
jun 2007
Følger: 17 Følgere: 16 Hunde: 3
Tak jeg stemmer også lige ved diq...
Neej vor er han sød en ekstra høj har fra...!!
jan 2006
Følger: 88 Følgere: 125 Hunde: 5 Emner: 395 Svar: 9.576
Din lille charmetrold du er sgu bare for lækker....
/ Trine
nov 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 45 Svar: 197
elsker elsker elsker (!!!!) gåbeblikket på billede 1. simpelthen så kært! høj fra os!
jul 2007
Følger: 7 Følgere: 6 Hunde: 1 Emner: 21 Svar: 59
du fik også lige en høj men jeg stemte hehe
maj 2006
Følger: 9 Følgere: 9 Hunde: 2 Emner: 45 Svar: 1.029
man er glad for sine dyr... Det er ligesom at forberede sig på at miste et af sine allerkæreste familiemedlemmer. Bare værre, da det her er en selv, der skal træffe beslutningen
maj 2006
Følger: 9 Følgere: 9 Hunde: 2 Emner: 45 Svar: 1.029
Tak for støtten omkring beslutningen med Theis. Det er rart, når nogen kan sige tingene på en pæn måde og udvise forståelse for den situation andre er i...
jun 2007
Følger: 37 Følgere: 38 Hunde: 5 Emner: 979 Svar: 7.778
Iih tak
Hun er en lille wannabe Boris
mar 2007
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 1 Svar: 4
Når hvor ser den sød og nuttet ud på billede 1..
En velfortjent x-tra høj:-)
feb 2007
Følger: 11 Følgere: 9 Hunde: 3 Emner: 7 Svar: 7
nåårh jeg er helt vildt med det første billede
apr 2007
Følger: 7 Følgere: 8 Hunde: 3 Emner: 33 Svar: 1.057
sikke et skønt udtryk i det første billede, høj herfra
maj 2007
Følger: 30 Følgere: 26 Hunde: 1 Emner: 67 Svar: 1.824
...og i lige måde siger Orla, som lige pt ligger og snorker på livet løs:-D
mar 2007
Følger: 44 Følgere: 43 Hunde: 9 Emner: 189 Svar: 749
hvor er han bare sød høj her fra
nov 2006
Følger: 33 Følgere: 31 Hunde: 2 Emner: 13 Svar: 39
Hvor er du bare lækker Boris, Du får også lige en høj med på vejen.. Har du været forbi min storebror..
maj 2006
Følger: 10 Følgere: 10 Hunde: 3 Emner: 137 Svar: 2.558
Har allerede bedømt dig, så du må "nøjes" med en lille hilsen! :o)
jul 2006
Følger: 20 Følgere: 19 Hunde: 1 Emner: 19 Svar: 196
Han er da bare super skøn.. En høj fra os..
aug 2005
Følger: 67 Følgere: 90 Hunde: 4 Emner: 272 Svar: 3.234
Søde Borris, hvor er du bare vakker på det først billede med de dejlige store øjne ;o)
Høj herfra
jul 2006
Følger: 60 Følgere: 60 Hunde: 4 Emner: 285 Svar: 1.285
Boris har simpelthen de dejligste øjne
jun 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 2 Svar: 8
tak for en høj og lige over og sikke nogle søde vovser
jun 2007
Følger: 1 Hunde: 1 Emner: 5 Svar: 15
Han er rigtig sød:-) Høj her fra:-)
dec 2005
Følger: 8 Følgere: 8 Emner: 53 Svar: 943
Det billede hvor han flyver er total griner!
Høj er givet!
dec 2005
Følger: 317 Følgere: 307 Hunde: 4 Emner: 558 Svar: 9.117
http://www.hundegalleri.dk/html/for_messageDetail.asp?msg_ID=107642
sep 2006
Følger: 7 Følgere: 6 Hunde: 2 Emner: 66 Svar: 414
en lille charmetrold, og gode billeder af ham
jun 2007
Følger: 7 Følgere: 7 Hunde: 3 Emner: 3 Svar: 30
En høj til din dejlige Mops.
maj 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 54 Svar: 220
ja vi glæder os bare SÅ meget
apr 2007
Følger: 110 Følgere: 104 Hunde: 1 Emner: 12 Svar: 121
en stemme i din udfordring og en høj til en skøn hund..
aug 2006
Følger: 46 Følgere: 40 Hunde: 1 Emner: 5 Svar: 32
Mange tak for din søde kommentar og flotte bedømmelse af Cassia *S*
Jeg har lige været forbi dine og blev altså nødt til at smide en X-høj til skønne Boris - Det første billede er da slet ikke til at stå for! =)
mar 2006
Følger: 23 Følgere: 23 Hunde: 2 Emner: 29 Svar: 154
Det er hyggeligt at "lege" med dig herinde.. Du ser sød ud! Vuf og høj fra Aiko
jun 2007
Følger: 1 Hunde: 1 Emner: 1 Svar: 2
Hun er desværre optaget..
Hehe men fin dreng.
feb 2007
Følger: 49 Følgere: 49 Hunde: 3 Emner: 3 Svar: 202
Boris er da bare helt vildt for lækker
Høj og stort potedask fra oz :o)
sep 2006
Følger: 29 Følgere: 27 Hunde: 2 Emner: 22 Svar: 245
Din lille fyr er godt nok også dejlig!
Gode billeder!
okt 2004
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 3 Emner: 37 Svar: 182
Tak..Det er hun også rigtig meget
jun 2006
Følger: 15 Følgere: 13 Hunde: 2 Emner: 119 Svar: 1.802
hvor er Boris da dejlig!!!
Er helt vild med de udtryk, de små kan lave!!!
Hihihiiii
Man kan da ikke andet end at blive fuldstændig og aldeles forelsket!!!!
feb 2006
Følger: 35 Følgere: 36 Hunde: 5 Emner: 761 Svar: 4.807
BORIIIISS!! han ser bare super sød ud, og fuld af spillopper. høj herfra.
jan 2006
Følger: 21 Følgere: 25 Hunde: 2 Emner: 113 Svar: 2.449
Selvfølgelig en høj til en dejlig gavstriks :o)
maj 2007
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 54 Svar: 220
han er fra en privat, dog meget seriøs opdrætter lidt uden for randers, vi har fået dem anbefalet af en kollega
feb 2005
Følger: 28 Følgere: 26 Emner: 67 Svar: 151
har Desværre ikke flere ufordringer så i fik lige en høj i stedet
feb 2005
Følger: 80 Følgere: 75 Hunde: 4 Emner: 366 Svar: 11.335
for din søde kommentar til Gizmo, Boris er da også en charmetrold
apr 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Hunde: 2 Emner: 56 Svar: 328
ja det er vores første, så det hele er meget spænende glæder os helt vildt
apr 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Hunde: 2 Emner: 56 Svar: 328
mange tak,han er også mors lille puttegris. Vidste slet ikke du er gravid, stoet tillykke med det. vi venter også barn til dec er 13+0 i dag. Held og lykke med det hele
feb 2007
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1 Emner: 10 Svar: 86
Stemmer i Boris's udfordringer og en EXTRA HØJ.. for han er ganske enkel uimodståelig :0)))))))
maj 2007
Følger: 11 Følgere: 10 Hunde: 1 Emner: 3 Svar: 3
ej hvor er han bare sød. ekstra høj her fra, har været inde og stemme på ham i hans udfordringer. er også selv blevet udfordret af den samme
maj 2007
Følger: 1 Hunde: 1 Emner: 12 Svar: 88
Den er bare kær
feb 2007
Følger: 14 Følgere: 13 Hunde: 1 Emner: 146 Svar: 908
aj han er sgu for skøn, det fjæs der;O)
vov fra os
jan 2007
Følger: 3 Følgere: 6 Hunde: 2 Emner: 119 Svar: 432
super lækre Boris! du ser super dejlig ud! kom til at tænke på om du ikke kunne komme lidt tættere på cameraet en anden gang? ;D
maj 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1
Ej hvor er han kær
Har givet jer x-høj
mar 2007
Følger: 51 Følgere: 75 Emner: 250 Svar: 10.640
Til Boris....Han er bare så skøn......
mar 2007
Følger: 19 Følgere: 17 Hunde: 1 Svar: 1.062
boris...du er så dejlig!!!!
det skønneste fjæs.....:-)
og hvor er det fedt det billede hvor han "flyver" ud fra sofaen........
// hvalpemøzzer fra lola
maj 2006
Følger: 15 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 71 Svar: 477
Hvor er voris dejlig
er helt vild med billede nummer 8 *ss*
Bossy var godt nok en lækker hund !! R.I.P
apr 2007
Følger: 18 Følgere: 16 Hunde: 4 Emner: 39 Svar: 294
Har desværre ikke flere! Men sikke fine hunde du har! Er helt væk i Boris
nov 2006
Følger: 10 Følgere: 8 Hunde: 2 Emner: 209 Svar: 673
- Og i lige måde!
jul 2005
Følger: 39 Følgere: 36 Hunde: 2 Emner: 155 Svar: 1.966
Den var pisse farlig, med syleskarpe tænder og gå-på-mod og alt det. Jeg løb da for livet..."
dec 2006
Følger: 22 Følgere: 20 Hunde: 3 Svar: 16
Okay den ku jeg sgu ikke stå for,sikke nogle øjne mvh frank.
feb 2007
Følger: 22 Følgere: 21 Hunde: 2 Svar: 29
De øjne er da ikke til at stå for,høj fra Balou.
dec 2006
Følger: 10 Følgere: 6 Hunde: 2 Emner: 51 Svar: 715
Sikke nogle dejlige hunde du har, de har fluks fået en høj herfra os
feb 2007
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 3 Emner: 11 Svar: 51
En høj til smukke Boris..
mar 2007
Følger: 56 Følgere: 54 Hunde: 4 Emner: 117 Svar: 1.384
Tak for kampen......
jul 2006
Følger: 2 Følgere: 1
sikke en dejlig hund du har der.. ekstra høj herfra, og har lige udfordret dig?
kig endelig forbi mine basser.
jul 2005
Følger: 33 Følgere: 90 Hunde: 7 Emner: 569 Svar: 4.639
Sikke en charmør - der er sendt en Udfordring og en HØJ afsted til jer - ss -
aug 2006
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 3 Emner: 61 Svar: 1.124
For kommentaren på Dinas billeder..
Kan ski ikke stå for den lille mopsedreng.. sikken gavtyv..
Har lagt en høj til ham
feb 2007
Følger: 12 Følgere: 13 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 238
mega kær.. høj herfra
okt 2005
Følger: 38 Følgere: 36 Hunde: 1 Emner: 71 Svar: 513
Du ér og bliver altså min yndlingsmops herinde, Boris!! Har lige været forbi og stemme i dine udfordringer! :0)
MopseMøss fra
Anton & co.
nov 2006
Følgere: 49 Hunde: 8 Emner: 131 Svar: 7.579
Boris charmetrold((=;
Hvor er han dog skøøøn.
Høj er sendt.
aug 2006
Følger: 15 Følgere: 14 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 435
Tak for dit rigtig gode svar, er meget glad for din hjælp:o) har faktisk lige været til samtale hos en landmand, jeg har lidt flere ting jeg meget gerne ville spørge om, det kommer imorgen, er meget træt lige nu:o(
Boris skal lige have en ekstra høj med på vejen, for han ser da noget så dejlig ud, den lille charmetrold:o)
feb 2007
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1 Emner: 10 Svar: 86
Nååå han er nuttede ham Boris
Har smidt en hel masse stemmer påham i udfordringen og så får han lige en høj .0)
Tillykke med maven..Det er så dejligt med sådan en familie forøgelse, nyd det..tiden flyver bare afsted når først den lille er kommet :0)
jan 2006
Følger: 4 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 1 Svar: 50
Årh mange tak for de fine ord
mar 2007
Følger: 56 Følgere: 54 Hunde: 4 Emner: 117 Svar: 1.384
Han får da lige en høj. Og ja du har ret i at naturen er slem til tider. Her har man en lækker afbalnceret hanhund, med gode hofter, fantastisk mentaltest osv. osv. øjenlysning er ikke engang obligatorisk i vores race, det gør vi for vores egen skyld -og så falder Lettir der.
jun 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 98 Svar: 355
da min veninde var gravid var jeg med da vi skulle se om det var en prins eller prinsesse, meeeen den lille guldklump ville da ikk sprede sine ben, de lå pænt krydset under hele scanningen.. så valgte hun at få en scanning på dvd, det tager normalt 10 min sådan noget, meeeen ikke med lille tøsen her, det tog 45 min før hende scanningsdamen turde sige tillykke det bliver en pige
jun 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 1 Emner: 98 Svar: 355
mapse basse..høj herfra
apr 2007
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 2 Svar: 1
Hvor er han dejlig....Er nu noget særligt over de små fladnæser....
Gitte
jun 2006
Følger: 24 Følgere: 23 Hunde: 1 Emner: 102 Svar: 331
hunekys herfra<3
okt 2006
Følger: 22 Følgere: 20 Hunde: 3 Emner: 30 Svar: 1.033
***lol***
Det var egentlig meget præcist. Altså lige bortset fra når den sindsyge skraldemand kommer og stjæler VORES pose. Så trykker han godt nok på aftrækkeren, hopper på stedet og siger sit dybeste WROUF hver gang han lander.... Jeg tror, han kan lide det, for han begynder at logre, når han hører skraldebilen....Ihh, jubiii, nu skal jeg rigtig forskrække dem, ja jeg skal
okt 2006
Følger: 22 Følgere: 20 Hunde: 3 Emner: 30 Svar: 1.033
vi tør da ikke udfordre dig, Boris.....men du får en høj med herfra
apr 2006
Følger: 83 Følgere: 85 Hunde: 5 Emner: 253 Svar: 6.287
derfor har vi lige givet ham en høj, nu da vi alle 3 leger med ham søde Boris :o))
dec 2006
Følger: 18 Følgere: 17 Hunde: 1 Svar: 1
Én ting Sød!! HØJ
okt 2006
Følger: 13 Følgere: 12 Hunde: 2 Emner: 44 Svar: 710
er vildt skøn høj er givet vuf vuf
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 17 Hunde: 1 Emner: 8 Svar: 158
har lige været forbi med en høj til begge hunde...
og nu til udfordringerne
feb 2006
Følger: 98 Følgere: 96 Hunde: 2 Emner: 644 Svar: 9.375
.........for din søde kommentar. En høj er sendt retur til din lille guldklump......
Hilsen Lise og Zif
sep 2006
Følger: 15 Følgere: 12 Hunde: 1 Svar: 284
Han er fin.. Høj til jer..
Mvh
apr 2006
Følger: 92 Følgere: 103 Hunde: 2 Emner: 432 Svar: 6.314
det er min datter også......kanon godt skanningsbilled du har.....min datters er så dårligt..........æv.
Ved du hvad det blir? Mit nye barnebarn blir en lille pige......weeee. Men begge køn er velkommen....smil
jul 2005
Følger: 39 Følgere: 36 Hunde: 2 Emner: 155 Svar: 1.966
det må du da også gerne. Jeg har intet til overs for dig, men hvis det kan more dig at holde øje med mig, så værs'god.
sep 2005
Følgere: 12 Hunde: 3 Emner: 591 Svar: 7.993
Hejsa
""Sikke en skøn besked du har skrevet til Doggymom. Hun er f****** for viderekomne.""
jun 2005
Følger: 22 Følgere: 21 Hunde: 2 Emner: 33 Svar: 640
for bedømmelsen og kommentaren til min lille Apollo c",) Synes altså også at din hund er flot, jeg vil så gerne have en mops på et tidspunkt.
jun 2005
Følger: 22 Følgere: 21 Hunde: 2 Emner: 33 Svar: 640
Tillykke med omstændighederne det er bare en dejlig tid. Jeg er selv i uge 36 så er ved at være mættet af graviditet så glæde mig rigtig meget til den lille vims kommer.
Held og lykke!!!
/Sanne
jul 2005
Følger: 39 Følgere: 36 Hunde: 2 Emner: 155 Svar: 1.966
Nu skal jeg også ind og se hvad du har kreeret med dejlige Sparky. Han skal jo også have en høj.
feb 2007
Følger: 10 Følgere: 9 Hunde: 3 Emner: 2 Svar: 21
Din Boris er da også vildt sød..Fede udtryk,vild med bill. 1 :o)
jul 2005
Følger: 39 Følgere: 36 Hunde: 2 Emner: 155 Svar: 1.966
Har også været afsted med en høj til jer.
feb 2006
Følger: 21 Følgere: 19 Hunde: 1 Emner: 57 Svar: 491
han er da vildt nusser høj her fra
jan 2007
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 1 Emner: 40 Svar: 186
En høj til jer fra mig og Vito
nov 2006
Følger: 14 Følgere: 13 Hunde: 1 Emner: 14 Svar: 95
Jeg bliver i så godt humør hver gang jeg kommer forbi jeres profil....det første billede kan kun bringe et smil frem:o)
mar 2007
Følger: 12 Følgere: 13 Hunde: 3 Emner: 1 Svar: 21
hvor er han flot
aug 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 3
vi takker for din stemme men det gik ikke så godt som vi have regnet med øv men det går sikkert bedre næste gang i får ekstra høj fra skipper og charlie
jul 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 1 Svar: 84
Hej.. Tak for din stemme, du får da også en med på vejen..
Vuf fra Anton
feb 2005
Følger: 42 Følgere: 42 Hunde: 5 Emner: 193 Svar: 3.239
Hanhund fordi vores han er meget mere omgængelig end vores tæve, hun bryder sig ikke om andre tæver, men ingen problemer med hanner.
Og så er vores han ikke neutraliseret og det vil nok blive lidt for sej med to x tæver i løb.
Så derfor en han :o)
nov 2006
Følger: 14 Følgere: 13 Hunde: 2 Emner: 31 Svar: 214
takker mange gange... også nogen vidunderlige vovser du har.
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
gud tillykke...ved i hvad det bliver af køn?
vi har lige fået bestilt kirke til den 4 august så vi har travlt med bryllups forberedelser
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
som man kan ændre smag ikke?
for jeg selv havde en ide om at de bare var nogle små forvirrede hidsige krapyler... men der tog jeg fejl...
merle er super kærlig og kælen...altså når hun ikke er påvirket af en blod rus vel at mærke hi hi
tror stadig godt vi kunne finde på at købe en mops når merle er voksen...de er så søde og kendt for deres gode sind jo
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
ja det er hårdt at have kamphund...
det er sidste gang vi satser på en muskelhund
vi er jo i samme båd hvad angår lækre hunde...vi havde faktisk overvejet en mops inde vi valgte vores strube hund her
mads bedste ven og kone leder også efter en mops.... vi elsker bare deres krølle hale og lille hale dele lige ved roden...de er bare så lækre mums!
nov 2006
Følger: 54 Følgere: 51 Hunde: 4 Emner: 103 Svar: 4.031
hjerter... hun er ret bidsk...og MEGET farlig, hvis man ikke passer på, og kommer væk i tide kan der ske at du bliver kysset til døde... eller mister føelsen i din næsetip af hendes dræbende bid
sep 2006
Følger: 16 Følgere: 15 Hunde: 1 Emner: 74 Svar: 833
tak for komplimentet.....tro mig, jeres liv skal først til at begynde nu
jan 2007
Følger: 16 Følgere: 15 Hunde: 2
hej sød/sej hund jeg giver en ekstra høj på den vil du ikke nok hjælp min hund i en udfordringer vil du ikke lige stemmer en ekstra høj:)
sep 2006
Følger: 23 Følgere: 22 Hunde: 3
hej ogtak for de søde ord .0)
jamen de er super gode venner de 2
og satte billedet ind for at for med fordomme mod de bullterrier kan se de er en dejlig kærlig og sød rar hund
pas godt på hinanden c",)
potedask og hilsner herfra
aug 2006
Følger: 29 Følgere: 42 Hunde: 13 Emner: 1 Svar: 42
Taark for alle de fine ord:-)
apr 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Hunde: 2 Emner: 56 Svar: 328
Tipo takker mange gange for den ekstra høje, og ønsker jer en dejlig weekend. ærgeligt vi ikk ka mødes med de små mopper så de kan lege
apr 2005
Følger: 67 Følgere: 67 Hunde: 1 Emner: 209 Svar: 2.136
Ja jeg kan da godt se, at vi har nogenlunde samme billede som nr 1. Fnis.
Jeg har aldrig set en mops der har lige de farver din boris har. Det er virkelig flot, og han er da noget af en charmer!
Mange tak for de pæne ord om bella.
Høj til en rigtig charmør!
sep 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1 Emner: 11 Svar: 89
Tak for de søde ord..-syntes nu også din Boris er ret sød..-kan godt lide billederne hvor tungen er helt ude af halsen, er ligesom at se vores Elvis når vi løber rundt med ham.... ;o)
Rigtig godt nytår til jer....
dec 2004
Følger: 11 Følgere: 11 Hunde: 3 Emner: 382 Svar: 3.412
GINIALT!!!! Lang tid siden jeg har set så fedt et billede som Boris nummer 1 *GGGGGG*
Han er da fantastisk *S*
Det fortjente simpelthen en ekstra høj (og dem smider jeg ikke bare lige sårn rund med ;o))
Kærlige grinagtige vov fra Natacha og Katja *S*
dec 2005
Følger: 38 Følgere: 38 Hunde: 3 Emner: 82 Svar: 6.144
det er et fedt billed nr.1...virkelig en griner..
aug 2006
Følger: 18 Følgere: 29 Hunde: 3 Emner: 113 Svar: 351
For din bedømmelse, sender lige to retur.
aug 2005
Følger: 23 Følgere: 47 Hunde: 5 Emner: 146 Svar: 4.186
Der er altså noget , skønt over de mopser ...
Høj her fra :o)
jan 2006
Følger: 88 Følgere: 125 Hunde: 5 Emner: 395 Svar: 9.576
din lækre lille sag jeg tror du er en rigtig hjerteknuser - du har ihverttilfælde ramt mit hjerte - du er bare helt vild skøn og høj til dig!
/ Trine
sep 2006
Følger: 24 Følgere: 23 Hunde: 2 Emner: 4 Svar: 11
Jah er nemlig oz igang med tre hihi..
Men vender lii tilbage når de er udløbet
nov 2006
Følger: 1 Hunde: 1
Sød lille dreng du har der!
Høj fra os!!!
sep 2006
Følger: 24 Følgere: 23 Hunde: 2 Emner: 4 Svar: 11
Skal vi lege sammen i en uge?
Vof fra Kovo
nov 2005
Følger: 41 Følgere: 40 Hunde: 2 Emner: 383 Svar: 11.303
ihhh tak for den fine bedømmelse.
Boris er da virkelig også en kær lille trold.
Høj herfra ;o)
dec 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 1
Hej,
Tak for invitationen, jeg er sikker på at Kelvin ville elske Boris, men lige i øjeblikket er han med far i USA. Boris har en skønt udtryk...kys på næsen fra os.
jan 2005
Følger: 34 Følgere: 33 Hunde: 2 Emner: 195 Svar: 3.575
det var kun da han var lille, nu ved han bedre og ved at det iflg sundhedsstyrelsen er yderst sundhedsskadeligt...
jan 2005
Følger: 16 Følgere: 14 Hunde: 2 Emner: 93 Svar: 505
Tak for kommentaren:) Boris er også bare en lækker lille sag, og så er det et fedt navn han har, det hedder min lillebror;)
kh vicky og luna
jul 2005
Følger: 31 Følgere: 30 Hunde: 2 Emner: 24 Svar: 748
Høj fra os... Super billede af Boris c",)
nov 2006
Følger: 4 Følgere: 4 Hunde: 2
Dejlig mops du har. Jeg er simpelhen helt vild med denne race, har givet dig en høj.
mar 2006
Følger: 26 Følgere: 26 Hunde: 2 Emner: 55 Svar: 677
sikke en sød lille mops du har.... og også gode billeder af ham:-)
apr 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Hunde: 2 Emner: 56 Svar: 328
For dine søde ord.
Jahh jeg er i hvert fald forælsket.
Din Boris er da også en dejlig lille basse har smidt en høj efter ham...
sep 2006
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 1
Han er virkelig dejlig, det er nogle gode billleder...
okt 2006
Følger: 50 Følgere: 48 Hunde: 13 Emner: 35 Svar: 463
...hvor er han bare NUSER :o)))
nov 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Hunde: 3
Herlig mops du har, det er ikke til at stå for deres ansigter.
Hilsen Tove
aug 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 3
hvor er han sød du får rigtig meget høj her fra
mar 2005
Følger: 28 Følgere: 30 Hunde: 3 Emner: 204 Svar: 4.258
ER vild med det første billed .... hvor er det godt...:)
Super lækker moppe.
HØØØJ herfra.
mange hilsner sonne
okt 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 1
Det er bare en dejlig hund høj fra os... se forbi... hygge..
okt 2006
Følger: 23 Følgere: 21 Hunde: 5 Emner: 7 Svar: 14
Hvor er han bare dejlig, vi havde også snakket om at anskaffe os en mops, syntes de er vildt søde, men da jeg har haft fransk bulldog, igemmen hele min barndom faldt valget på den. Men udlukker ikke at der måske engang kan snige sig en mops ind. hehe. Høj fra os.
jan 2006
Følger: 36 Følgere: 36 Hunde: 2 Emner: 152 Svar: 1.328
potedask og en høj fra Bertram og Gustav
jun 2006
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 1 Emner: 22 Svar: 150
Hvor er Boris da også bare skøn....er vild med det første billede :-))
Bossy var også en smuk hund, synd at han blev syg..trist!!!
Tak for den søde bemærkning om mine unger :-)))
Knus Jeanette
okt 2006
Følger: 3 Følgere: 2 Hunde: 1 Svar: 1
sikke en fed farve er den sølv
mar 2006
Følger: 47 Følgere: 44 Hunde: 4 Emner: 98 Svar: 1.032
ja den er lækker ikke.. En ven af vores er snedker og har lavet den til dem.. Den er super flot:-)
mar 2006
Følger: 47 Følgere: 44 Hunde: 4 Emner: 98 Svar: 1.032
Ja det kan da godt være han selv har været i tvivl om hvilken farve han ville være.. Han er i hvert fald super lækker:-)
aug 2006
Følger: 4 Følgere: 3 Hunde: 2 Emner: 4 Svar: 37
en skam med din amstaff...
men synes selv brindle er en herlig farve
høj
aug 2006
Følger: 32 Følgere: 30 Hunde: 1 Emner: 58 Svar: 185
Hi hi... takker !!! og lige over... Boris er jo en MEGET køn hund...
aug 2006
Følger: 32 Følgere: 30 Hunde: 1 Emner: 58 Svar: 185
Jeg har også givet dig en hånd med dine udf...
aug 2006
Følger: 32 Følgere: 30 Hunde: 1 Emner: 58 Svar: 185
Hvor er din Mops køn... høj herfra... kig forbi min profil, hjælp mig i mine udfordringer
Hilsen Diesel
mar 2006
Følger: 47 Følgere: 44 Hunde: 4 Emner: 98 Svar: 1.032
Tak for den x-høje til Gilbert.. Vi kan desværre kun byde tilbage med en høj da der ikke er flere af de andre tilbage:-)
Ud over det så er han da for skøn, har ikke set en mops der har mørkt hovede og en lys krop.. meget specielt:-)
Hilsner herfra
jan 2006
Følger: 2 Følgere: 2 Hunde: 1
Hej med jer alle, Boris ser også ud til at være en sød lille gut, Mange hilsner og en høj fra os.
jul 2005
Følger: 63 Følgere: 62 Emner: 259 Svar: 1.383
Tak for jeres søde kommentar ved trunte
Kan se i er fra fyn, kunne i evt have lyst til et træf med tiden, har jo de helt små men også en chow hvalp på snart 6kg, så der er jo lidt af tumle med...
Vi bor inde i Centrum, Men skriv endelig hvis i har lyst
aug 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Hunde: 3 Emner: 34 Svar: 63
Hejsa
Jeg kan se du har en mops……og en dejlig en af slagsen hehe
Jeg har oprettet et nyt forum for alle hunde elskere, og især mopsen, så jeg tænkte på om du var interesseret i at tilmelde dig???
Adressen er: www.mopsviggo.dk/phpBB2/index.php
Men husk blot på, dette r et helt nyt forum, så der er ikke så mange tilmeldte, så være med til at sætte præg på stedet…..
Vh Lone
sep 2005
Følger: 14 Følgere: 14 Hunde: 3 Emner: 47 Svar: 279
man bliver jo helt blød i knæerne over de søde ord. Men jeg kan jo kun sige det samme om dig min ven, for vi ligner jo også lidt hinanden. :o) Da min mor dog har været for rundhåndet med de rigtigt gode, må det i stedet blive et rungende høj med 3-dobelt ekko til dig.
Snudepuf fra lillemand Gigolo!
jun 2006
Følger: 8 Følgere: 7 Hunde: 2 Emner: 84 Svar: 726
bare for kær!
Høj retur fra Kessler :o)
jul 2006
Følger: 12 Følgere: 11 Hunde: 2 Emner: 16 Svar: 36
Det er bare for at narre fjenden at han ser sådan ud. Han "smiler" og han gør det når han bliver glad for at se os eller hvis der er noget han ikke helt kan finde ud af og han bliver lidt nervøs... Alle hans søskende og begge hans forældre gør det samme
nov 2005
Følger: 76 Følgere: 66 Hunde: 8 Emner: 21 Svar: 1.338
Dejligt med en moppe mere.
Høj herfra.
Karina & Humphrey
okt 2005
Følger: 38 Følgere: 36 Hunde: 1 Emner: 71 Svar: 513
Velkommen til HG! Skønne billeder af Boris!! :0)
Anton & co.
sep 2006
Følger: 34 Følgere: 31 Hunde: 7 Emner: 11 Svar: 9
<b> Velkommen </b>
<i> Velkommen <i>
<b> Velkommen <b>
<u>Velkommen<u>
©
aug 2005
Følger: 9 Følgere: 8 Hunde: 2 Emner: 14 Svar: 171
super cute, det er han da ihvertfald...
høj herfra
jun 2006
Følger: 6 Følgere: 6 Hunde: 2 Emner: 1 Svar: 2
Hvor er han bare nuttet. Høj fra Buffy.
maj 2005
Følger: 35 Følgere: 36 Hunde: 2 Emner: 235 Svar: 2.568
velkommen.... er simpelhen flad af grin over billedet hvor han har "luft i maven" he he..
Dejlig ser han ud
sep 2006
Følger: 11 Følgere: 9 Hunde: 2 Emner: 8 Svar: 247
Velkommen til, håber i får nogen dejlige timer herinde..En høj til jer fra os...Hvis du/i får tid så kig ind forbi mine udfordringer og mine dejlige hunde...