nye tricks til voksen hund {{forumTopicSubject}}
halløj - ja så er jeg her igen...
Jeg har en dejlig anstaff/rottweiler blanding (ikke Goldenen i min profil :o) ) som simpelthen ELSKER at blive trlnet med, går ud fra at der er rotten i ham som gør at han er så glad for at lære.
Han vil hundrede gange hellere blive trænet i lidt lydighed end at løbe efter en bold.. men nu er jeg ved at gå tør for ideer,
Han kan alle basale ting som sit, dæk, bliv, komme når man kalder, give pote og alle de "nemme" ting.
Ved man kan købe en masse bøger om det, men jeg er altså for doven til at gå ud og købe en.
Er der nogle herinde som har nogle ideer til lidt andre ting man kan lære hunden? ikke alt for avancerede ting, da han hurtigt kommer til at kede sig.
Har prøvet at træne spor med ham, men ligeledes keder det ham også lidt.
MHV Louise
okt 2009
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 30 Svar: 325
nå håber i forstår hvad jeg mener
- Forresten er han en meget social og rolig hund, han bliver aktiveret dagligt og vi bor på landet så han er meget ude. Han er absolut ikke en belastning, men jeg ved bare hvor meget han elsker når jeg træner lidt med ham så det er såmend bare derfor jeg søger lidt tip herinde..
nov 2005
Følger: 41 Følgere: 55 Hunde: 6 Emner: 431 Svar: 5.947
Sit
Indkald
Gi´ pote
og den anden (pote)
Dæk
10-4
High 5
Rulle
Twister
På plads
Stå
Tak (aflevere/slip)
Vinke
Nej
Ned
Hænderne op
BANG (Spil død)
Er du dejlig? (nikker)
Zig Zag
8
Bukke
Spring (Springer igennem mine arme)
Sid pænt
**Må hele tiden finde på nyt, fordi hun lære det inden 10 minutter!**
feb 2006
Følger: 4 Følgere: 33 Hunde: 1 Emner: 562 Svar: 13.129
Kravle
High 5 med skiftevis højre, venstre og high 10
Danse (dreje om sig selv)
okt 2009
Følger: 6 Følgere: 5 Hunde: 2 Emner: 30 Svar: 325
Tak for de forskellige svar, vi må afprøve nogen af dem i aften
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.929
tænde/slukke for kontakte (hunden lærer at "dutte" kontakten med næsen)
Vaske gulv (hunden lærer at stå med forpoterne på gulvkluden, og år den kan det, lærer den at "skubbe" med bagbenene så den skubber kluden henover gulvet)
Hente alverdens ting (apport -blot videreudviklet så hunden kan hente praktisk talt alt du beder om og self uden at skade det. Inkl kolde øl som sikkert er et hit til grillfesterne her om sommeren;o))
Tage tøj ud af vaskemaskinen (hunden lærer at trække på kommando, og så er det bare at bede den hive i de ting man har i vaskemaskinen. Man kan med fordel nøjes med hundens tæpper o.l. medmindre man er ligeglad med savl på tøjet *G*)
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.929
Jeg forsøger så vidt muligt at lære hundene lidt sjove og praktiske ting, istedet for bare "cirkustricks". Jeg synes det er sjovere at tingene kan bruges (omend jeg gerne indrømmer at jeg ikke slipper for at vaske gulv blot fordi Reiki kan *GG*), og så giver det osse anledning til at hundene får deres aktivering i det daglige ved ganske enkelt at hjælpe med diverse småting løbende gennem dagen.
Gaia kan f.eks. hente mine sko, trække hønettet op ved hestene (har en video af det i min profil), hente min vandflaske i min taske når vi er på langture o.l.
Reiki er ikke så vild med at bære, så det er ved at være svært at finde på tng til ham, men han kan osse lukke skabslåger og skuffer ved at "dutte" dem med næsen (jeg har bevidst valgt ikke at lade ham bruge poterne, da det er temmeligt hårdt ved skabene).
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.929
-jeg synes bare selv der er sjovere med ting der kan bruges til et eller andet:o)
jan 2007
Følger: 18 Følgere: 52 Hunde: 4 Emner: 553 Svar: 30.929
nye tricks til voksen hund